Jaga i dom na orlich nogach. Strażnicy Wrót

Tom 1 cyklu Strażnicy Wrót

Jaga Kurzastopka - młoda czarownica - jest córką uzdrowicielki magicznych stworzeń i hodowcy chat na kurzych nogach. Mieszka w Zaklętych Kotlinach, w wiosce Klekotki, a jej najlepszym kumplem jest Cykor - mała chata wielkości domku dla lalek

Podczas Targowiska Nocy Letniej ktoś napada na wioskę - porywa rodziców Jagi i kradnie cenne jaja, z których wkrótce mają się wylęgnąć nowe chaty na kurzych nogach. Ten, kto to zrobił, działa na zlecenie potężnego mocodawcy i chce użyć jaj do przeprowadzenia prastarego rytuału. Ma on przywrócić w świecie magii dawny porządek rzeczy.

Jaga musi ratować rodzinę, odzyskać podopiecznych ojca i udaremnić spiskowcom ich niecny plan, wyrusza więc do zaczarowanego Krakowa, ukrytego przed zwyklakami, gdzie w obiegu jest więcej wróżek, demonów, biesów i zmorów gotowych na każdą szemraną robotę, niż w jakimkolwiek innym mieście w Europie.

Jaga odnajduje wielkiego maga - mistrza Jana Twardowskiego, który w zamian za pomoc w odnalezieniu rodziców, oczekuje, że dziewczynka przyjmie u niego posadę. Jaga zostaje ,,złotą rączką" w Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń - pensjonacie prowadzonym przez czarnoksiężnika. Musi dbać o wygody jego lokatorów, ale przede wszystkim tchnąć na nowo życiodajną energię w Nieustraszonego - wiekowy dom mistrza Jana. Nieustraszony jest już bardzo stary i podupada na zdrowiu: ściany mu skamieniały, łamie go w schodach, nóg nie prostował od dekad, a do tego coraz częściej zapada w sen. Zbyt długi i głęboki oznacza dla niego śmierć.

Strażnicy Wrót to seria książek przygodowych łącząca elementy świata magicznego, słowiańskiej mitologii i polskich legend, a ich akcja toczy się we współczesnym Krakowie i jego okolicach - tych rzeczywistych, i tych magicznych.

Informacje dodatkowe o Jaga i dom na orlich nogach. Strażnicy Wrót:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2021-09-01

Kup książkę Jaga i dom na orlich nogach. Strażnicy Wrót

Jaga i dom na orlich nogach. Strażnicy Wrót - opinie o książce

Avatar użytkownika - marta_czyta
marta_czyta
Przeczytane:2024-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem,

Gdy mróz za oknem, a zima hula na całego, mam największą chęć zaszyć się pod kołdrą czy kocykiem, z dobrą książką i...przenieść się w cieplejsze klimaty. Moje dzieci mają podobnie i obecnie porywa je historia stworzona przez polskiego autora.
Maciej Rożen stworzył serię Strażnicy Wrót, która wciąga niesamowicie! Nie często czytam opisy książek, ale ten macie celowo dodany w grafikach postu, bo już właśnie na starcie, sam opis intryguje i ...bawi nietuzinkowymi nazwami poszczególnych elementów wykreowanego w tej książce świata. Już po nim widać jakim talentem cechuje się autor. I z miejsca miałam pewność, że ta seria oczaruje moich młodych czytelników.
Główna bohaterka to 10 letnia, młoda czarownica mieszkająca w wiosce Klekotki - Jaga Kurzastopka. Magia otacza ją od pierwszych dni życia, bo jej rodzicami są : uzdrowicielka magicznych stworzeń, (których w tej książce jest pod dostatkiem ) oraz hodowca (uwaga !) chat na kurzych nogach !
Pewnej nocy, gdy Jaga wymknęła się z domu, po powrocie odkrywa, że na wioskę napadł tajemniczy mag. I nie dość, że ukradł jaja, z których mają wykluć się chatki, to także porwał jej rodziców ! Jaga nie może tego tak zostawić i wraz ze swoim przyjacielem - Cykorem - wyrusza na misję ratunkową.
Czas na przygodę ! A nawet nie jedną.
Tu co krok dzieje się coś niesamowitego. Kraków jest wyjątkowo magicznym miastem pełnym cudownych stworzeń. W ratowaniu rodziców i magicznego świata, Jaga szuka pomocy u wielkiego maga - Jana Twardowskiego ( brzmi znajomo ?). W zamian ten oczekuje od niej podjęcia pracy u niego, jako "złota rączka". I tak oto nasza bohaterka ma kolejną misję - uratować Dom Niespokojnej Starości (brzmi jak miejsce idealne dla mnie za... kilkadziesiąt lat 😅) dla Magicznych Stworzeń. A to nie będzie proste.
Czy zadania jakie stoją przed tą młodą czarownicą, jej nie przerosną? Czy da radę uratować rodziców i sprostać pozostałym zadaniom jakie przed nią stoją ?

To warto sprawdzić ! Uważam, że to książka, która porwie Wasze dzieci bez reszty. Pełna nie tylko magii ale zawiera też elementy słowiańskiej mitologii i polskich legend. Pobudza wyobraźnię w taki sposób, że sama jestem pod wrażeniem. Pokazuje też jak wielką moc ma przyjaźń i odwaga, której nie brakuje czarującej bohaterce. Uwielbiam takie książki, które z pewnością zachwycą nie tylko młodych czytelników.

A to nie koniec przygód Jagi. To tylko pierwszy tom. Co dalej ? Dowiecie się u mnie już niedługo.

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-10-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Widząc okładkę musiałam kupić tę książkę i ogromnie gratuluje Pani Agnieszce Wajdzie za ilustracje okładkową, ponieważ to co zawarte na niej doskonale oddaje wszystko to co zawarte jest w książce.

Rzadko jest, żeby czytając książkę można by cofnąć się do jakiegoś okresu w swoim życiu. Książka dla dzieci i młodzieży, ale i dorosły znajdzie coś z dzieciństwa. Od razu napiszę, że musicie naszykować się na wiele ciekawych przygód, ucieczek, ale i intrygi jakie wymyślił nikt inny jak….?? Nie no tutaj lepiej tak zostawię.

Uwielbiam tę małą chatkę, która nazywa się Cykor i jest najlepszym przyjacielem naszej Jagi. Takich dwóch to ani jednego i marnie szukać kogoś podobnego. Książkę połknęłam w kilka godzin śmiejąc się w pewnych momentach z sytuacji jakie wymyśliła ta dwójka.

Książka, która w pewien sposób uczy pokory wobec starszych i mądrzejszych ludzi, którzy są naszymi rodzicami a to, że zakazują nam pewnych rzeczy nie znaczy, że są uparci i specjalnie to robią. Jaga przekona się o tym na własnej skórze.

Ja mam ogromną nadzieje, że autor niedługo przedstawi drugą część, bo wspaniale spędziłam ten czas. Wyobraźcie sobie dom, który ma ponad 500 lat i jest tak ogromny, że jego szpony sięgają innych kontynentów, a wewnątrz ma tyle pomieszczeń, schowków różnych zakamarków, że nikt by nie zliczył.

Kochani zakochałam się w tej młodej pannie i jej przyjacielu. Polecam oddać się tej lekturze. Jeżeli macie możliwość to wspólnie z dzieckiem przeczytajcie a gwarantuję, że będziecie mieli mnóstwo zabawy.

Dziś pragnę zabrać was w podróż do niezwykłego świata, gdzie magia splata się z codziennym życiem. Zapraszam do magicznego świata "Jagi i domu na orlich nogach".  Ta niezwykła opowieść zabiera w wir magicznych wydarzeń w małej, malowniczej wiosce Klekotki.

Jaga Kurzostopka, pełna życia i zapału dziesięcioletnia dziewczynka wraz z rodzicami mieszka w magicznej wiosce niedaleko Krakowa. Ojciec dziewczynki opiekuje się jajami, z których wykluwają się chaty na kurzych łapkach, a matka działa jako uzdrowicielka magicznych stworzeń.

Idylliczne życie w wiosce zostaje brutalnie przerwane, gdy na Klekotki napadają zmory, kradnąc jaja domów na kurzych łapkach oraz porywając rodziców dziewczynki. Jaga, z pomocą wiernego przyjaciela Cykora, wyrusza w pełną niebezpieczeństw misję ratunkową. Czy dzielna dziesięciolatka zdoła uratować swoich bliskich?

Seria "Strażnicy wrót" kusi oryginalnym motywem ożywionych chat, równocześnie splatając w sobie magiczne nici słowiańskiej mitologii i polskich legend. Jaga Kurzostopka zdobywa serca czytelników odwagą zaszczepiając wiarę w siłę przyjaźni, magii i nieustraszonego ducha.

Podróżując razem z Jagą Kurzostopką przez magiczne zakamarki odkrywamy, że w świecie pełnym zmór i czarów prawdziwa siła ukryta jest w odwadze, przyjaźni i niekończącej się determinacji. Ta niezapomniana podróż po mitycznych krajobrazach ukazuje, że w najciemniejszych chwilach rozkwita najjaśniejsza magia. To opowieść o rozwijającej się odwadze w obliczu niebezpieczeństw, o przyjaźni jako napędzającej sile, a także o nieustraszonym duchu stanowiącym fundament największych osiągnięć.

Czar tej historii nie ogranicza się jedynie do magicznych wątków, lecz także do głęboko zakorzenionych słowiańskich mitów i polskich legend, które nadają całości niezwykłego klimatu. Każda strona "Strażników Wrót" nasycona jest emocjonującymi przygodami, równocześnie skłaniając do refleksji nad wartościami takimi jak odwaga, przyjaźń, magia i determinacja.

Strażnicy wrót. Jaga i stalowy chochoł
Maciej Rożen0
Okładka ksiązki - Strażnicy wrót. Jaga i stalowy chochoł

Dalszy ciąg przygód młodej czarownicy Jagi. W pierwszym tomie, aby wyjść cało z opresji, wystarczyła tylko sprawna różdżka i grupka magicznych przyjaciół...

Zła krew
Maciej Rożen0
Okładka ksiązki - Zła krew

TO MIASTECZKO JEST JAK PRZEDSIONEK PIEKŁA, TRUCIZNA SĄCZY SIĘ DO ŻYŁ KAŻDEGO, KTO TU MIESZKA Topice, 31 stycznia 1998 roku. Rozdziobana twarz młodej...