reklama

Interwencja

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-01-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7510-435-6
Liczba stron: 408
Tytuł oryginału: Intervention
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maciej Szymański

Tom 9 cyklu Jack Stapleton & Laurie Montgomery

Ocena: 5.13 (8 głosów)

Minęło ponad trzydzieści lat, odkąd Jack Stapleton ukończył studia i stracił kontakt z przyjaciółmi z tamtych czasów: Shawnem Daughtrym i Jamesem O'Rourke. Niezwykłe wydarzenia sprawiają jednak, że ich losy znowu się łączą. Shawn, archeolog na kairskim targu odnajduje starożytny kodeks, a nim ukryty dokument, którego treść może mu przynieść międzynarodową sławę. Idąc tropem znaleziska, wyrusza do Rzymu, by tam szukać ossuarium sprzed dwóch tysięcy lat, którego zawartość zaszokuje nie tylko hierarchię kościelną, ale też miliony wierzących na całym świecie. James O'Rourke, arcybiskup Nowego Jorku, chcąc za wszelką cenę chronić Kościół, zwraca się do Stapletona z prośbą o pomoc w zachowaniu odkrycia w tajemnicy. Jego opublikowanie może pociągnąć za sobą nieobliczalne skutki...

Kup książkę Interwencja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Interwencja

Czy odkrycie ossuarium sprzed dwóch tysięcy lat może zaważyć na postrzeganiu świata i zburzyć panujący w nim porządek? Tego dowiemy się po przeczytaniu najnowszej książki Robina Cooka.

Ukazała się kolejna książka Robina Cooka, uznanego za mistrza thrillera medycznego. Tym razem poznajemy przyjaciół z przeszłości Jacka Stapletona, jednego z anatomopatologów Inspektoratu Medycyny Sądowej. Ich pojawienie się po 30-letniej przerwie nie wróży nic dobrego. Jednym z nich jest Shawn - archeolog, drugim James - arcybiskup stanu Nowy Jork. Pierwszy dokonuje niezwykłego odkrycia, które może zaważyć na wierze chrześcijańskiej, zaś drugi próbuje mu w tym przeszkodzić. I obaj proszą Jacka o pomoc.

W książce tej przeplatają się w dwa wątki – religijny i medyczny. Cook poruszył niezwykle kontrowersyjny temat, jakim jest odkrycie ossuarium sprzed dwóch tysięcy lat, które może wstrząsnąć chrześcijańskim światem. Konsekwencje, jakie może przynieść są niewyobrażalne. Drugim ważnym tematem jest medycyna alternatywna, która, jak się okazuje, zamiast pomóc pacjentowi może mu jedynie zaszkodzić. Jack postanawia z początku walczyć z tymi praktykami, jednak wkrótce jego głowę zaprząta inny - poważniejszy problem.

Książka pod koniec zostaje zdominowana przez wątek religijny, przez co miłośnicy thrillera medycznego mogą poczuć się lekko zawiedzeni. Cook rekompensuje ten mały mankament, zaskakującym zakończeniem. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony i czytelnik zastanawia się, czy owo odkrycie wyjdzie na jaw i zburzy panujący w świecie porządek. Nic więcej nie napiszę, bo zepsułabym zabawę czytającym.

Na marginesie dodam, że "Interwencja" jest kolejną książką z cyklu o parze patomorfologów - Laurie Montgomery i Jacku Stapletonie. Na cykl składają się: "Oślepienie", "Zaraza", "Chromosom 6", "Nosiciel", "Marker", "Kryzys", "Czynnik krytyczny", "Ciało obce" i "Interwencja". Jak w poprzednich powieściach z serii, również w tej nie zabraknie opisów sekcji zwłok. Warto o tym pamiętać, jeśli ktoś jest wrażliwy. Najlepiej wtedy omijać te strony i przejść do innego wątku. Cook jak zwykle opisuje wszystko z detalami i robi to niezwykle realistycznie. Nic dziwnego, jest z zawodu lekarzem, a pisanie to jego pasja.

Link do opinii
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Początkowo akcja toczy się dwutorowo. Czytelnik ma wrażenie, że czyta dwie różne historie. Pod koniec książki sytuacja zmienia się pod tym kątem. Z jednej strony mamy anatomopatologa, który szuka przypadków śmierci po zastosowaniu alternatywnych metod leczenia. Z drugiej naukowców, którzy są bliscy wiekopombego odkrycia. Swoją rolę ma też przedstawiciel kościoła. Trzeci z dawnej paczki przyjaciół.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 2010,
Avatar użytkownika - Nataluch
Nataluch
Przeczytane:2012-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Chromosom 6
Robin Cook0
Okładka ksiązki - Chromosom 6

Z kostnicy znikają zwłoki Carla Franconiego, znanej postaci świata przestępczego. Kilka dni później na stół autopsyjny Jacka Stapletona trafiają...

Dopuszczalne ryzyko
Robin Cook0
Okładka ksiązki - Dopuszczalne ryzyko

Biochemik Edward Armstrong prowadzi badania nad lekiem antydepresyjnym o roboczej nazwie Ultra. Po dobrze rokujących eksperymentach na zwierzętach postanawia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Ślady. Psim tropem
Katarzyna Kielecka
Ślady. Psim tropem
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Femme fatale
Katarzyna Nowakowska
Femme fatale
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Pokaż wszystkie recenzje