Irlandzka księżniczka

Jedyna córka króla. Jedyna nadzieja kraju.

Irlandia, rok 1166. Aoife MacMurchada ma zaledwie czternaście lat, kiedy jej ojciec, Dermot MacMurchada, król Leinsteru, zostaje brutalnie pozbawiony władzy i zmuszony do ucieczki z kraju. Szuka wsparcia u króla Anglii, Henryka II, w wyniku czego nawiązuje sojusz z Ryszardem z Clare, Silnołukim ("Strongbow"), charyzmatycznym hrabią Strigoilu.
W zamian za pomoc Dermot obiecuje Ryszardowi ziemie, bogactwo i rękę córki, lecz Aoife ma na ten temat swoje zdanie. Owszem, poświęci się dla dobra rodziny, ale zrobi to na własnych warunkach.

"Irlandzka księżniczka" to historia Aoife, występującej w niektórych źródłach jako Ewa z Leinsteru, kolejnej - obok Eleonory Akwitańskiej i cesarzowej Matyldy, znanych z wcześniejszych powieści Elizabeth Chadwick - fascynującej kobiety epoki średniowiecza. To zarazem historia nieustraszonej odwagi i miłości, przedstawiona na barwnym tle Irlandii tuż po najeździe normańskim, u zarania jej państwowości.

Elizabeth Chadwick znakomicie ożywia historię, opisując w fascynujący sposób intrygi na królewskich dworach.
"The Times"

Elizabeth Chadwick mieszka w Nottingham wraz ze swoim mężem i dwoma synami. Jest uznaną, brytyjską autorką powieści historycznych. Jako członkini "Regia Anglorum" - wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej, Elizabeth prowadzi własne badania historyczne, a zdobytą wiedzę wykorzystuje w swojej twórczości. Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazał się jej słynny cykl o Eleonorze Akwitańskiej, a także powieść zatytułowana "Pani Anglików".

Informacje dodatkowe o Irlandzka księżniczka:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-03-18
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Irish Princess

Kup książkę Irlandzka księżniczka

Irlandzka księżniczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-04-06, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

1152 rok. Żona Dermota, króla Leinsteru w Irlandii rodzi Aoife. Piękna i sprytna dziewczynka będzie bardzo kochana i ceniona przez ojca. Użyje jej do odzyskania straconych ziem oraz pozycję w królestwie. Synowie niezbyt się do działań zbrojnych nadają – jeden jest zakładnikiem, a drugi podupadł na zdrowiu. W Anglii pojawił się nowy król, Henryk II, który próbuje rozszerzyć swoje zasięgi na zachód.

Richard znalazł się po złej stronie podczas wojny domowej między matką Henryka II, cesarzową Matyldą, a jej kuzynem, królem Stefanem. Teraz Henryk siedzi na tronie Anglii, a Richard, który był jednym ze zwolenników Stefana, został wydziedziczony i pozbawiony łask nowego króla. Dermot bardzo chce odzyskać straconą pozycję, dlatego proponuje Richardowi układ. Oferuje mu rękę swojej córki Aoife, w zamian za pomoc w Irlandii. To nie jest jednak małżeństwo z przymusu, ponieważ, kiedy poznaje Richarda, okazuje się, że jest to człowiek, któremu może zaufać.

Autorka otwiera przed nami świat średniowiecza, wprowadzając nas do żywego i barwnego życia królów. Historia rozpoczyna się w Irlandii, miejscu wojny. Znajdziecie tutaj wiele emocji, pasji, miłości i nienawiści. Następnie przenosimy się do Anglii, w której Aoife wychodzi za Richarda.

Ta historia jest piękna i niezwykle dokładnie zbadana. Przedstawiony w powieści świat jest na tyle realistyczny, że czytając opisy, czujemy, jakbyśmy stali obok. Jest to pierwsza książka Autorki, którą przeczytałam, ale wiem, że spokojnie mogę sięgnąć po pozostałe, ponieważ styl pisania i język totalnie mnie zauroczył. Polecam!

Tron królowej
Elizabeth Chadwick0
Okładka ksiązki - Tron królowej

Kochająca matka. Zdradzona żona. Niezrównana królowa. Uwięziona przez męża Alienor nie daje się zastraszyć i żyje nadzieją, chociaż odebrano...

Pani Anglików
Elizabeth Chadwick0
Okładka ksiązki - Pani Anglików

Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie. Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha, z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka, Matylda, wnuczka...