Idealny ślub

Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 9788381953900
Tytuł oryginału: Guest List

ZABIŁBYŚ, ŻEBY TAM BYĆ.

Na małej wyspie w Irlandii ma się odbyć idealny ślub. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, aby zdjęcia dobrze prezentowały się w piśmie dla celebrytów.

Ale gdy rozpoczyna się zabawa, wszystko zaczyna się walić jak domek z kart. Sieć telefoniczna przestaje działać, a o wyspę rozbijają się wzburzone fale, odcinając ją od świata. Dawne tajemnice i dobrze ukryta zazdrość wychodzą na światło dzienne.

TO MIAŁA BYĆ CEREMONIA PERFEKCYJNA.

A POTEM ZNALEZIONO MARTWE CIAŁO.

KTOŚ JEDNAK NIE ŻYCZYŁ SZCZĘŚCIA MŁODEJ PARZE.

ZROBIŁBYŚ WSZYSTKO, BY TAM BYĆ?

Najlepszy thriller 2020 roku wg GOODREADS CHOICE AWARDS.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Idealny ślub

Opinie o książce - Idealny ślub

Tyle emocji i napięcia dawno nie spotkałam w żadnej książce! Ileż tu się działo! Zdecydowanie nie można narzekać na nudę.
Uwielbiam twórczość autorki i tym razem również się nie zawiodłam, jak dla mnie nie brakowało niczego!

Już od pierwszych stron nie mogłam się oderwać. Wiedziałam, że autorka i tym razem nie zawiedzie, ale nie spodziewałam się, aż tak dobrej książki. Świetna i trzymająca w napięciu przez cały czas.

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Tytuł oryginału: The Guest List
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 24 luty 2021
ISBN: 978-83-8195-390-0
Liczba stron: 400

Przed kilkoma laty po raz pierwszy zetknęłam się z piórem Lucy Foley w jej debiutanckiej powieści obyczajowej zatytułowanej „Utracona i odzyskana”. Pamiętam, że emocjonująca historia odkrywania tajemnic przeszłości matki głównej bohaterki wywarła na mnie ogromne wrażenie. Kiedy więc w zapowiedziach wydawnictwa Filia ukazała się wzmianka o najnowszej książce autorki „Idealny ślub”, wiedziałam, że któregoś dnia na pewno po nią sięgnę. Moja radość była ogromna, gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania tej powieści jeszcze przed jej premierą, która miała miejsce 24 lutego. Właśnie zakończyłam lekturę tego niezwykle inteligentnego thrillera i na gorąco spieszę podzielić się swoimi emocjami oraz wrażeniami.

„Zabiłbyś żeby tam być…”
„Zrobiłbyś wszystko, by tam być?”

Tego rodzaju pobudzające naszą ciekawość stwierdzenia, retoryczne zapytania możemy odnaleźć na okładce książki, która z jednej strony kontrastuje z tytułem powieści, z drugiej natomiast pięknie wpasowuje się w wydarzenia opowiedziane przez autorkę.
Tytułowy idealny, czy może raczej perfekcyjny ślub ma połączyć dwoje atrakcyjnych młodych ludzi Jules i Willa obracających się w świecie mediów, celebrytów i sławy Wydarzenie zostało zorganizowane z ogromną pompą, z uwzględnieniem najmniejszego szczegółu, bez ograniczeń finansowych, jednym słowem… perfekcyjnie i na pokaz. Ceremonia ma się odbyć na małej irlandzkiej wysepce, gdzie wstęp mają jedynie organizatorzy, Para Młoda i ich zaproszeni goście. Dla niewielkiej Inis an Amplora to świetna reklama. Dotąd wyspa uważana jest za martwą, nawiedzoną i bez przyszłości. Po spektakularnym wydarzeniu jest szansa, że ludzie zwrócą się w stronę morza i będą o niej mówić z ekscytacją, a organizatorzy Aoise i Freddy otrzymają szansę zdobycia kolejnych intratnych zleceń. Ale czy rzeczywiście?…

Kiedy wszystko jest już przygotowane i dopięte na „ostatni guzik” wraz z pierwszymi gośćmi na wyspie pojawiają się też nieprzewidziane zdarzenia i nie całkiem miłe niespodzianki. Pogoda zaczyna się psuć, nadciąga sztorm, pierwszy drużba zapomina garnituru, a wspomnienia z pamiętnego wieczoru kawalerskiego nie dla wszystkich są przyjemne i warte zapamiętania… To tylko początek wielkiej lawiny, która zostaje uruchomiona wraz z przeszłością bohaterów. Perfekcyjnie stworzona bańka pozorów pęka i wyłania się z niej smutna prawda, której trzeba stawić czoła.

