Idealne życie

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2017-09-13

Znalazłam ją. Zabrało mi to trzy lata, ale wreszcie ją znalazłam. Dali jej na imię Grace i mimo tego, że nie jest podobna do żadnego z nich, należy do nich. Ale jest także moja. Dla fanów Dziewczyny z pociągu oraz Za zamkniętymi drzwiami. Autumn Carpenter prześladuje wspomnienie córki, którą oddała, mając piętnaście lat. Nigdy potem nie udało jej się w pełni dojść do siebie i pogodzić ze stratą. Pewnie dlatego, że nie musiała. Postanowiła prowadzić życie w cieniu i z bezpiecznej odległości obserwować swoje dorastające dziecko. Daphne, zastępcza matka Grace, prowadzi profil na Instaface, dokumentując szczęśliwą codzienności swojej rodziny. Dzięki temu Autumn ma pewność, że małej niczego nie brakuje, a idealna rodzina McMullenów traktuje ją jak tak samo, jak resztę swoich dzieci. Autumn obserwuje każde przyjęcie urodzinowe, każdy ważny moment, każde wspomnienie swojej dorastającej córki. Tyle, że nikt o tym nie wie. Pewnego dnia profil na Instaface znika i Autumn wpada w panikę. Znajduje jednak sposób, by znaleźć się w pobliżu Grace. Nadal obserwuje rodzinę, ale teraz z bardzo bliska. Wtedy zdaje sobie sprawę, że idealne życie to mrzonka, rodzin bez skazy nie ma, a piękni ludzie mogą skrywać najbrzydsze sekrety... Hipnotyzująca od samego początku historia obsesji i zwodniczych pozorów. Napięcie nie do wytrzymania. Finał nie do pomyślenia. „Idealne życie to Dziewczyna w pociągu 2017 roku! Nie mogłam zasnąć, dopóki jej nie skończyłam. I ten twist na końcu!”. The Riveted Reader Blog

Kup książkę Idealne życie

Opinie o książce - Idealne życie

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-11-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Na Instaface zawsze panuje słoneczna pogoda, nawet jeśli to słońce jest sztuczne."

Warto sięgnąć po książkę, potrafi zrelaksować, jednakże nie należy spodziewać się wyjątkowo silnych wrażeń czytelniczych. Trzyma w napięciu, lecz nie wyzwala mega intensywnych emocji. Liczyłam na mocniejsze pogłębienie psychologicznych wątków, wnikliwszą kreację bohaterów. Pierwsze akapity powieści natychmiast nasunęły mi myśl, że niemal identycznie zaczyna się inna niedawno poznana powieść, nawet przez moment zastanawiałam się, czy faktycznie "Idealnego życia" już nie czytałam. Schematyczność i wtórność może nieco przeszkadzać w odbiorze przybliżanej historii, jednak autorka na tyle intrygująco przedstawia fabułę, że i tak wciągamy się w bieg zdarzeń. A im bardziej zagłębiamy się w powieść, tym bardziej staje się ona mroczna, niejednoznaczna i zaskakująca. Plus za ciekawy pomysł na zakończenie, pogmatwane i pokręcone, ale w dobry i pozytywny sposób, złożone i nie do końca przewidywalne, tak jak oczekuję po thrillerze.

Autorka sięgnęła po tematykę pogłębiającego się uzależnienia i nawyku obecności w mediach społecznościowych, nieustannego śledzenia zamieszczanych zdjęć i informacji, ukazujących życie tylko z idealnego ujęcia, perfekcyjnie inscenizowanego, zupełnie pozbawionego wad i skaz. Rodzaj nałogu, który mocno wkręca, pochłania czas, tworzy iluzję szczęścia i sukcesu. Jak przy tym wszystkim wygląda życie obserwatora, czyż podczas dokonywania porównań nie jest zbyt szare, monotonne i nijakie? Nasuwają się refleksje, jak wiele faktów i elementów, świadomie lub nie, sprzedaje się z życia prywatnego, własnego i bliskich, a zwłaszcza dzieci, które jeszcze nie są w stanie wyrazić na to zgody lub sprzeciwić się temu. Kreowanie sielankowych obrazów, a jednocześnie odsłanianie się przed stalkerami, prześladowcami i naśladowcami, a od tego już tylko krok od prawdopodobnych dramatów i tragedii. Dlaczego coś co powinno być chronione bezrefleksyjnie wystawione zostaje na widok publiczny? Gdzie jest bezpieczna granica?

Autumn Carpenter od siedmiu lat z wielką uwagą i zaangażowaniem obserwuje życie rodziny McMullenów. Przygląda się każdym detalom ich codzienności, inwigiluje ich nie tylko w internecie, ale także w realu, zostaje ich sąsiadką, aby móc w jeszcze większym stopniu zbliżyć się do obserwowanych ludzi. Jej obsesja i fiksacja pogłębiają się, dlatego kiedy traci jedno ze źródeł informacji o rodzinie, wpada w panikę i przerażenie, jej życie wydaje się tracić sens i koloryt. Decyduje się na krok, który znacząco zaważy na dalszym jej losie. Nie zdaje sobie sprawy, w jak niebezpiecznej sytuacji znajdzie się. Zderza się z brudnymi tajemnicami, brzydkimi sekretami, szkaradnymi kłamstwami i niepokojącymi incydentami. Czym kończy się przymierzanie różnych osobowości jakby były kostiumami? Dlaczego tak przyjemnym uczuciem jest zmienić się w kogoś, wyjść ze swojej skóry, codzienności, która tak strasznie uwiera? Książka nie do końca mnie przekonała, ale ma potencjał, aby podobać się innym czytelnikom, intrygujące zaczytanie.

bookendorfina.pl

Ludzie w mediach społecznościowych pokazują nam tylko tyle ile chcą pokazać. Widzimy wszystko jakby przez różowe okulary. Wydaje nam się że ktoś wiedzie idealne życie, ma wspanialy dom, małżonka,prace i dzieci. Na zdjęciach wszystko jest cudowne ale co kryje się za drugą stroną aparatu?

Ta książka wciągnęła mnie na całego i nie mogłam się oderwać. Historia opiera się na internecie i niesie ze sobą przesłanie i przestrogę by uważać na to co umieszczamy w mediach społecznościowych. Przez pokazywanie naszych codziennych czynności i zdjęc swoich bliskich narażamy się na to że każdy będzie mógł dowiedzieć się o nas wszystkiego a nie tylko tego co pokazaliśmy.

Książka dobrze ukazuje ten temat i każdy pewnie się zastanowi zanim wrzuci kolejne zdjęcie

Avatar użytkownika - annazurek
annazurek
Przeczytane:2019-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka początkowo średnio wciągająca, skupia się głównie na obsesyjnej obserwacji pewnej rodziny przez główną bohaterkę, a także na jej staraniach, aby zbliżyć się do obiektu obserwacji. Duży plus za ciekawe, nieoczywiste zakończenie.

Avatar użytkownika - ilonkao
ilonkao
Przeczytane:2019-03-11, Ocena: 4, Przeczytałem,
Perfekcyjne kłamstwo
Minka Kent0
Okładka ksiązki - Perfekcyjne kłamstwo

Psychologiczny thriller z niepokojącym zakończeniem autorki ,,Idealnego życia". Zaginięcie pewnej kobiety odsłania sieć tajemnic w pozornie spokojnym...

Musisz mi uwierzyć
Minka Kent0
Okładka ksiązki - Musisz mi uwierzyć

Dove nienawidzi swojego byłego męża. Czy to jednak znaczy, że pragnie jego śmierci... Każdego dnia Dove Damiani przejeżdża obok swojego dawnego domu...

Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch