Izrael oswojony

Już znacie Izrael? Ten z doniesień o wojnie, napięciu na Bliskim Wschodzie, aktach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo wydawanych przez Muzę? A może od dawna jest na liście Waszych podróży?

Przeczytajcie jednak tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja!

Ela Sidi pokazuje Izrael taki, z jakim przyszło się oswajać właśnie jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację ,,otrzymała w podarunku wraz z mężem, Izraelczykiem". Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim tu mówi się języku, czy raczej w ilu mówi się językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno być przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym respektowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy.

Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, gdzie codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest ,,i tak, i nie i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: kawa czy herbata? Pół na pół - padła bardzo izraelska odpowiedź".

Ela Sidi, Polka i Izraelka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka powieści ,,Biała cisza" i popularnego bloga Gojka z Izraela. Pracowała w legendarnej Księgarni Edmunda Neusteina w Tel Awiwie. Była modelką, hostessą w agencji modelek, korektorką w polskiej gazecie ,,Nowiny-Kurier", tłumaczką z języka hebrajskiego, lektorką dubbingową, pracownicą studia graficznego i przez siedemnaście lat grafikiem w izraelskiej prasie.

Od dwudziestu lat mieszka z rodziną, mężem i dwojgiem dzieci, w Izraelu.

Informacje dodatkowe o Izrael oswojony:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2013-09-18
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Izrael oswojony

Izrael oswojony - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookworm
bookworm
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 21 książek 2017,
Naprawdę świetny obraz z każdej perspektywy Ziemi Świętej. Przeczytałam zaraz po pobycie w Izraelu i wszystko się potwierdziło. A wiele rzeczy też wyklarowało,to co było jeszcze nie zrozumiałe.Najlepsze spojrzenie z perspektywy cudzoziemca, które czytałam.A trochę ich było.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-09-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Ela Sidi pisze poprawnie, bardzo ciekawie, czasem poważnie a czasem z przymrużeniem oka, na pewno zaś wartościowo. Pozycja lekka, choć częstokroć dotyczy tematów niełatwych. Jedyne, co mi przeszkadzało, to wtręty osobiste - naprawdę mało interesowało mnie życie rodzinne Autorki, to w jakich okolicznościach i pod jakim rodzajem kołdry skrył się z nią mąż, oraz jaki przebieg miało ich przyjęcie weselne. Natomiast każdą ciekawostkę o Izraelu połykałam z prawdziwą przyjemnością, nie mogąc doczekać się kolejnych - a tych na szczęście nie brakowało.
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7