Ida sierpniowa

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 83-87463-56-6
Liczba stron: 176
Język oryginału: Polski
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz

Tom 4 cyklu Jeżycjada

Ocena: 5 (35 głosów)

Niezwykle popularna i pełna humoru książka z ilustracjami autorki. Cykl "Jeżycjady", do którego należy ta pozycja, zdobył wiele prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. wpisany został na Listę Honorową im. Andersena. Książeczka opisuje kilkanaście upalnych dni z życia wesołej, choć bardzo brzydkiej dziewczynki.

Kup książkę Ida sierpniowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ida sierpniowa

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012/13, Z biblioteki,
Lekka i miła historia o Idzie - młodej dziewczynie, która z zakompleksionej zmienia się w pewną siebie i pełną radości. "Ida sierpniowa" jest pełna humoru i prostoty. W sam raz na nudne wieczory. Nie jestem wielką fanką "Jeżycjady", ale ta część przypadła mi do gustu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Małgorzata Musierowicz umie mnie rozbawić. A przecież już nie jestem nastolatką... Może właśnie dlatego, patrząc z dystansem świetnie się bawię czytając kolejne części Jeżycjady. Ten tom opowiada historię Idy Borejko. Pełnej kompleksów piętnastolatki. Jak zwykle dzieje się wiele, tym bardziej, że to przecież wakacje!
Link do opinii
Ida ucieka z rodzinnych wakacji od Poznania. Panna Borejko podejmuje się niezwykłej pracy, z czego wyniknie wiele problemów, wiele przygód i wiele nowych znajomości. Polecam: zdecydowanie bardzo ciepła książka, na deszczowy wieczór.
Link do opinii
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
W jej powieściach zaczytuje się młodzież i starsi czytelnicy. Taka ich uroda. Wydaje się, że Małgorzata Musierowicz pisze dla dziewcząt, bo bohaterami jej książek są zwykle dziewczęta i kobiety. Bohaterki, to silne i niezależne kobiety. Każda inna i wyjątkowa. Osobiście największą sympatią darzę Idę, bohaterkę czwartej powieści z kultowego cyklu. Cykl Jeżycjada bierze swoją nazwę od dzielnicy Poznania - Jeżyc. To tam autorka umieściła większość wydarzeń. Tam też mieszkają główni bohaterowie. Musierowicz zwykle poświęca swoje książki jednemu z członków rodziny Borejków lub z kręgu ich znajomych. Cykl rozpoczyna się od powieści Szósta klepka, poświęconej Cesi - nieśmiałej i skromnej dziewczynie. Druga powieść to Kłamczucha, której główną bohaterką jest Aniela - oczytana i inteligentna nastolatka, marząca o karierze aktorki. Sympatyczna rodzina Borejków pojawia się dopiero w trzeciej z kolei powieści - Kwiat kalafiora, opowiadającej o losach najstarszej z sióstr Borejko - Gabrysi i jej grupie dyskusyjnej ESD: Eksperymentalny Sygnał Dobra. Czwarta powieść, to Ida sierpniowa wydana pierwszy raz w 1981 r. i opatrzona (jak zwykle) ilustracjami samej autorki. Ida Borejko, to wrażliwa, dumna i zakompleksiona 15-latka, zakochana (prawdopodobnie bez wzajemności) w swoim koledze - Klaudiuszu. Ida uważa, że jest rudym, piegowatym, chudym i nieładnym stworzonkiem. Znudzona i zmęczona rodzinnymi wakacjami na łonie natury, postanawia wcześniej wrócić do domu. Niestety lodówka świeci pustkami, zapasów na zimę nie śmiałaby ruszyć, a pieniędzy brak. Decyduje się zatem podjąć pracę u starszego jegomościa - pana Paszkieta, jako dama do towarzystwa. Przy okazji poznaje jego nastoletniego wnuka, Krzysia, który z jakiegoś powodu nie opuszcza swojego pokoju. Wraz z rozwojem akcji w Idzie dokonuje się przemiana fizyczna i mentalna. Okazuje się, że wystarczy zmienić fryzurę i odbyć z mamą poważną rozmowę, aby nabrać pewności siebie i wiary we własne możliwości. I tak oto z zakompleksionej, przygarbionej dziewczyny, Ida zmienia się w uśmiechniętą i zdecydowaną. Powieści osadzone są w naszych realiach i choć akcja niektórych ma miejsce w minionym ustroju, to problemy, z którymi borykają się nastolatki się nie zmieniły. To co jest największym atutem powieści Małgorzaty Musierowicz, to pewność, że niosą ze sobą uniwersalne wartości z dużą dozą humoru. Tu najważniejsze są więzi rodzinne dające poczucie stabilizacji i miłość. Autorka mówi o sobie i swoim pisarstwie, że jest do czegoś zobowiązana i nie może zawieść zaufania, które się w niej pokłada. W mojej opinii jej książki można w ciemno podsunąć dorastającym dzieciom bez obawy o wszędobylski obecnie erotyzm.
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Szalona Ida w wakacyjnej pracy. Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Florentynka
Florentynka
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Czyta się bardzo szybko. Leciutka. Ogólnie okey.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ciekawe perypetie rudowłosej Idy. Pełna humoru, miłości i ciepła. Chyba najlepsza z całej Jeżycjady
Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Frywolitki
Musierowicz Małgorzata0
Okładka ksiązki - Frywolitki

Ciepło, mądrość i humor cechujące cykl powieściowy "Jeżycjada" odnaleźć można i we "Frywolitkach" - felietonach dla młodzieży, ukazujących się na łamach...

Sprężyna
Musierowicz Małgorzata0
Okładka ksiązki - Sprężyna

18 tom serii "Jeżycjada". Łusia Pałys w roli sprężyny wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń. Czy związek Tygrysa i Wolfiego przetrwa? Jaką rolę odegra Mozart...

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Zośka. Dopóki biło serce
Anna Stryjewska;
Zośka. Dopóki biło serce
Pokaż wszystkie recenzje