Jak błądzić skutecznie

Ocena: 5.5 (2 głosów)
"Wolność płynie z brzucha, z wnętrza, ze sposobu życia i oddychania, nieprawdaż?"

Fragment książki

Filozof ostro wadzi się z feministkami, upolitycznionymi mediami i …z własnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Ze śmiercią i każdą formą nacisku. Wskazuje to, co - wbrew naszej woli - wciąż nami kieruje, i nie tylko są to uczucia czy historia. Choć w rozmowach przeprowadzonych upalnego lata 2012 roku opowiada, jak przechodzi przez życie, konkretny człowiek - Zbigniew Mikołejko, to podobne doświadczenia mogły być doświadczeniami wielu z nas.

"Świat dziś rozbił się nam na kawałki, ale całe szczęście mamy profesora Zbigniewa Mikołejkę, który potrafi na powrót go posklejać i pokazać, co mają wspólnego sny, obrazy dawnych mistrzów, skandynawskie kryminały i Facebook z naszymi dzisiejszymi niepokojami, nadziejami i lękami. Mikołejko to specjalista od rozbrajania oczywistości, zadawania niewygodnych pytań zarówno w sprawach ziemi, jak i nieba (oraz piekła). Nie ma dziś takich wielu."
Paweł Goźliński, redaktor naczelny magazynu "Książki""

Informacje dodatkowe o Jak błądzić skutecznie:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-02-27
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788326812354
Liczba stron: 464

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Jak błądzić skutecznie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak błądzić skutecznie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Zbigniew Mikołejko to przykład intelektualisty przystępnego. Jego wiedza jest imponująca, oczytanie dokumentne i permanentne, języki obce oswojone, świat zwiedzony i doświadczony na własnej skórze, a jednak owo nieprzebrane bogactwo intelektu i przeżyć nie jest podszyte nadmiernym poczuciem wyższości czy pogardą dla szarego zjadacza chleba, jak to ma miejsce w przypadku wielu akademickich znakomitości. Prof. Mikołejko nie zatracił umiejętności rozmowy z drugim człowiekiem - potrafi w jasny, zrozumiały, zdradzający błyskotliwość i erudycję sposób przedstawić swój punkt widzenia i przy okazji umiejętne przemycić do świadomości czytelnika niemałą garść kulturowo-historycznych ciekawostek. Każda z rozmów to swoisty, pouczający mini-wykład. Ujęło mnie przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście profesora, który nie ucieka od tematów trudnych (śmierć, przemoc, edukacyjne braki młodzieży) i nie boi się wypowiadać sądów niepopularnych oraz niepoprawnych politycznie (jak choćby te dotyczące okoliczności śmierci Agaty Mróz). Prof. Mikołejko dopuszcza nas ponadto do swojego osobistego życia: opowiada o trudnym dzieciństwie, studenckich czasach, politycznych zawirowaniach, wraca w ulubione miejsca, odmalowując w słowie warmińskie krajobrazy, sypiąc jak z rękawa historycznymi anegdotami. Choć nie zawsze zgadzałam się z profesorem, możliwość wysłuchania jego opinii pobudziła mnie do intelektualnego wysiłku, nie wspominając już o dostarczanych przez niego inspiracjach w postaci tytułów książek i obrazów, tras podróży po Polsce czy historycznych wzmianek, wokół których aż chce się poszperać, by pogłębić swoją wiedzę. Za najmniej interesujące uznaję opowiastki o ekscesach w akademiku, zaś szczególnie dobrze czytało mi się zaskakująco nostalgiczną i refleksyjną rozmowę "Jesień i inne czasy". Całość na pięć z dużym plusem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Fascynująca lektura, niezwykle poznawcza. Sporo o trudnym dzieciństwie i młodości autora. Rozmowa o snach, różnych funkcjach koszmarów,o losie i fatum, religii, polityce i podziale w społeczeństwie. O kobietach, uczuciach i zmysłach. Np. dlaczego Arystoteles i Platon uważali kobietę za podczłowieka ? Rozważania o śmierci, na pytanie jak mamy sobie radzić ze śmiercią prof. Mikołejko odpowiada: "Trzeba się zająć budowaniem życia, bo śmierć i tak przyjdzie, jesteśmy wobec tego faktu zupełnie bezradni.O tej bezradności też bym za bardzo nie myślał, tylko żył (...) czasem, który został nam dany. Po to, żeby wyciągnąć jak najwiecej z życia, zaczerpnąć jego soków". Gorąco polecam tę mądrą lekturę !
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy