Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

Niewygodna historia powojennej Polski.

Jest to najnowsza książka dziennikarza śledczego zajmującego się tematami mafijnymi. Ta książka to coś nowego.
Autor w pewien sposób stara się porównywać, kto doznał więcej krzywd w czasie wojny. Chodzi o matki, dzieci, które były zarówno po jednej stronie jak i drugiej.
Opisuje jak polscy bandyci okradali i nikt nie reagował.
______
Książka to reportaz o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom.
Jest tu historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, dokonanej przez samozwańczych milicjantów.
Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina.

Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5–8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?
_____
Książka niewątpliwie ciekawa. Napisana z innej perspektywy. Nie Niemców jako oprawców, a Polaków ofiar. Tylko pokazując niewinnych ludzi mieszkających w Polsce, niczemu nie winnych. To wojna wszystko zmieniła.
Nie mniej dziwnie się to czytalo. Chociaż wiadomo było "dobrzy" i "źli" zarówno Niemcy jak i Polacy.
Lekturę polecam chociaż emocje z odbioru mogą być naprawdę różne.
Mnie moje zaskoczyły.

Informacje dodatkowe o Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-09-15
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Zobacz opinie o książce Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

Kup książkę Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

Mój agent Masa
Piotr Pytlakowski0
Okładka ksiązki - Mój agent Masa

Poznaliście wersję Masy, teraz poznacie prawdę! Piotr Wróbel, jeden z najsłynniejszych polskich gliniarzy, ujawnia, jak pozyskał najcenniejszego...

Nowy alfabet mafii
Piotr Pytlakowski0
Okładka ksiązki - Nowy alfabet mafii

Najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej! Nowa, mocno pozszerzona wersja bestselleru Alfabet mafii. Autorzy rozmawiają z najbardziej znanymi...