Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów

Znakomici malarze, graficy, projektanci, którzy poświęcili życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali wspaniałe bajki, baśnie, opowiadania, krzyżówki, rebusy, historyjki i okładki pism. Nie szli na kompromisy, nie brnęli w infantylizm, a dziecko traktowali poważnie i nie narzucali swojej wizji.

Wielu z nas najpierw kojarzy ilustrację Szancera, a potem baśń o Królowej Śniegu. Ferdynand Wspaniały już zawsze będzie wyglądał jak z ilustracji Kazimierza Mikulskiego, a jeże u Wandy Chotomskiej jak jeże Mieczysława Pokory. Koty Marii Konwickiej każdy chciałby mieć w domu, tak jak ,,Świerszczyki" i ,,Misie" pełne rysunków Bożeny Truchanowskiej czy Hanny Krajnik.

O swoich fascynacjach opowiadają m.in. Elżbieta Gaudasińska, Zdzisław Witwicki, Bożena Truchanowska, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń. Tych, których już nie ma - Olgę Siemaszko, Janinę Krzemińską, Zbigniewa Rychlickiego Janusza Stannego czy Adama Kiliana - wspominają najbliżsi. Co znaczyły sukcesy dla ich artystycznych wyborów? Co działo się z nimi, kiedy polską literaturę dla dzieci dotknął kryzys? Jak poradzili sobie z kolorową szmirą lat 80. i 90.? Gdzie są oryginały ich prac?

W Ilustratorkach, ilustratorach - oprócz rozmów Barbary Gawryluk - znajdą się obrazki z ukochanych książek z dzieciństwa i ilustracje nigdy wcześniej niepublikowane.

Informacje dodatkowe o Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: bóg biografie

Kup książkę Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów

Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów - opinie o książce

Mali bohaterowie
Barbara Gawryluk0
Okładka ksiązki - Mali bohaterowie

"Mali bohaterowie" to książka niezwykła, bo wszystko, co tu opisane,jest prawdą. Autorka, Barbara Gawryluk, reporterka Radia Kraków, z uwagą wysłuchała...

Moje Bullerbyn
Barbara Gawryluk0
Okładka ksiązki - Moje Bullerbyn

Natalka wraz z rodzicami przenosi się z Krakowa do Szwecji, gdzie czeka na nią nowy dom i zupełnie nowe miejsce na ziemi. Ale ona wcale nie chce zmieniać...