Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

Ocena: 6 (1 głosów)

Choroba alkoholowa to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji, przypadłość unieszczęśliwiająca miliony, trudna w leczeniu i podstępna. Wprowadzając nas w jej świat, Johannes Lindenmeyer opisuje ją z pełną powagą i troską o chorych, a przy tym językiem przystępnym, barwnym, wolnym od fachowego żargonu. Ten doświadczony niemiecki terapeuta uzależnień z wielkim taktem traktuje uzależnionych -- nie ocenia ich, nie straszy i nie zawstydza.

Książka Ile możesz wypić? nie jest poradnikiem, jak wyjść z alkoholizmu, żadna lektura nie ma bowiem uzdrawiającej mocy, jeśli za słowem nie pójdzie czyn. Lindenmeyer wskazuje, w którym miejscu może się rozpocząć droga ku wolności od nałogu: u terapeuty, u lekarza, na spotkaniu Anonimowych Alkoholików -- ludzi borykających się z tym samym problemem, którzy nie krytykują, nie udzielają dobrych rad, lecz mówią o własnych doświadczeniach, wiedząc, że ich świadectwo ma w sobie siłę i mądrość pokoleń.

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce pomóc sobie samemu lub bliskiej osobie uzależnionej.

Mimo, że od lat jestem terapeutą uzależnień, książka Lindenmeyera jest dla mnie odkrywcza, przede wszystkim dzięki językowi i optyce, które są przystępne i niezwykle metaforyczne. To, jak mówimy i myślimy o uzależnieniu, może być pełne empatii lub bezradności. Lindenmeyer stawia na to pierwsze, pokazując, że droga do zdrowia wiedzie przez rozumienie własnego nałogu. Ile możesz wypić? to bogata w przykłady książka, która moim zdaniem jest pozycją obowiązkową dla wszystkich, którzy problem uzależnienia chcą nie tylko poznać, ale i dogłębnie zrozumieć. Polecam! Joanna Flis

Informacje dodatkowe o Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-07-27
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324064922
Liczba stron: 336

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

więcej

Kup książkę Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu - opinie o książce

Czy można mieć kontrolę nad tym, kiedy występuje uzależnienie, które najczęściej nazywane jest chorobą alkoholową?

Dotyczy ona znaczną grupę ludzi spożywających alkohol niezależnie od wieku. Najtrudniej jest ten z reguły problem zrozumieć, gdy dotyczy on w szczególności ludzi młodych rozpoczynających dopiero nowe życie, poznających trudne kroki dorosłości.

Rodzice reagują bardzo różnie, kiedy dowiadują się, że ich syn bądź córka nie pije, pomijają temat alkoholu w rozmowach, z czasem nakłaniają do skosztowania lub też udają, że nie interesuje, ich co oni robią w danej chwili. Dopóki nie zdarzy się tragedia, w której wygrywa alkohol będący wówczas najlepszym przyjacielem osoby, która go spożywa.

Szczęśliwe są te na ogół osoby, które nie piją alkoholu, nie myślą o nim wcale, ale pojawiają się w nich z czasem pokusy zachęcające do jego spożycia poprzez reklamy telewizyjne piwa i udowodnieniu, że możemy poczuć lepiej się poczuć po jego konsumpcji czy towarzyszące im namowy ze strony bliskich osób, które mogą zmienić zupełnie myślenie o alkoholu. Niech wygra zdrowy rozsądek, gdyż można popaść w nałogi, od których jest bardzo trudno sobie z nimi poradzić i przyznać się do nich.

Dlatego, aby móc dowiedzieć się nieco więcej na temat zawartego głównego tytułu w książce pt.'' Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu'' autorstwa Pana Johannesa Lindenmeyera.

Szczególną uwagę zwróciłam na to, że autor z zawodu jest terapeutą i interesuje mnie jego podejście w odniesieniu do tego, jakie ma ogólne zdanie w niełatwych podjętych zagadnieniach, które znamy nie od dziś, ale są inaczej rozumiane przez społeczeństwo.

Warto przeczytać sobie na samym początku wstęp autorstwa Pani Ewy Woydyłło oraz przedmowę w przekładzie Pana Jana Chodkiewicza.

Bardzo spodobało się mi, w jaki sposób autor omawia przykłady (podane są w ramach), umiejętnie zadaje pytania, ale przede wszystkim przedstawia realną rzeczywistość i jak to jest, kiedy jest się po wypiciu, alkoholu, jaki towarzyszy najczęstszy temu stan.

Problem spożywanego alkoholizmu i innych używek autor opisuje, stosując języka zrozumiałego.

Potrafi być dokładny w przeprowadzonych analizach, stanach emocjonalnych, przedstawionych trafnie przez niego pojęciach oraz znajomość psychologii, która pełni tutaj też ważną rolę w zrozumieniu pacjenta, jak również jego rodziny przed podjęciem ważnej decyzji o zmianie dotychczasowego życia na lepsze rezygnując ze spożywania alkoholu.

Książka ta składa się z odpowiednio skonstruowanych pomysłowo 14 rozdziałów, książki, które warto przeczytać, dodatki- kwestionariusze. To jest bardzo istotny i moim zdaniem najważniejszy element, bo związany jest z zamieszczonymi pytaniami dotyczącymi zagadnień mających główny związek z rozdziałami.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy