Jak futbol wyjaśnia świat czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji

Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2006
Kategoria: Sport
ISBN: 83-60504-03-2
Dodał/a książkę: Autor X

Futbol to coś więcej niż gra, czy nawet styl życia. To gra o wysoką stawkę, która może obalić władzę i zainicjować ruchy niepodległościowe. W czasie podróży Foer spotyka najdziwniejszą kolekcję kibiców: angielskiego chuligana, którego matka była Żydówką, ojciec nazistą, a on sam jest najemnikiem klub serbski, który przekształcił się w brutalny oddział partyzantów, hałaśliwych Szkotów, którzy zachęcają go do zajęcia stanowiska w długowiecznej wojnie katolickich i protestanckich drużyn. Opowieści o pasji i przemocy przeplatają się z humorem i tragizmem, autor naświetla problemy zderzenia cywilizacji, międzynarodowej gospodarki i wszystkiego, co pomiędzy. Książka pełna iskrzącej inteligencji, barwnych charakterów, cierpkiego humoru i wielkiego zainteresowania futbolem i ludzkością jest oryginalną próbą poszukiwania sensu w naszych trudnych czasach.

Kup książkę Jak futbol wyjaśnia świat czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji

Avatar użytkownika -

Kiedy za pisanie o piłce nożnej zabiera się Amerykanin spodziewać się możemy raczej argumentów przeciw. Sport, który przykuwa uwagę milionów ludzi na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych nie ma większych szans w rywalizacji z baseballem, futbolem amerykańskim, koszykówką czy też hokejem na lodzie. Soccer, bo tak właściwie za Wielką Wodą określa się piłkę nożną (w Europie termin ten praktycznie nie jest stosowany!) cieszy się co prawda pewną popularnością wśród dzieci i młodzieży, ale jako sport zawodowy przegrywa z konkurencją już na starcie. Swego czasu próbowano zbudować tam potężną ligę piłkarską, w tym celu sprowadzona nawet gwiazdy największego kalibru jak Franz Beckenbauer czy Pele; legenda polskiej piłki Kazimierz Deyna przez kilka sezonów bronił również barw San Diego Rockers. Od lat osiemdziesiątych minęło już jednak trochę czasu, a obecny poziom MLS (amerykańskiej ligi piłki nożnej) do zbyt wysokich się nie zalicza. Tego lata trafić ma tam jednak najbardziej medialny piłkarz świata David Beckham – czy to zapoczątkuje przełom? Nie o kondycji soccera powinienem jednak napisać, lecz o książce Franklina Foera, który dosyć przyjemnie mnie zaskoczył. Naprawdę docenić należy jego doświadczenia jako kibica, w czasach jego młodości amerykańskie stacje telewizyjne emitowały bowiem spotkania piłkarskie mniej więcej tak często jak TVP turnieje golfowe, bądź też ...

Opinie o książce - Jak futbol wyjaśnia świat czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji

Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka