Strefa niepamięci

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach ,,szkalu śmierci", gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.

Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy.

Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?

Piotr Pytlakowski w swojej reporterskiej podróży nie szuka i nie udziela łatwych ani pocieszających odpowiedzi. Za to przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.

Piotr Pytlakowski - autor i współautor ponad dwudziestu książek (m.in. ,,Republika MSW", ,,Czekając na kata", ,,Szkoła Szpiegów", ,,Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych", ,,Ich matki, nasi ojcowie"), wielu reportaży telewizyjnych, scenarzysta (serial dokumentalny ,,Alfabet mafii", serial fabularny ,,Odwróceni"). Laureat wielu nagród dziennikarskich, w tym nagrody ,,Polski Pulitzer" za 1999 rok w kategorii dziennikarstwo śledcze. Od 1997 roku dziennikarz tygodnika ,,Polityka".

Informacje dodatkowe o Strefa niepamięci:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326842054

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Strefa niepamięci

Strefa niepamięci - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2024-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 30 książek w 2024 r, Holokaust ,

Autor odwiedza miejscowości położone na tzw. "szlaku śmierci" na Mazowszu i Podlasiu, gdzie w 1941 doszło do rzezi żydowskich mieszkańców. Są to miejscowości takie jak: Kosów Lacki, Jedwabne, Sokołów Podlaski, Krynki, Augustów itd.

"Odwiedziłem dawne sztetle na wschodnim Mazowszu i Podlasiu. Oglądałem pożydowskie domy, teraz już wyłącznie polskie, i dopytywałem o pamięć o ludziach, którzy żyli tu kilka stuleci, a potem nagle znikli. Pamięci prawie nie było, raczej niepamięć, aby tylko nie myśleć o żydowskich sąsiadach dziadków i pradziadków".

Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży?

Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski
Piotr Pytlakowski0
Okładka ksiązki - Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski

1945. Koniec wojny, początek tragedii. Reportaż o ,,polskich" Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy...

Mój agent Masa
Piotr Pytlakowski0
Okładka ksiązki - Mój agent Masa

Poznaliście wersję Masy, teraz poznacie prawdę! Piotr Wróbel, jeden z najsłynniejszych polskich gliniarzy, ujawnia, jak pozyskał najcenniejszego...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis