Idealny ślub

Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 9788381953900
Tytuł oryginału: Guest List

ZABIŁBYŚ, ŻEBY TAM BYĆ.

Na małej wyspie w Irlandii ma się odbyć idealny ślub. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, aby zdjęcia dobrze prezentowały się w piśmie dla celebrytów.

Ale gdy rozpoczyna się zabawa, wszystko zaczyna się walić jak domek z kart. Sieć telefoniczna przestaje działać, a o wyspę rozbijają się wzburzone fale, odcinając ją od świata. Dawne tajemnice i dobrze ukryta zazdrość wychodzą na światło dzienne.

TO MIAŁA BYĆ CEREMONIA PERFEKCYJNA.

A POTEM ZNALEZIONO MARTWE CIAŁO.

KTOŚ JEDNAK NIE ŻYCZYŁ SZCZĘŚCIA MŁODEJ PARZE.

ZROBIŁBYŚ WSZYSTKO, BY TAM BYĆ?

Najlepszy thriller 2020 roku wg GOODREADS CHOICE AWARDS.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Idealny ślub

Opinie o książce - Idealny ślub

Tyle emocji i napięcia dawno nie spotkałam w żadnej książce! Ileż tu się działo! Zdecydowanie nie można narzekać na nudę.
Uwielbiam twórczość autorki i tym razem również się nie zawiodłam, jak dla mnie nie brakowało niczego!

Już od pierwszych stron nie mogłam się oderwać. Wiedziałam, że autorka i tym razem nie zawiedzie, ale nie spodziewałam się, aż tak dobrej książki. Świetna i trzymająca w napięciu przez cały czas.

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Tytuł oryginału: The Guest List
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 24 luty 2021
ISBN: 978-83-8195-390-0
Liczba stron: 400

Przed kilkoma laty po raz pierwszy zetknęłam się z piórem Lucy Foley w jej debiutanckiej powieści obyczajowej zatytułowanej „Utracona i odzyskana”. Pamiętam, że emocjonująca historia odkrywania tajemnic przeszłości matki głównej bohaterki wywarła na mnie ogromne wrażenie. Kiedy więc w zapowiedziach wydawnictwa Filia ukazała się wzmianka o najnowszej książce autorki „Idealny ślub”, wiedziałam, że któregoś dnia na pewno po nią sięgnę. Moja radość była ogromna, gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania tej powieści jeszcze przed jej premierą, która miała miejsce 24 lutego. Właśnie zakończyłam lekturę tego niezwykle inteligentnego thrillera i na gorąco spieszę podzielić się swoimi emocjami oraz wrażeniami.

„Zabiłbyś żeby tam być…”
„Zrobiłbyś wszystko, by tam być?”

Tego rodzaju pobudzające naszą ciekawość stwierdzenia, retoryczne zapytania możemy odnaleźć na okładce książki, która z jednej strony kontrastuje z tytułem powieści, z drugiej natomiast pięknie wpasowuje się w wydarzenia opowiedziane przez autorkę.
Tytułowy idealny, czy może raczej perfekcyjny ślub ma połączyć dwoje atrakcyjnych młodych ludzi Jules i Willa obracających się w świecie mediów, celebrytów i sławy Wydarzenie zostało zorganizowane z ogromną pompą, z uwzględnieniem najmniejszego szczegółu, bez ograniczeń finansowych, jednym słowem… perfekcyjnie i na pokaz. Ceremonia ma się odbyć na małej irlandzkiej wysepce, gdzie wstęp mają jedynie organizatorzy, Para Młoda i ich zaproszeni goście. Dla niewielkiej Inis an Amplora to świetna reklama. Dotąd wyspa uważana jest za martwą, nawiedzoną i bez przyszłości. Po spektakularnym wydarzeniu jest szansa, że ludzie zwrócą się w stronę morza i będą o niej mówić z ekscytacją, a organizatorzy Aoise i Freddy otrzymają szansę zdobycia kolejnych intratnych zleceń. Ale czy rzeczywiście?…

Kiedy wszystko jest już przygotowane i dopięte na „ostatni guzik” wraz z pierwszymi gośćmi na wyspie pojawiają się też nieprzewidziane zdarzenia i nie całkiem miłe niespodzianki. Pogoda zaczyna się psuć, nadciąga sztorm, pierwszy drużba zapomina garnituru, a wspomnienia z pamiętnego wieczoru kawalerskiego nie dla wszystkich są przyjemne i warte zapamiętania… To tylko początek wielkiej lawiny, która zostaje uruchomiona wraz z przeszłością bohaterów. Perfekcyjnie stworzona bańka pozorów pęka i wyłania się z niej smutna prawda, której trzeba stawić czoła.

Lucy Foley stworzyła genialną wręcz opowieść, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Misternie spleciona sieć intryg zadziwia, zaskakuje i prowadzi do niespodziewanego finału. Groza stworzonych sytuacji miesza się z groteską i iluzją. W tej historii nic nie jest takie, jakim się wydaje. Igranie z losem, nieszanowanie przyjaźni, wykorzystywanie ludzi i chora zazdrość połączona z zawiścią prowadzą do zguby.

Jestem pod dużym wrażeniem jeśli chodzi o kreacje bohaterów. Skomplikowane, złożone osobowości doświadczone w różnym stopniu przez życie zmagają się z często poważnymi problemami. Jednak gdy zajdzie taka potrzeba potrafią idealnie odgrywać swoje role. Bohaterowie tej powieści to mistrzowie kamuflażu, pozoranci, wśród których prym wiedzie Will Slater – Pan Młody i główny bohater. Autorka zadbała o realizm postaci, udało jej się bardzo dobrze nakreślić wzorce charakterologiczne ze wszystkimi wadami i zaletami.

„Idealny ślub” to bardzo dobrze skonstruowana powieść. Wydarzenia przedstawione z punktu widzenia kilkorga osób oraz różne płaszczyzny czasowe przeplatające się ze sobą wzajemnie mogłyby sugerować pewne poplątanie wątków i chaos w ogólnym odbiorze. Na szczęście nic takiego nie ma tutaj miejsca. Wydarzenia są spójne, klarowne, a akcja metodycznie, krok po kroku zbliża nas do zaskakującego finału.

Przyznaję, że dawno nie czytałam tak dopracowanej i przemyślanej książki. Lucy Foley podoba mi się chyba jeszcze bardziej właśnie w thrillerach, gdzie potrafi naprawdę rozwinąć skrzydła. Jednak jeśli zależy Wam przede wszystkim na grozie, mroku i spektakularnych efektach typowych dla horrorów to „Idealny ślub” nie do końca spełni to zadanie. Klimat odludnej wyspy z grzęzawiskami, starym cmentarzem i krwawą historią nie do końca przekonuje i tworzy nastrój.

Doskonały ślub Jules i Willa ostatecznie okazał się daleki od perfekcji i na pewno nie zabiłabym, ani nie zrobiłabym wszystkiego, aby na nim być. Mogłabym za to odwiedzić nieco odludną Inis an Amplora z pałacykiem, ogrodem, wysokim nadmorskim klifem i torfowiskami pełnymi borowiny. Bardzo chętnie przeniosłam się tam w powieści „Idealny ślub”, a wrażenia, jakich doświadczyłam pozostaną w mojej pamięci na długo.

Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - Tambonietu
Tambonietu
Przeczytane:2021-03-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2021,
Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-02-24, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Na wyspie u wybrzeży Irlandii goście zbierają się, by być świadkami połączenia dwójki ludzi w miłosnym węźle. Pan młody jest przystojny i czarujący, to wschodząca gwiazda telewizji. Panna młoda jest inteligentna, zorganizowana, tworzy czasopismo. To ma być bardzo wystawne przyjęcie - suknia od projektanta, dekoratorka, szykowne i odległe miejsce zaślubin. Autorka przedstawiła klasyczną „tajemnicę zamkniętego pokoju”, choć w bardziej nowoczesnej wersji - zagadkowa wyspa, nawiedzana przez widmo przeszłości.

Ludzie są tylko ludźmi. Gdy alkohol zaczyna się lać strumieniami, wylewają się żale, zazdrość, które mieszają się z życzeniami i wspomnieniami z przeszłości. Burza, która przeszła nad wyspą Inis An Amplora odcięła gości od elektryczności. A to dopiero początek, bowiem znaleziono ciało…

Lucy Foley stworzyła klimatyczny ślub na wyspie naznaczonej historią, ze skalistymi klifami, wzburzonym morzem, cmentarzem oraz nadciągającym załamaniem pogody.

Morderca jest wśród nas
Lucy Foley0
Okładka ksiązki - Morderca jest wśród nas

Grupa przyjaciół spędza przerwę świąteczną w luksusowej chacie myśliwskiej na odludziu. Największe od dziesięcioleci opady śniegu sprawiają, że zostają...

Utracona i odzyskana
Lucy Foley0
Okładka ksiązki - Utracona i odzyskana

Tuż przed śmiercią babcia przekazuje Kate rysunek, który przedstawia jej biologiczną babkę - podobieństwo jest uderzające. Dziewczyna wyrusza w podróż...

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska