Ida i Filip przyjaciel koni

Oto kolejna książka o przygodach Idy, Julki i Poli. O czym przeczytacie tym razem? O miłości, bo zakochana jest i wnuczka, i babcia. O przyjaźni, którą znaleźć można nawet daleko od własnego kraju. I o tym jak to jest gdy świętuje się w Paryżu polsko-czeską Wigilię.

Seria o przygodach Idy to pełna ciepła i humoru powieść obyczajowa o perypetiach współczesnej polskiej rodziny próbującej ułożyć sobie życie w innym kraju. Piękne, wykonane piórkiem ilustracje przygotował Artur Gołębiowski.

Informacje dodatkowe o Ida i Filip przyjaciel koni:

Ida i Filip przyjaciel koni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olusia
Olusia
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

O swoich pasjach można rozmawiać godzinami i nigdy nam się to nie nudzi. Sztuką jest jednak  opowiadać tak, by nasz rozmówca też się dobrze bawił, bo wcale pasjonatem być nie musi. Magdalenie Zarębskiej, autorce powieści  ,,Ida i Filip przyjaciel koni"  to się udało. Mimo iż  nie jestem zakochana w koniach, ba, nawet nigdy na żadnym nie siedziałam, ani go nie głaskałam, to jednak książkę przeczytałam z ciekawością.

Ida jest dziewczynką w wieku gimnazjalnym. Ma swoje problemy i radości. Bohaterka wraz z siostrami, rodzicami i babcią mieszka w Paryżu. Przeprowadzili się tam, gdyż tata Tadeusz podpisał kontrakt na 2 lata. Idzie  było trudno  zostawić swoich przyjaciół, znajomych z klasy oraz  ukochaną stadninę. Jej najlepsza przyjaciółka także się wyprowadziła z Polski do Irlandii. Dziewczynki rozmawiają tylko mailowo, a od czasu, gdy Julka odkryła swoją pasję, którą jest fotografowanie, rozmawiają ze sobą coraz  rzadziej. Jednak Ida nie poddaje się swoim rozterkom i problemom między innymi dzięki swojej pasji. Kocha konie i może ćwiczyć jeździectwo w stadninie w Paryżu.

Jej siostra Pola ma zupełnie inne zainteresowania i dziewczynki na razie nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Pola kocha balet i mogłaby tańczyć godzinami. Nie rozumie Idy, dlaczego lubi - jak mówi - ,,śmierdzące bryczesy" zamiast pięknych baletowych sukienek.

Ida dzieli swoją pasję z tatą i poznanym niedawno Filipem, który mieszka we Wrocławiu. Między Idą a Filipem rodzi się przyjaźń, a może coś więcej. Kontaktują się tylko mailowo i poprzez sms-y, ale to nie stanowi dla nich wielkiego problemu.

Ważną osobą w domu rodzinnym Idy jest babcia, mama taty. Babcia bardzo kocha swoje dorastające wnuczki i pomaga w opiece nad małą Michaliną. Babcia jest najlepszą kucharką pod słońcem. Potrafi w kuchni wyczarować wszystko,  ale ma problemy z nauką języka francuskiego. Jednak pewnego dnia podejmuje się tej trudnej sztuki dla swojego ukochanego, który jest Francuzem i w dodatku Paryżaninem od urodzenia.

Jak widać, wiele się dzieje w życiu Idy i jej rodziny. Czy poradzą sobie z małymi i dużymi problemami? Czy Ida znajdzie w Paryżu przyjaciółkę? Czy rodzina Idy w komplecie wróci do Polski? Czy spełnią się marzenia Idy? Wiele jest pytań , a odpowiedź znajdziecie w książce. Polecam ją wszystkim, którzy mają dorastające dzieci oraz dziewczynkom w wieku 11 - 14 lat. Znajdziecie w niej nie tylko przyjemne opowiadanie, ale podpowiedź, co może pomóc dzieciom w rozwiązywaniu różnych problemów. Miłego czytania życzę.

,,Ida i Filip przyjaciel koni" to trzecia książka z serii Magdaleny Zarębskiej. Wcześniejsze to : ,,Ida, konie i reszta świata" oraz ,,Ida i konie z Zielonej Wyspy".

Leonard w domu - Czytamy bez mamy, poziom II
Magdalena Zarębska0
Okładka ksiązki - Leonard w domu - Czytamy bez mamy, poziom II

Leonard jest całkiem zwyczajnym chłopcem. Ma mamę i tatę, a jego pokój wypełniony jest zabawkami. Leo lubi się bawić, ale nie przepada za sprzątaniem...

Będziesz serca biciem. /NB/
Magdalena Zarębska 0
Okładka ksiązki - Będziesz serca biciem. /NB/

Będziesz echem moich marzeń Jaga, uczennica wrocławskiego liceum, ciągle wpada na Jędrka, chłopaka z równoległej klasy. Początkowo zupełnie nie jest...

Forget Me Not
Julie Soto