Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-09-15
Kategoria: Historyczne

1945. Koniec wojny, początek tragedii.

Reportaż o ,,polskich" Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom.

Jest tu historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, dokonanej przez samozwańczych milicjantów.

Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina.

Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5-8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?

Kup książkę Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

Opinie o książce - Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

Niewygodna historia powojennej Polski.

Jest to najnowsza książka dziennikarza śledczego zajmującego się tematami mafijnymi. Ta książka to coś nowego.
Autor w pewien sposób stara się porównywać, kto doznał więcej krzywd w czasie wojny. Chodzi o matki, dzieci, które były zarówno po jednej stronie jak i drugiej.
Opisuje jak polscy bandyci okradali i nikt nie reagował.
______
Książka to reportaz o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom.
Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina.

Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5–8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?
_____
Książka niewątpliwie ciekawa. Napisana z innej perspektywy. Nie Niemców jako oprawców, a Polaków ofiar. Tylko pokazując niewinnych ludzi mieszkających w Polsce, niczemu nie winnych. To wojna wszystko zmieniła.
Nie mniej dziwnie się to czytalo. Chociaż wiadomo było "dobrzy" i "źli" zarówno Niemcy jak i Polacy.
Lekturę polecam chociaż emocje z odbioru mogą być naprawdę różne.
Mnie moje zaskoczyły.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-03-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Właściwie sądziłam, że będzie całkiem o czymś innym, ale to tak na marginesie. Taka książka owszem powinna powstać, bo różne przypadki działy się po wojnie. Tego nie neguję. Tylko mam wrażenie, że autor czasami był za bardzo... nie wiem jedonostronny. I to taka trochę licytacja kto bardziej kogo skrzywdził, ale o takich co pisze rzeczach trzeba mówić. To też ważne.

Szkoła szpiegów
Piotr Pytlakowski0
Okładka ksiązki - Szkoła szpiegów

Trzymająca w napięciu opowieść o owianej tajemnicą polskiej szkole szpiegów w Starych Kiejkutach. Jak wyglądało szkolenie asów polskiego wywiadu? Czy...

Koronny nr 1. Pseudonim Masa
Piotr Pytlakowski0
Okładka ksiązki - Koronny nr 1. Pseudonim Masa

Poznaj prawdę o świecie polskich świadków koronnych. To nieprawda, że świadkowie koronni są skruszonymi przestępcami. Nie żałują swoich ofiar....

Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski