Ida sierpniowa

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 83-87463-56-6
Język oryginału: Polski
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz

Tom 4 cyklu Jeżycjada

Niezwykle popularna i pełna humoru książka z ilustracjami autorki. Cykl "Jeżycjady", do którego należy ta pozycja, zdobył wiele prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. wpisany został na Listę Honorową im. Andersena. Książeczka opisuje kilkanaście upalnych dni z życia wesołej, choć bardzo brzydkiej dziewczynki.

Kup książkę Ida sierpniowa

Opinie o książce - Ida sierpniowa

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012/13, Z biblioteki,
Lekka i miła historia o Idzie - młodej dziewczynie, która z zakompleksionej zmienia się w pewną siebie i pełną radości. "Ida sierpniowa" jest pełna humoru i prostoty. W sam raz na nudne wieczory. Nie jestem wielką fanką "Jeżycjady", ale ta część przypadła mi do gustu.
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Małgorzata Musierowicz umie mnie rozbawić. A przecież już nie jestem nastolatką... Może właśnie dlatego, patrząc z dystansem świetnie się bawię czytając kolejne części Jeżycjady. Ten tom opowiada historię Idy Borejko. Pełnej kompleksów piętnastolatki. Jak zwykle dzieje się wiele, tym bardziej, że to przecież wakacje!
Ida ucieka z rodzinnych wakacji od Poznania. Panna Borejko podejmuje się niezwykłej pracy, z czego wyniknie wiele problemów, wiele przygód i wiele nowych znajomości. Polecam: zdecydowanie bardzo ciepła książka, na deszczowy wieczór.
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
W jej powieściach zaczytuje się młodzież i starsi czytelnicy. Taka ich uroda. Wydaje się, że Małgorzata Musierowicz pisze dla dziewcząt, bo bohaterami jej książek są zwykle dziewczęta i kobiety. Bohaterki, to silne i niezależne kobiety. Każda inna i wyjątkowa. Osobiście największą sympatią darzę Idę, bohaterkę czwartej powieści z kultowego cyklu. Cykl Jeżycjada bierze swoją nazwę od dzielnicy Poznania - Jeżyc. To tam autorka umieściła większość wydarzeń. Tam też mieszkają główni bohaterowie. Musierowicz zwykle poświęca swoje książki jednemu z członków rodziny Borejków lub z kręgu ich znajomych. Cykl rozpoczyna się od powieści Szósta klepka, poświęconej Cesi - nieśmiałej i skromnej dziewczynie. Druga powieść to Kłamczucha, której główną bohaterką jest Aniela - oczytana i inteligentna nastolatka, marząca o karierze aktorki. Sympatyczna rodzina Borejków pojawia się dopiero w trzeciej z kolei powieści - Kwiat kalafiora, opowiadającej o losach najstarszej z sióstr Borejko - Gabrysi i jej grupie dyskusyjnej ESD: Eksperymentalny Sygnał Dobra. Czwarta powieść, to Ida sierpniowa wydana pierwszy raz w 1981 r. i opatrzona (jak zwykle) ilustracjami samej autorki. Ida Borejko, to wrażliwa, dumna i zakompleksiona 15-latka, zakochana (prawdopodobnie bez wzajemności) w swoim koledze - Klaudiuszu. Ida uważa, że jest rudym, piegowatym, chudym i nieładnym stworzonkiem. Znudzona i zmęczona rodzinnymi wakacjami na łonie natury, postanawia wcześniej wrócić do domu. Niestety lodówka świeci pustkami, zapasów na zimę nie śmiałaby ruszyć, a pieniędzy brak. Decyduje się zatem podjąć pracę u starszego jegomościa - pana Paszkieta, jako dama do towarzystwa. Przy okazji poznaje jego nastoletniego wnuka, Krzysia, który z jakiegoś powodu nie opuszcza swojego pokoju. Wraz z rozwojem akcji w Idzie dokonuje się przemiana fizyczna i mentalna. Okazuje się, że wystarczy zmienić fryzurę i odbyć z mamą poważną rozmowę, aby nabrać pewności siebie i wiary we własne możliwości. I tak oto z zakompleksionej, przygarbionej dziewczyny, Ida zmienia się w uśmiechniętą i zdecydowaną. Powieści osadzone są w naszych realiach i choć akcja niektórych ma miejsce w minionym ustroju, to problemy, z którymi borykają się nastolatki się nie zmieniły. To co jest największym atutem powieści Małgorzaty Musierowicz, to pewność, że niosą ze sobą uniwersalne wartości z dużą dozą humoru. Tu najważniejsze są więzi rodzinne dające poczucie stabilizacji i miłość. Autorka mówi o sobie i swoim pisarstwie, że jest do czegoś zobowiązana i nie może zawieść zaufania, które się w niej pokłada. W mojej opinii jej książki można w ciemno podsunąć dorastającym dzieciom bez obawy o wszędobylski obecnie erotyzm.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Szalona Ida w wakacyjnej pracy. Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz.
Avatar użytkownika - Florentynka
Florentynka
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Czyta się bardzo szybko. Leciutka. Ogólnie okey.
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ciekawe perypetie rudowłosej Idy. Pełna humoru, miłości i ciepła. Chyba najlepsza z całej Jeżycjady
Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
Frywolitki
Musierowicz Małgorzata0
Okładka ksiązki - Frywolitki

Ciepło, mądrość i humor cechujące cykl powieściowy "Jeżycjada" odnaleźć można i we "Frywolitkach" - felietonach dla młodzieży, ukazujących się na łamach...

Sprężyna
Musierowicz Małgorzata0
Okładka ksiązki - Sprężyna

18 tom serii "Jeżycjada". Łusia Pałys w roli sprężyny wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń. Czy związek Tygrysa i Wolfiego przetrwa? Jaką rolę odegra Mozart...

Wizna
Jacek Komuda