Immersja

Czy ludzki umysł jest w stanie bezbłędnie odróżnić rzeczywistość od fikcji?

Niedaleka przyszłość, czas sztucznych inteligencji. Ben, pracownik instytutu badawczego, bierze udział w eksperymencie naukowym, dzięki któremu jego umysł wkroczy w świat Fajstos, 1627 lat p.n.e. System AIAM, do którego zostały wprowadzone dane archeologiczne, tworzy świat, jaki istniał wiele lat temu na Krecie. Dla Bena ma to być niczym udział w doskonałej grze komputerowej, w której będzie mógł badać przeszłość wszystkimi zmysłami, a zdarzenia będą się toczyć w interakcji wirtualnego świata z nim jako uczestnikiem gry.

Tymczasem do gry wkraczają kolejni uczestnicy: wybitna sportsmenka Arnike, zaproszona przez instytut, wysłannik wojska John, agentka Kiri Nakai oraz wirtualni turyści, wśród których jest Luigi Badson, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, wcześniej hierarcha, później likwidator majątku kościelnego.

Idylliczny, wydawałoby się, świat rozsypuje się jak domek z kart, gdy wybucha wulkan na wyspie Thera (obecnie Santoryn). Dotychczasowe zasady, którymi kierowała się społeczność, zaczynają tracić swą moc, a do głosu dochodzą przemoc oraz strach...

Informacje dodatkowe o Immersja:

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2018-08-01

Kup książkę Immersja

Immersja - opinie o książce

Jedyne co mi się w tej książce podobało to okładka i pierwsze 50 stron. Potem następuje wielkie zamieszanie co rozdział dodawani się nowi bohaterowie i jak historia się toczy z ich perspektywy (w sumie 5 perspektyw, po 3 rozdziałach człowiek zapomina co się działo u 2 ostatnich bohaterów) W połowie książki jest jakiś tajemniczna para i jeden z nich nazywa się Tygrysek. Ogólnie pomysł jest świetny i ubolewam nad tym, że autor tak napisał tę książke. Gorszego zakończenia nie widziałam. Nie polecam.

Czasem tak bywa, że świeżo po przeczytaniu książka się nam podoba, ale po czasie nie bardzo umiemy powiedzieć dlaczego. I tak jest u mnie z "Immersją". Autor wykonał kawał dobrej roboty, opisując Fajstos i jego kulturę, a także przedstawiając zagrożenia, jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia. Ale z perspektywy czasu coraz wyraźniej widzę, że jak jałowa i pozbawiona charakteru jest ta opowieść. Przeraża mnie, że zaplanowana jest bodajże na trzy tomy - uważam, że dużo lepiej by to wyszło, gdyby skończyło się na jednym, zwłaszcza że pod koniec tego pierwszego zaczyna się robić coraz mętniej.

Avatar użytkownika - Ashka
Ashka
Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Wpadła mi w łapki „Immersja” i choć myślałam, że nie trafi w moje gusta (raczej nie czytam SF), książka pozytywnie mnie zaskoczyła! Świat przyszłości był bardzo przystępny, bez żadnych udziwnień zrozumiałych jedynie dla zagorzałych fanów SF, natomiast świat przeszłości, ten z gry - barwny, ciekawy i taki pozytywny. Poza tym książka ładnie napisana, choć czasem nużyły mnie zbyt szczegółowe opisy ;)

Autor miał naprawdę fajny pomysł z tą możliwością „przeniesienia” się do gry, choć początek przypominał mi koncept z filmu „Avatar”. Ale pomysł ma potencjał, w kolejnych tomach mogłaby np. zostać stworzona zupełnie nowa gra, w innych realiach<- czytałabym :)