Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

Piękne, inteligentne i zabójczo skuteczne.

Halina Szwarc dostarcza aliantom informacje prosto ze sztabu generalnego Wehrmachtu.

Elżbieta Zawacka jest jedyną kobietą wśród cichociemnych.

Krystyna Skarbek, wykazując się brawurą, odbija pojmanych agentów i zyskuje miano ulubionej agentki Churchilla.

Władysława Macieszyna udaremnia niemiecki plan zniszczenia Londynu.

Walczyły nie tylko z bronią w ręku, ale poprzez zdobywanie i przekazywanie informacji, od których zależały losy wojny i życie milionów niewinnych ludzi. Agentki, Polki od urodzenia i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną.

Arystokratki, żony dyplomatów, feministki i troskliwe panie domu. Femmes fatales i niewinne nastolatki. Kobiety kochające ojczyznę albo zakochane w walczących za nią mężczyznach. Szpiegowały, aby uratować to, co dla nich najważniejsze. Ojczyznę, ukochanego albo własne rodziny. Nie wahały się, nie chciały być bezczynne. Swoją działalność niejednokrotnie przypłaciły życiem. A jeśli przetrwały – historia skazała je na zapomnienie.

Informacje dodatkowe o Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-04-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-7803-5

Tagi: biografie historyczne

Kup książkę Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię - opinie o książce

Na książkę składa się kilka opowieści o kobietach-szpiegach związanych z Polską. Ich historie ukazują jednak nie tylko ich osobiste i "zawodowe" losy, ale też sytuację międzynarodową i wewnętrzną, polską -- głównie w tej sferze "tajnej". Porażają zawiłości wzajemnych stosunków między polskimi organizacjami szpiegowskimi, które miast współpracować, często zwalczały się wzajemnie zaprzepaszczając wspólny potencjał. Dramatyczne są też powojenne losy niektórych bohaterek niniejszej publikacji, które za narażanie życia nie mogły liczyć na nagrodę a wręcz stawały się "wrogami", "zdrajczyniami". Zresztą one zdawały sobie doskonale zdawać sprawę, że ich niejednoznaczne postępowanie, jakiej wymagały ich zadania, przysporzy im kłopotów. Mimo tej świadomości, decydowały się poświęcić majątek, bezpieczeństwo, spokojne życie, by zawalczyć o Polskę. Patetycznie to zabrzmiało, lektura jednak opowiada o kobietach-szpiegach w wymiarze bardzo ludzkim. Pozwala z nimi współczuć i je podziwiać. Pokazuje ich miłości, pasje i to, jak potrafiły inspirować (również pisarzy). Jedyne, co mogę zarzucić lekturze, to dziwną konstrukcję, podzielenie każdej historii na mniejsze części i niechronologiczne, choć dość zmyślne ich rozmieszczenie. Forma ta nie pozwala się znudzić czytelnikowi, mnie jednak w pewnym momencie zaczęła denerwować. W połączeniu ze stosunkowo niewielką ilością informacji (odczuwałam niedosyt) sprawia wrażenie sensacyjności, jakiejś kompozycji filmowej. Niewątpliwie jednak warto przeczytać, książka pozwala bowiem zgłębić nieznane i zaskakujące elementy naszej historii.
Pasjonujące historie o kobietach - agentkach wywiadu w okresie II wojny światowej. Zapada w pamięć na długo. Do pełni szczęścia brakuje zdjęć, dzięki którym opowieści stają się bardziej "namacalne".
Avatar użytkownika - NataliaJJ
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy
Marek Łuszczyna0
Okładka ksiązki - Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy

BEZWZGLĘDNE I OKRUTNE AMBITNE I ZAŚLEPIONE ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO W IMIĘ III RZESZY Hermine Braunsteiner - strażniczka obozowa, znana jako ...

Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne
Marek Łuszczyna0
Okładka ksiązki - Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

Nie ostygły jeszcze piece niemieckich krematoriów. Wariat tańczy kalinkę na ludzkiej piramidzie. Z baraku, w którym gwałcą, bucha żar. Zbrodnia...