Jak nauczyć dzieci dobrych manier

Dobre wychowanie bez nudy! Uczymy się, bawiąc. Razem - dzieci, rodzice oraz dziadkowie.

Czy da się utrzymać porządek w pokoju dłużej niż przez jeden dzień? Jak się wyrażać, gdy ogarnia nas złość? Co robić, kiedy poznajesz kogoś nowego? A zachowanie przy stole? Dbałość o higienę i zdrowie? Pytań jest wiele, a wszystkie niezwykle ważne.

Zabawa i śmiech łączą pokolenia. Dzieci oraz ich dorośli opiekunowie wspólnie spędzają czas na poznawaniu zasad savoir-vivre'u - czytają, piszą listy, śpiewają, rymują, gotują i zajmują się domowymi zwierzętami... I kto powiedział, że dobre maniery to coś trudnego?

Dzięki oryginalnym i mądrym lekcjom Madame Chic nasze dzieci stają się wdzięczne, radosne i dobrze wychowane.

Informacje dodatkowe o Jak nauczyć dzieci dobrych manier:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-04-14
Tytuł oryginału: Connoisseur Kids: Etiquette, Manners, and Living Well for Parents and Their Little Ones

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży bóg

Kup książkę Jak nauczyć dzieci dobrych manier

Jak nauczyć dzieci dobrych manier - opinie o książce

Dobre maniery to nie tylko serwetki ułożone pod linijkę czy spokojne siedzenie i słuchanie jak starszy mówi. To, przede wszystkim, umiejętność zachowania się w danej sytuacji. Coś co pomaga nam się zorganizować, sprawnie załatwić wiele spraw i, paradoksalnie, być bardziej swobodnym w relacjach z innymi ludźmi. Warto zadbać, aby od najmłodszych lat nimi nasiąkać. Pytanie tylko, czy da się nauczyć dzieci dobrych manier w duchu rodzicielstwa bliskości, bez tresury. Jennifer L. Scott podpowiada jak to zrobić.

W książce „Jak nauczyć dzieci dobrych manier” autorka zwraca się bezpośrednio do młodego czytelnika. Bardzo mi się to podoba, bo dzięki temu może on się poczuć wyjątkowo, jak na kursie zorganizowanym specjalnie dla niego. Co prawda nie widzimy prowadzącej, ale w sposobie napisania książki, jest coś takiego, że mamy poczucie, iż w każdej chwili możemy jej przerwać i zadać pytanie. Sięgając po tę publikację warto mieć na uwadze, że dobrze zaangażować dziecko w jej czytanie – czy to samodzielne, czy wspólne – bo to jemu Jennifer L. Scott chce opowiedzieć o dobrych manierach.

Zerknijmy na zawartość książki. Tematy jakie zostały poruszone to: komunikacje, zachowanie przy stole, sprzątanie, empatia, higiena i zdrowie. Rady, które są udzielna można uznać za podstawy – utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy, podziękuj osobie, która przygotowała posiłek, pamiętaj o zjedzeniu śniadania itp. Niby nic trudnego, ale czasami zapominamy o takich drobiazgach. Kluczem do sukcesu jest rutyna. I właśnie najfajniejszym elementem tej publikacji są porady i ćwiczenia, jak ją osiągnąć. Gra typu „kim jestem?” w czasie której nie można odwracać wzroku, losowanie tematów i prowadzenie krótkich rozmówek przy stole oraz innego tego typu propozycje to genialne pomysły na naukę dobrych manier w przyjaznym środowisku, a do tego wspólna zabawa, która scala rodzinę. W książce znajdziemy też kilka zadań manualnych np. pomysły na przygotowanie ozdoby na stół, pierścienia na serwetki, a także proste przepisy.

Jedyna rzecz, którą bym zmieniła to tytuł. Nie wiem jak wam, ale mi określenie „dobre maniery” kojarzy się z dawną szkołą dla dziewcząt, gdzie trzeba było prosto siedzieć bo nauczyciel bił linijka. No może trochę mnie poniosło, ale ma ono w sobie coś sztywnego, a ta publikacja jest bardzo przyjazna i zachęca do zabawy. Na jej stronach pada takie określenie jak Specjalista od Dobrych Manier. Być może warto by było pokombinować coś w tę stronę, żeby od początku dziecko poczuło, że staje się kimś lepszym, wyjątkowym. Jakoś dać znać, że to nie kolejny wykład o przykładnym siedzeniu przy stole i regularnym sprzątaniu pokoju (no ok, może i jego elementy się znajdą), ale sympatyczna rozprawa o mocy dobrych manier.

Przyznam się Wam, że sięgałam po „Jak nauczyć dzieci dobrych manier” z obawą. Jestem z tych rodziców, którzy uważają, że maluchy powinny mieć swobodę, mają prawo się pobrudzić czy porozrzucać swoje zabawki. Książka okazała się tym, czego po niej oczekiwałam, czyli drogowskazem w kierunku grzecznego zachowania – przez które rozumiem wiedzę, jak się zachować, a nie poddaństwo względem opiekunów. Zgadzam się z autorką książki, że rutyna pomaga w utrwalaniu dobrych nawyków i jestem jej wdzięczna za podpowiedzi, jak w ciekawy sposób nad nią pracować.

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2021-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Często sen z powiek spędzają nam myśli, co możemy zrobić, aby nauczyć nasze dzieci odpowiedniego zachowania w zależności od sytuacji, zamiłowania do porządku czy kulturalnego spożywania posiłków. To niezwykle trudne zadanie, kiedy dla dzieci otaczający świat jest niezwykle interesujący i zwykle nie mają czasu na tego typu przyziemne sprawy. W tej sytuacji z ratunkiem przychodzi nam Jeniifer L.Scott ze swoim poradnikiem „Jak nauczyć dzieci dobrych manier”.

Z tej książki dowiemy się, jak nauczyć dzieci poprawnej komunikacji, zachowania się w trakcie posiłku i przy stole, jak zachęcić je do utrzymywania porządku nie tylko w swoim pokoju, ale również we wspólnej przestrzeni, jak ważne jest sprawianie przyjemności drugiej osobie oraz że zdrowie i higiena są równie ważne w dążeniu do bycia specjalistą dobrych manier.

Jest to śwetna pozycja, którą możemy przeczytać najpierw sami, aby uporządkować i rozjaśnić sobie pewne sprawy, by następnie rozdział po rozdziale wspólnie z naszym dzieckiem poznawać tajniki dobrych manier a także skorzystać z praktycznych wskazówek i przepisów autorki.

Książka napisana jest prostym językiem, wszystkie trudniejsze definicje czy zwroty są na bieżąco tłumaczone, aby łatwiej trafiła ona do naszych małych czytelników, którzy chcą zostać specjalistami dobrych manier. Podzielona ona jest na kilka rozdziałów, z których każdy zajmuje się innym tematem wchodzącym w zakres dobrych manier.

W każdym rozdziale znajdziemy kilka podrozdziałów, które wchodzą w skład danego zagadnienia. Bardzo spodobało mi się również, że w rozdziałach i podrozdziałach możemy znaleźć krótkie, zabawne wierszyki, które pomagają zrozumieć i zapamiętać pewne zasady. Oprócz tego dzieci otrzymują również zadania do wykonania, ćwiczenia do uzupełnienia a także poznają krótkie życiorysy osób, które miały znaczny wpływ na rozwój danej dziedziny.

Osobiście przeczytałam tę książkę od deski do deski i naprawdę bardzo spodobała mi się realizacja tego pomysłu, dlatego, że jest to trudny temat, a w tym wypadku przekazany w prosty i przejrzysty sposób.

Polecam gorąco nie tylko rodzicom, ale również wychowawcom, bo dobrych manier nigdy nie jest za dużo nawet w starszym wieku :)

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-05-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Dobre wychowanie naszych pociech

Każdy rodzic pragnie by jego dzieci były dobrze wychowanymi małymi ludźmi. Jak się okazuje wychowywanie dziecka to nie taka prosta sprawa. Trzeba czasu, uwagi i cierpliwości, a przede wszystkim miłości by wychować naszego szkraba tak, by w przyszłości stał się on mądrym i kulturalnym dorosłym.

Z pomocą rodzicom przychodzi Jennifer L. Scott, która w swoim poradniku "Jak nauczyć dzieci dobrych manier" przedstawia w przystępny sposób jak nauczyć dziecko tytułowych dobrych manier. Książka ta jest bardziej skierowana do dzieci właśnie, bądź do wspólnego czytania jej rodziców z dziećmi. Bowiem autorka zwraca się w niej do maluchów.

Poradnik jest doskonale wydany. Zapis rozdziałów, ich struktura, kolorowe wstawki, ilustracje, a także miejsca na notatki dzieci, specjalne zabawy i gry, które pomogą naszym pociechom przyswajać zasady dobrych manier. To wszystko sprawia, że ten poradnik na pewno wyróżnia się wśród poradników o wychowywaniu dzieci i zachęca by po niego sięgnąć. Bo nie odstrasza ani ilością stron ani wyglądem. Kolorowy, przejrzysty, zabawny - czego chcieć więcej.

Czy polecam? Myślę, że tak, będzie on doskonałą lekturą dla starszych dzieciaków, które same sprawnie już czytają, a dla tych młodszych będzie to idealna okazja by spędzić czas z rodzicami i poczytać wspólnie rady autorki i czegoś nowego się nauczyć. Nauka poprzez zabawę, dobrze, że autorka to podkreśla cały czas, bo nie ma nic lepszego niż połączenie tych dwóch dziedzin.

Uroczy poradnik dla dzieci i rodziców. Zauroczy Was swoim wydaniem i nie zanudzi zawartością. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam sie ikoną stylu
Jennifer L. Scott0
Okładka ksiązki - Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam sie ikoną stylu

Paryski szyk teraz w Twoim zasięgu! Jennifer Scott odkrywa sekrety życia francuskiej rodziny mieszkającej w ekskluzywnej szesnastej dzielnicy w Paryżu...

Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji?
Jennifer L. Scott0
Okładka ksiązki - Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji?

Nowe lekcje od Madame Chic Bestseller dziennika ,,The New York Times" W japonkach do teatru? W naszym zwariowanym, pędzącym z zawrotną prędkością świecie...

Forget Me Not
Julie Soto