Istoty Ciemności

Tom 2 cyklu Kroniki Obdarzonych

"Istoty ciemności" to kontynuacja powieści Piękne istoty, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Książka stała się bestsellerem (m.in. na liście New York Times, amazon.com, USA Today Bestseller List), otrzymała też prestiżową nagrodę American Library Assosiason. Autorki odniosły ogromny sukces. Poszły za ciosem i napisały kolejną część historii nastoletnich mieszkańców Gatlin. Prawa do sfilmowania sagi zakupił Warner Bros. Gotowy jest już scenariusz, prace przygotowawcze do zdjęć trwają od kilku miesięcy.

Powieść "Istoty ciemności", podobnie jak pierwsza część sagi, wciąga od samego początku dynamiczną akcją, klimatem grozy i wszechobecną magią.

Znowu spotykamy się z Ethanem Wate’em, który prowadził życie zwykłego nastolatka, w małym, nieco nudnym miasteczku Gatlin. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Lenę Duchannes. Połączyła ich wielka miłość, a także mroczna tajemnica dziewczyny i jej rodziny. Etan, chcąc chronić Lenę przed klątwą, wchodzi w świat grozy, magii i tajemnic przeszłości. Ich życie zmieni się już na zawsze.

W dniu szesnastych urodzin Leny udaje się powstrzymać działanie klątwy. Ale to nie koniec, tylko początek kolejnych kłopotów. Za rok wszystko się zacznie od początku. Trzeba więc działać. Walka z przeznaczeniem jest niebezpieczna, a poniesione koszty będą ogromne. W tym miejscu zaczyna się akcja Istot ciemności.

Uczucie łączące głównych bohaterów zostanie poddane próbie. Po śmierci Macona Lena zaczyna odsuwać się od Ethana. W jej życiu pojawia się tajemniczy nieznajomy, który ma coraz większy wpływ na dziewczynę. Ethan nie może już dzielić się swoimi wizjami z ukochaną. Lena jest w coraz większym niebezpieczeństwie. Nowa sytuacja zaczyna wciągać bohaterów w wir wydarzeń, które rozgrywają się w mrocznym Gatlin, pełnym podziemnych przejść, tajemniczych tuneli. Tam świat już nie jest racjonalny.

Narratorem książki, podobnie jak w Pięknych istotach, jest Etan. Historia opowiedziana z jego perspektywy pokazuje, ile romantyzmu, kryje się w tym dojrzewającym chłopaku, co, jak podkreślali krytycy, jest zaletą i rzadkością powieści adresowanej do młodych czytelników.

Informacje dodatkowe o Istoty Ciemności:

