Insomnia

Nieprzewidywalny i niebezpiecznie wciągający thriller psychologiczny od mistrzyni tego gatunku!

Emma desperacko pragnie odciąć się od przeszłości, więc skrzętnie ukrywa przed bliskimi traumę z dzieciństwa. Jednak nagle zaczyna cierpieć na bezsenność, a w ciągu dnia zdarzają jej się chwile, których później nie pamięta - dokładnie to samo przytrafiało się wcześniej jej matce. Czy faktycznie ma szaleństwo we krwi, tak jak twierdziła jej matka? Czy w chwilach braku kontaktu z rzeczywistością może skrzywdzić swoją rodzinę? Czy naprawdę traci zmysły? Tylko dochodząc do prawdy o bolesnej przeszłości, będzie w stanie znaleźć odpowiedzi dotyczące swojej teraźniejszości.

,,INSOMNIA" to niepokojąca i zagmatwana powieść, której nie można odłożyć nawet na moment. Sarah Pinborough po mistrzowsku buduje napięcie, fundując fankom i fanom thrillerów psychologicznych satysfakcjonujący rollercoaster.

Informacje dodatkowe o Insomnia:

Insomnia - opinie o książce

Avatar użytkownika - DZZG
DZZG
Przeczytane:2024-04-14,

Zacznijcie, a nie odłożycie „Insomnia" Sarah Pinborough.
 Historia ta, to kawałki zawiłej układanki trzymające cały czas w niepewności, a kiedy zaczynają, strona po stronie, wskakiwać na swoje miejsce, ujawniają przed czytelnikiem całą prawdę. Atmosfera tajemniczości kreowana jest przy pomocy zawirowań i zakrętów niczym rollercoaster, gdzie wrogim żywiołem staje się brak zaufania. Motyw walki bohaterki napędzanej macierzyńskim uczuciem wzbudza napięcie, a jej siła i wiara we własne przeczucia oraz wątpliwości w stan umysłu stanowią obraz, który powinien poznać każdy. W znakomicie skonstruowanej opowieści, gdzie zmagania z natręctwami, kompulsywnością  oraz strachem przed szaleństwem jawią się jako wycinki dramatycznej rzeczywistości. Ani przez chwilę nie pozwalają zapomnieć o emocjonalnym ciężarze bohaterki. Wciągająca narracja, nieopanowana słabość, splot nieszczęśliwych okoliczności tworzą świat, w którym odkrycie faktów o traumatycznej przeszłości może być odpowiedzią na teraźniejszość. Równie zajmujący jest wątek bezsenności (tytułowa insomnia) zestawiony z upiorami wspomnień i skrywanymi sekretami. Nasze myśli niczym wartki strumień płyną nieustannie, nawet wtedy, gdy uderza nas rozwiązanie frapującej zagadki. Tu nic nie jest tym, czym się wydaje, ukochany mąż nagle staje się wrogiem, siostra prześladowcą, a dzieci narzędziem do manipulacji. Tylko czy na pewno? Zaskakujące wrażenie robią elementy strachu oraz intryga, zwroty akcji, kreatywne metody dedukcji, eksplorowanie uczuć i do tego tempo upływu czasu, który jest głównym bohaterem.
 Polecam thriller psychologiczny, w którym pasmo pechowych wydarzeń rozgrywa się często w kameralnym klimacie — w umyśle bohaterki.

Sięgając po powieść „Insomnia” spodziewałam się dobrej lektury, gdyż poczytałam trochę na jej temat. Jednak miałam troszkę obawy i nie nastawiałam się na tak dobrą książkę. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Cieszę się, że dane mi było poznać tę historię. Zaskoczenie goniło zaskoczenie, a zakończenie wbiło w fotel!

Główną bohaterką powieści „Insomnia” jest, Emma, która staje w obliczu własnej przeszłości, którą przez lata próbowała ukryć przed światem. Jej starania o odcięcie się od traumatycznych wspomnień zostają jednak przerwane, gdy zaczyna cierpieć na bezsenność, a w ciągu dnia traci świadomość i nie pamięta różnych wydarzeń. Na to samo schorzenie cierpiała jej matka. Emma jest pełna obaw, że odziedziczyła po niej chorobę psychiczną. Jednak prawda okazuje się dużo bardziej dramatyczna.

"Insomnia" to niezwykle wciągający i trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który jest bardzo nieprzewidywalny. Autorka porusza tutaj tematykę traumy, tajemnicy. Sarah Pinborough już od pierwszych stron buduje napięcie, które nie opuszcza czytelnika aż do ostatniej strony. Ciężko się od tej książki oderwać.

Największą zaletą tej książki jak dla mnie jest właśnie ta nieprzewidywalność. Autorka niejednokrotnie zaskakuje czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Czasami łapiemy się na tym, że coś co na początku wydaje nam się prawdziwe, okazuje się być czymś innym. Na każdej stronie mamy do czynienia z nowymi, odkrywanymi tajemnicami. To sprawia, że budowane napięcie już od pierwszych stron pozostaje z nami do końca. Zakończenie jest również nieprzewidywalne i bardzo zaskakujące!

Autorka Sarah Pinborough w „Insomnii” mocno skupia się na przedstawieniu aspektu psychologicznego postaci. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, przez Emmę, dlatego też mamy głęboki obraz tego co siedzi w jej głowie. Jakie są jej wewnętrzne rozterki, motywacje. Świetnym pomysłem jest też to, że znajdziemy tutaj opis wydarzeń przez osobę odpowiedzialną za to wszystko. Możemy wejść do jej głowy i dowiedzieć się co nią kierowało i dlaczego tak się zachowała.

Ogromną zaletą autorki jest też to, że jej pióro jest niezwykle lekkie. Język jest prosty, zrozumiały. Mamy wrażenie, że razem z bohaterką uczestniczymy w tych wydarzeniach i pomagamy jej rozwiązać wszystkie tajemnice. Jednak było kilka momentów, które troszkę mnie przynudzały. Wnosiły mało do powieści i powodowały chwilowe zastoje w napięciu. Jednak patrząc na całokształt ta książka jest na pewno warta uwagi.

Reasumując, "Insomnia" to świetny thriller psychologiczny, będący gratką dla fanów gatunku. Autorka wykreowała świat pełen tajemnic, niedopowiedzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Historia jest mocno nieprzewidywalna i trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. „Insomnia” to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale na pewno nie ostatnie. Ta powieść zasługuje na rozgłos i czytelnicze uznanie!

Avatar użytkownika - alenajpierwksiazka
alenajpierwksiazka
Przeczytane:2024-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

Dobrze sypiacie?

Dręczyła Was kiedyś bezsenność? 😉

📚RECENZJA📚

Emmę, odnoszącą sukcesy, ambitną prawniczkę, z pozornie idealną rodziną, na kilka dni przed jej 40 urodzinami, zaczyna dręczyć bezsenność. Kobieta z dnia na dzień popada w coraz większą paranoję, traci zmysły i kontakt z rzeczywistością. Otępiałą ze zmęczenia prawniczkę, zaczynają dotkliwie dręczyć przeżyta trauma z dzieciństwa a także strach o jej zdrowie psychiczne. (Chora psychicznie matka, wmawiała kobiecie od dziecka o jej "złej krwi"). Na domiar złego, Emma zaczyna powielać zachowania swojej Mamy.

Również niespodziewany powrót starszej siostry, tylko potęguje stany lękowe i poczucie zagrożenia prawniczki. Czy główna bohaterka naprawdę traci zmysły? Czy kryje się za tym coś innego?

Fabuła tej książki została ulepiona w sposób tak błyskotliwy, że nie sposób jej odłożyć. Pełna napięcia i niepewności pozwala wejść w umysł Emmy i przeżywać razem z nią przerażające stany zmęczonego umysłu.

Osnuta tajemnicą atmosfera strachu, towarzyszy nam właściwie od samego początku książki. Mamy tu toksyczne relacje rodzinnie i magnetyzującą paranoję, która zdaje się tylko pogłębiać.

Szaleństwo kipi w tej powieści dosłownie z każdą stroną. A stworzona przez Panią Pinborough fabuła jest intrygującą, zawiłą i właściwie do końca nieodgadnioną...

Skutki bezsenności, traumatyczne zdarzenia w dzieciństwie oraz strach przed paranoją, dają wspólny mianownik dla stale rosnącego napięcia.

"Insomnia", to inny wymiar obłędu. A lektura tej książki jest doznaniem iście surrealistycznym....

"Insomnia", to także najwyższej klasy thriller psychologiczny oscylujący psychozą, w jej najczystszej postaci.

Majstersztyk.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwo_wab 📚

@sarahpinboroughbooks 🪻

#recenzja #recenzjathriller #thrillerpsychologiczny #literackimajstersztyk #książka #bookstagram #booktok #bookthreads

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-03-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Inspomnia" to świetnie napisany thriller psychologiczny, w którym nic nie jest oczywiste. Posiada swój specyficzny klimat, który sprawia, że nie można oderwać się ode lektury.

Książkę zaczęłam czytać wieczorem i nie sądziłam, że już od pierwszych stron poczuje dreszczyk. A wszystko dlatego, że rozpoczyna się od przebudzenia się po 1 w nocy Emmy. Czuć było strach bohaterki, która myślała, że ktoś jest w domu. Następnie dowiadujemy się, że bezsenność to początek jej kłopotów.

Autorka po mistrzowsku prowadzi akcję. Dawkuje zarówno napięcie jak i powoli odkrywa przed czytelnikiem przeszłość Emmy. Bardzo ciekawym pomysłem jest tutaj przedstawienie bezsennych nocy głównej bohaterki i tego co ona wyprawia wtedy. Z każdym nowym rozdziałem zastanawiałam się czym jeszcze zaskoczy mnie autorka. Z każdym rozdziałem widziałam również powolny rozpad życia Emmy i jej strach przed 40 urodzinami. Zarówno wspomnienia i traumy z dzieciństwa powodowały dreszczyk jak również to co dzieje się obecnie z kobietą. A zakończenie tej historii sprawia, że o książce nie można długo zapomnieć. I na pewno jest z tych zakończeń, których ciężko jest się domyśleć.

Jeśli szukacie ciekawego, niebanalnego thrillera psychologicznego to bardzo polecam ,,Inspomnie" Sporo dawka emocji gwarantowana.

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-16, Przeczytałam,
13 minut. Audiobook
Sarah Pinborough0
Okładka ksiązki - 13 minut. Audiobook

Byłam martwa przez 13 minut... teraz chcę wiedzieć, dlaczego. Nie pamiętam, jak trafiłam do lodowatej rzeki, ale wiem jedno: to nie był wypadek. Podobno...

Ta druga
Sarah Pinborough0
Okładka ksiązki - Ta druga

Mawiają, że ,,kto raz zdradził, zawsze będzie zdradzał". Marcie Maddox pracowała bardzo ciężko, by dotrzeć tam, gdzie się znalazła dzięki sekretnemu...