Ida i Filip przyjaciel koni

Wydawnictwo: Dookoła Świata
Data wydania: 2013-12-10
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-627-5407-6
Liczba stron: 128

Ocena: 4 (1 głosów)

Oto kolejna książka o przygodach Idy, Julki i Poli. O czym przeczytacie tym razem? O miłości, bo zakochana jest i wnuczka, i babcia. O przyjaźni, którą znaleźć można nawet daleko od własnego kraju. I o tym jak to jest gdy świętuje się w Paryżu polsko-czeską Wigilię.

Seria o przygodach Idy to pełna ciepła i humoru powieść obyczajowa o perypetiach współczesnej polskiej rodziny próbującej ułożyć sobie życie w innym kraju. Piękne, wykonane piórkiem ilustracje przygotował Artur Gołębiowski.

Kup książkę Ida i Filip przyjaciel koni

Zobacz także

Opinie o książce - Ida i Filip przyjaciel koni

Avatar użytkownika - Olusia
Olusia
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

O swoich pasjach można rozmawiać godzinami i nigdy nam się to nie nudzi. Sztuką jest jednak  opowiadać tak, by nasz rozmówca też się dobrze bawił, bo wcale pasjonatem być nie musi. Magdalenie Zarębskiej, autorce powieści  ,,Ida i Filip przyjaciel koni"  to się udało. Mimo iż  nie jestem zakochana w koniach, ba, nawet nigdy na żadnym nie siedziałam, ani go nie głaskałam, to jednak książkę przeczytałam z ciekawością.

 Ida jest dziewczynką w wieku gimnazjalnym. Ma swoje problemy i radości. Bohaterka wraz z siostrami, rodzicami i babcią mieszka w Paryżu. Przeprowadzili się tam, gdyż tata Tadeusz podpisał kontrakt na 2 lata. Idzie  było trudno  zostawić swoich przyjaciół, znajomych z klasy oraz  ukochaną stadninę. Jej najlepsza przyjaciółka także się wyprowadziła z Polski do Irlandii. Dziewczynki rozmawiają tylko mailowo, a od czasu, gdy Julka odkryła swoją pasję, którą jest fotografowanie, rozmawiają ze sobą coraz  rzadziej. Jednak Ida nie poddaje się swoim rozterkom i problemom między innymi dzięki swojej pasji. Kocha konie i może ćwiczyć jeździectwo w stadninie w Paryżu.

Jej siostra Pola ma zupełnie inne zainteresowania i dziewczynki na razie nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Pola kocha balet i mogłaby tańczyć godzinami. Nie rozumie Idy, dlaczego lubi - jak mówi - ,,śmierdzące bryczesy" zamiast pięknych baletowych sukienek.

Ida dzieli swoją pasję z tatą i poznanym niedawno Filipem, który mieszka we Wrocławiu. Między Idą a Filipem rodzi się przyjaźń, a może coś więcej. Kontaktują się tylko mailowo i poprzez sms-y, ale to nie stanowi dla nich wielkiego problemu. 

Ważną osobą w domu rodzinnym Idy jest babcia, mama taty. Babcia bardzo kocha swoje dorastające wnuczki i pomaga w opiece nad małą Michaliną. Babcia jest najlepszą kucharką pod słońcem. Potrafi w kuchni wyczarować wszystko,  ale ma problemy z nauką języka francuskiego. Jednak pewnego dnia podejmuje się tej trudnej sztuki dla swojego ukochanego, który jest Francuzem i w dodatku Paryżaninem od urodzenia.

Jak widać, wiele się dzieje w życiu Idy i jej rodziny. Czy poradzą sobie z małymi i dużymi problemami? Czy Ida znajdzie w Paryżu przyjaciółkę? Czy rodzina Idy w komplecie wróci do Polski? Czy spełnią się marzenia Idy? Wiele jest pytań , a odpowiedź znajdziecie w książce. Polecam ją wszystkim, którzy mają dorastające dzieci oraz dziewczynkom w wieku 11 - 14 lat. Znajdziecie w niej nie tylko przyjemne opowiadanie, ale podpowiedź, co może pomóc dzieciom w rozwiązywaniu różnych problemów. Miłego czytania życzę.

,,Ida i Filip przyjaciel koni" to trzecia książka z serii Magdaleny Zarębskiej. Wcześniejsze to : ,,Ida, konie i reszta świata" oraz ,,Ida i konie z Zielonej Wyspy".

 

Link do opinii
Inne książki autora
Czytamy bez mamy. Nadchodzi słoniątko
Magdalena Zarębska0
Okładka ksiązki - Czytamy bez mamy. Nadchodzi słoniątko

Ksiazeczki z pierwszego poziomu serii sa idealne dla dzieci w wieku 6-8 lat, ktore dopiero rozpoczynaja swoja przygode z czytaniem. Pełne humoru perypetie...

Wakacje u dziadków
Magdalena Zarębska0
Okładka ksiązki - Wakacje u dziadków

Trojaczki Laura, Tymek i Amelia wyjeżdżają do dziadków na wieś na całe wakacje. Trochę będą tęsknić za rodzicami, którzy zostali w mieście, jednak szybko...

Zobacz wszystkie książki tego autora