Kup książkę Istoty Ciemności

Istoty Ciemności - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam, Przeczytane,
Często bywa tak, że kolejne części jakiejś serii okazują się słabsze niż pierwsza. Nie w przypadku ,,Istot Ciemności" autorstwa Kamii Garcii i Margaret Stohl. To bardzo udana kontynuacja, można powiedzieć, że jeszcze lepsza. Jestem wręcz zachwycona i oczarowana ,,Kronikami Obdarzonych". Ich czytanie to czysta przyjemność, czytelnik zatraca się w nich i zapomina o całej rzeczywistości, która go otacza. ,,Kiedyś wierzyłem, że nasze miasteczko - zagubione gdzieś w Karolinie Południowej i tkwiące na błotnistym dnie doliny rzeki Santee - jest totalnym końcem świata. Miejsce, w którym nic nigdy się nie dzieje i nic nigdy się nie zmieni". Lena pokazała Ethanowi nowe oblicze Gatlin, świat ukryty pod ziemią. Niestety, po śmierci wuja, oddala się od Ethana, a w podziemnych tunelach kryją się kolejne tajemnice. Ciągną się w nieskończoność, są niebezpieczne i mroczne. Czy Ethan oraz jego przyjaciele wyjdą z nich cało? Po raz kolejny jestem pod wrażeniem całej fabuły oraz pomysłowości autorek. Świat wykreowany przez nie jest niesamowity, niepowtarzalny, magiczny. Wciąż coś się dzieje, pojawiają się nowe postacie, miejsca. W bohaterach zachodzi wiele zmian, przez co są bardzo ciekawi. Na chwilę obecną żadne inne przeczytane przeze mnie paranormal nie dorównują ,,Kronikom Obdarzonych". Znajdziecie tu tak wiele postaci: inkuby, wścieki itd. Cały obraz podziemnego świata po prostu zachwyca, można zobaczyć go w wyobraźni. Lena znowu boryka się z problemami. Nie potrafi pogodzić się ze śmiercią wujka, który zastępował jej rodziców. Czuje się winna tego, co się stało. Trudno jej spotykać się z Ethanem, wiedząc, że Macon umarł, aby Ethan mógł żyć. Dziewczyna zamyka się w sobie, trudno porozumieć się z nią. Niektórych czytelników denerwowało jej zachowanie, ale uważam, że w sytuacji, w jakiej się znalazła, to normalne. Chłopak również ma wiele swoich problemów. Jego ojciec właśnie powrócił z leczenia psychiatrycznego i powoli powraca do siebie. Ethan stara się go zrozumieć i odnaleźć wspólny język. Kolejny cios spada na niego, kiedy poznaje pewien istotny szczegół z przeszłości swojej zmarłej matki. Potrzebuje czasu, aby ,,przetrawić" to, czego się dowiedział. Bardzo interesuje mnie wątek dotyczący Ridley. W tej części czytelnicy poznają drugie jej oblicze, bardziej ludzkie. Czyżby jednak miała uczucia? Jest to oczywiście także książka o miłości, która według klątwy jest skazana na niepowodzenie. Pomimo tego bohaterowie walczą o szczęście i o ukochaną osobę. Ethan powoli traci Lenę, nie wie jednak, że dziewczyna chce go ocalić, a wymaga to rezygnacji ze szczęścia. Jednak czy zostawienie ukochanego to dobra decyzja i jedyne wyjście z tej sytuacji? Wszystko komplikuje się, kiedy pojawia się Obdarzony, próbuje manipulować Leną, obiecuje jej utopijne miejsce, a co najważniejsze - ich związek nie miałby żadnych przeszkód. Zaś Ethan poznaje Olivię - atrakcyjną, młodą bibliotekarkę. Przekonuje się też, jak okrutne jest odrzucenie przez bliską osobę, chłód ze strony kogoś, kogo się kocha. ,,Istoty Ciemności" to powieść o przyjaźni, wielkiej odwadze i determinacji. Mówi o poszukiwaniu rozwiązań, nie zawsze prostych i oczywistych. Podkreśla jak ważna jest rodzina, przyjaciele. Opowiada również o poświęceniu, o rezygnacji z ważnych rzeczy, ludzi, dla czyjegoś dobra. Dodaje nadziei, każe uparcie dążyć do słusznych celów i przekonuje, że nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać. Jest przestrogą przed fałszywymi przyjaciółmi, którzy obiecują wiele, a w rzeczywistości mają we wszystkim swój interes. Tę książkę powinni przeczytać nawet ci, którzy nie lubią paranormal, jednak radzę najpierw przeczytać pierwszą część, inaczej się pogubicie i nie będzie już tego efektu.
podoba mi się! :) Ma ten motyw z "Pięknych istot" , a do bohaterów wciąż czuje sie sympatię. Kupiłam niedawno ale już wciągnęła mnie do reszty :)
książka cudowna! dawno lepszej nie czytałam! kupiłam wczoraj, a już jestem w połowie! liczę na dalsze części
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Pióro i pazur,