Lucy Foley stworzyła genialną wręcz opowieść, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Misternie spleciona sieć intryg zadziwia, zaskakuje i prowadzi do niespodziewanego finału. Groza stworzonych sytuacji miesza się z groteską i iluzją. W tej historii nic nie jest takie, jakim się wydaje. Igranie z losem, nieszanowanie przyjaźni, wykorzystywanie ludzi i chora zazdrość połączona z zawiścią prowadzą do zguby.

Jestem pod dużym wrażeniem jeśli chodzi o kreacje bohaterów. Skomplikowane, złożone osobowości doświadczone w różnym stopniu przez życie zmagają się z często poważnymi problemami. Jednak gdy zajdzie taka potrzeba potrafią idealnie odgrywać swoje role. Bohaterowie tej powieści to mistrzowie kamuflażu, pozoranci, wśród których prym wiedzie Will Slater – Pan Młody i główny bohater. Autorka zadbała o realizm postaci, udało jej się bardzo dobrze nakreślić wzorce charakterologiczne ze wszystkimi wadami i zaletami.

„Idealny ślub” to bardzo dobrze skonstruowana powieść. Wydarzenia przedstawione z punktu widzenia kilkorga osób oraz różne płaszczyzny czasowe przeplatające się ze sobą wzajemnie mogłyby sugerować pewne poplątanie wątków i chaos w ogólnym odbiorze. Na szczęście nic takiego nie ma tutaj miejsca. Wydarzenia są spójne, klarowne, a akcja metodycznie, krok po kroku zbliża nas do zaskakującego finału.

Przyznaję, że dawno nie czytałam tak dopracowanej i przemyślanej książki. Lucy Foley podoba mi się chyba jeszcze bardziej właśnie w thrillerach, gdzie potrafi naprawdę rozwinąć skrzydła. Jednak jeśli zależy Wam przede wszystkim na grozie, mroku i spektakularnych efektach typowych dla horrorów to „Idealny ślub” nie do końca spełni to zadanie. Klimat odludnej wyspy z grzęzawiskami, starym cmentarzem i krwawą historią nie do końca przekonuje i tworzy nastrój.

Doskonały ślub Jules i Willa ostatecznie okazał się daleki od perfekcji i na pewno nie zabiłabym, ani nie zrobiłabym wszystkiego, aby na nim być. Mogłabym za to odwiedzić nieco odludną Inis an Amplora z pałacykiem, ogrodem, wysokim nadmorskim klifem i torfowiskami pełnymi borowiny. Bardzo chętnie przeniosłam się tam w powieści „Idealny ślub”, a wrażenia, jakich doświadczyłam pozostaną w mojej pamięci na długo.

Polecam serdecznie.

Czy ślub może być idealny, zaplanowany od a do z? Moim zdaniem nie, owszem mogą sobie wszystko ułożyć, ale są jeszcze goście, którym nie podaje się gotowej roli do ręki, a ich zachowanie zawsze będzie spontaniczne. Idealna para Jules i Will, ona ma własne czasopismom internetowe, on prowadzi program w telewizji. Swój ślub postanawiają zorganizować na pięknej irlandzkiej wyspie. Ślub idealny, który dobrze będzie się prezentować w mediach, wszystko dopięte na ostatni guzik, a nad wszystkim czuwa świetna organizatorka Aoife. Najpierw psuje się pogoda, później między ludźmi wybuchają emocje, ukrywane sekrety z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Kiedy w tym mrocznym klimacie wyspy, na której szaleje sztorm i gasną światła kelnerka znajduje trupa, wszystko zaczyna się sypać jak domek z kart. Akcja powieści jest opisana jako przed ślubem, sam ślub i noc po, z perspektywy kilku narratorów, dzięki temu poznajemy każdego z głównych bohaterów z osobna. Do samego końca historia jest zawiła i ciężko domyślić się zakończenia. Daje jej mocne 6 jednak nie wiem czemu, mam odczucie że czegoś mi zabrakło.

Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2021-10-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - ewelinafacheris
ewelinafacheris
Przeczytane:2021-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

Mała wyspa w Irlandii. Ślub o jakim marzy nie jedna para. Wesele, na którym alkohol leje się strumieniami.
"I wtedy gasną światła".

Ceremonia ślubna pary celebrytów, Jules i Willa, ma być perfekcyjna. O każdy szczegół zadbała Jules razem z organizatorką ślubów.

Nie przewidzieli jednak kaprysów pogody i skrywanych tajemnic, które prowadzą do zbrodni.

Kiedy nad wyspą przechodzi wichura, kelnerka znajduje ciało. Jej głośny, przerażony krzyk przedziera się do gości nawet przez szalejący wiatr. Kto zginął? Czy na weselu jest morderca?

Co to była za lektura? Od pierwszej strony zostajemy wciągnięci w środek przerażającej akcji. Autorka bardzo umiejętnie dawkuje emocje i odkrywa kolejne wydarzenia.

Po odnalezieniu ciała przez kelnerkę cofamy się o jeden dzień. Poznajemy kolejnych bohaterów. Państwa młodych i ich gości. Wydaje się, że każde z nich skrywa jakieś tajemnice. Cały czas czuć atmosferę strachu i nadchodzącej tragedii.

Bardzo trudno było mi dojść do tego kto stał się ofiarą oraz kim był morderca. Z każdym kolejnym rozdziałem, z każdym odkrytym sekretem moje typy się zmieniały. Właściwie każdy pasował mi zarówno na ofiarę, jak i zabójcę.

"Idealny ślub" to rewelacyjnie skonstruowany thriller. Do samego końca czytelnik nie wiem kim jest ofiara oraz jej kat. A może był to tylko nieszczęśliwy wypadek?
Ja jestem pod wrażeniem. Jeżeli jeszcze nie czytaliście to gorąco polecam.

Avatar użytkownika - karolinawaszak
karolinawaszak
Przeczytane:2021-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Zaskoczyła mnie fabuła tej książki. Spodziewałam się czegoś innego, ale było to pozytywne zaskoczenie. Jest w niej trochę grozy, trochę niepewności, czasami nie wiadomo kto jest kim, kto udaje, a kto jest szczery. Polecam

Wszytko miało po?js?c? idealnie.Przeciez? miała wymarzonego partner,wyja?tkowa? scenerie? oraz wspieraja?cych i oddanych przyjacio?ł.A jednak zdarzył sie? niesamowity koszmar...
6.75-7/10?
Mała irlandzka wyspa i klimatyczny pałacyk,w kto?rym to czaruja?cy Will i urocza Jules maja? powiedziec? sobie sakramentalne TAK.Najbliz?sza rodzina i przyjaciele z wyczekiwaniem zjez?dz?aja? sie? na ten radosny dzien?.Przygotowania ida? pełna? para?.Wszystko przebiega wre?cz perfekcyjne,ale mie?dzy przyjacio?łki z dawnych,szkolnych lat kryja? sie? niewyjas?nione tajemnice.Atmosfera z kaz?da? chwila? robi sie? coraz bardziej napie?ta i nieprzewidywalna.Nic zatem dziwnego,z?e tragedia wsiała w powietrzu.Kto ponio?sł tego skutki?
IDEALNY S?LUB Lucy Foley to historia z wieloosobowa? narracja?.Wcielaja?c sie? w weselnego gos?cia mamy moz?liwos?c? s?ledzic? poczynania wszystkich bohatero?w.Tu kaz?da z wymienionych postaci mogła miec? motyw.Kto w takim razie stracił cierpliwos?c? i posuna?ł sie? do ostatecznos?ci?Akcja powies?ci toczy sie? przez wie?kszos?c? czasu dos?c? emocjonuja?co,z kilkoma naprawde? ciekawymi zwrotami a fabuła do samego kon?ca jest istna? zagadka?.Dodam tylko,z?e dawno nie czytałam takz?e pozycji,kto?ra miałaby w sobie tle błe?do?w i litero?wek.Ale w sumie moz?na na to przymkna?c? oko.
@wydawnictwofilia @filiamrocznastrona

Morderca jest wśród nas
Lucy Foley0
Okładka ksiązki - Morderca jest wśród nas

Grupa przyjaciół spędza przerwę świąteczną w luksusowej chacie myśliwskiej na odludziu. Największe od dziesięcioleci opady śniegu sprawiają, że zostają...

Utracona i odzyskana
Lucy Foley0
Okładka ksiązki - Utracona i odzyskana

Tuż przed śmiercią babcia przekazuje Kate rysunek, który przedstawia jej biologiczną babkę - podobieństwo jest uderzające. Dziewczyna wyrusza w podróż...

Retorsja
Tomasz Brewczyński