,,Istoty Ciemności" to druga książka z serii Kroniki Obdarzonych autorstwa Kami Garcia i Margaret Stohl. Kolejny raz spotykamy się z Ethanem oraz z pozoru przeciętnym miasteczkiem Gatlin. Lena nie została naznaczona w dniu swoich szesnastych urodzin, słowa piosenki się zmieniły, a uczucie łączące dziewczynę i chłopaka zaczyna zanikać. Którą stronę wybierze Lena? Trudno jest przyzwyczaić się do tego, że świat skrywa przed tobą mnóstwo tajemnic, o których do tej pory nie miałeś pojęcia. Ethan ma wiele niepewności co do tego, jak będzie wyglądało jego życie i czy uda mu się odzyskać Lenę. Po przeczytaniu ,,Pięknych Istot" wiele osób mogło być zawiedzonych. Zakończenie poprzedniej części było tak skonstruowane, aby czytelnik musiał sięgnąć po kolejną i jeszcze kolejną część, choć tak naprawdę wszystko mogło się zakończyć w pierwszym tomie. Kiedy już zaczęło się czytać Kroniki Obdarzonych, to naprawdę trudno jest je wyrzucić z głowy. Ta część zaczyna się z pozoru niewinnie. Tak samo jak poprzednia. Ethan wymienia kolejne absurdy, osoby które nie zmieniły się w Gatlin itp. Główna historia rozpoczyna się w momencie gdy zostaje pochowany Macon - wujek Leny. Ethan znowu zaczyna mieć wizje i podejrzewa, że coś łączyło jego matkę z Ravenwoodem. Kiedy ta ucieka, postanawia zejść do tuneli Obdarzonych wraz ze Linkiem i Liv - swoimi przyjaciółmi. Akcja w tej części jest na pewno bardziej dokładna, dopracowana i rozbudowana. Autorki postawiły tym razem na mrok i tajemniczość, i był to strzał w dziesiątkę. Od pierwszych stron ,,Istoty Ciemności" porywają czytelnika i naprawdę trudno jest się oderwać od tej książki. W drugim tomie występują nowe postacie, które wprowadzają powiew świeżości na strony powieści, ale pozostają również te które znamy z pierwszej części. Trudno by wyobrazić sobie Kroniki Obdarzonych bez Leny i Ethana, ale bardzo ważnymi postaciami są także Link i Amma. To oni nas bawią, niepokoją, intrygują. Z nowych postaci warto też poznać Johna Breeda, który jest rywalem Ethana, a miedzy nim i dziewczyną tworzy się bardzo mocna więź oraz Liv - dziewczynę, która szkoli się na strażnika Ethan musi się pogodzić z tym, że śmiertelnik nie może się związać z Obdarzonym. Poniosła tego konsekwencje jego matka i on również. Mimo ze cała książka skupia się na próbie odzyskania Leny przez chłopaka, to poznajemy także sekrety łączące Ravenwoodów i Wade'ów, które niekoniecznie są miłe i przyjemne. Poznajemy również wiele nowych tajemnic związanych z Istotami Światła i Ciemności. Zagłębiamy się w ten świat i autorki skutecznie utrudniają nam próbę wydostania się stamtąd. Dzięki wizjom, które znowu nawiedzają chłopaka, odkrywany wiele ciekawych informacji oraz dziwnych zjawisk, które do tej pory mogły nam umknąć. Autorkom Kronik Obdarzonych udało się stworzyć całkiem inny świat, który jest tak realny, że mamy wrażenie, że wystarczy znaleźć tylko tajemne przejście do Lunae Libri i przeniesiemy się do ich świata. Jest on niezwykle fascynujący i na pewno pisarki musiały mieć wielką wyobraźnie, ponieważ stworzyły miejsce, z którego nie chce się wyjść. Cała książka jest napisana niezwykle przyjemnym językiem. Dużym plusem narracji jest to, że została ona napisana w pierwszej osobie, a naszym narratorem jest Ethan. To był również bardzo dobry pomysł. Rzadko spotyka się powieści, których narratorem jest chłopak i który nie wie prawie nic o świecie magicznym. Gdyby w ,,Istotach Ciemności" to Lena wszystko opowiadała, byłoby to raczej nudne, ponieważ wszystko już byśmy wiedzieli, a tak pozostaje pewna niepewność i wszystko jest owiane tajemnicom. Nie jest to może książka na niewiadomo jakim poziomie, ale wybija się z szeregu przeciętnej fantastyki. Autorki odwaliły przy niej kawał dobrej roboty i widać jak na dłoni, że miały dobrą zabawę przy pisaniu tej powieści. Tłumacz zresztą też. Jego przypisy są jedyne w swoim rodzaju i naprawdę trzeba złożyć mu wielki honor. Książka jest świetna. Pełna akcji i ciekawych opisów. Dialogi nie są wymuszone, a pomysł z tym, by mitycznych Obdarzonych umiejscowić w przeciętnej mieścinie jest genialny! Autorki udowodniły, że nawet z pozoru zwyczajne miejsce może ukrywać sekrety, o których nawet nam się nie śniło. ,,Istoty Ciemności" można polecić osobom, które pokochały pierwszą część oraz fanom dobrej fantastyki. Jest to jednak młodzieżówka, więc starszym czytelnikom, takim bardziej zaprawionym w boju(czyt. czytaniu) ta historia może się wydać banalna. Nie zmienia to jednak faktu, że Kroniki Obdarzonych, to jedna z najlepszych serii tego typu, z tych które są obecnie na rynku wydawniczym.
Avatar użytkownika - oklaskim
Przeczytane:2015-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Moje <3,
Niebezpieczne istoty
Kami Garcia, Margaret Stohl0
Okładka ksiązki - Niebezpieczne istoty

Ridley to bardzo, bardzo niegrzeczna dziewczynka. Nie można jej ufać, a co gorsza, nie można zaufać też sobie, gdy jest się obok niej. Jej chłopak Link...

Piękne istoty
Kami Garcia, Margaret Stohl0
Okładka ksiązki - Piękne istoty

Ethan, bohater powieści, mieszka w Gatlin - małym, nudnym miasteczku w Południowej Karolinie. Jest nastolatkiem, który gra w kosza i umawia się...