Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń

Jesteś pewien, że widziany przez ciebie rekin to nie jakaś mała rybka? I że opowieść o bocianach przynoszących dzieci to fikcja? Czy wiesz, że dzięki umiejętnemu wykorzystaniu liczb możesz dowieść zdrady swojej żony? Albo wmówić palaczowi, że to nie palenie papierosów powoduje raka płuc?

Statystyka pozwala tworzyć mity - i je obalać.

Dzięki tej książce przekonasz się, że właściwe zrozumienie liczb pozwala zobaczyć, jaki świat jest naprawdę. Tim Harford przeprowadzi cię przez gąszcz dezinformacji, pseudonaukowej ściemy i pokrętnej logiki i sprawi, że zaprzyjaźnisz się z liczbami. Pokaże ci również, jak korzystając z dziesięciu prostych zasad statystycznych oraz jednej złotej reguły, ogarnąć świat, odróżnić fakty od wyobrażeń i nie dać się zrobić w balona.

,,Harford jest geniuszem w opowiadaniu historii, które pomagają zrozumieć świat".

Malcolm Gladwell

,,Książka mocna, przekonująca i... niezbędna".

Caroline Criado Perez

Informacje dodatkowe o Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Poradniki

Tagi: Biznes i zarządzanie bóg

Kup książkę Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń

Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń - opinie o książce

Nie jestem ani matematykiem, ani tym bardziej statystykiem, ale na studiach miałam styczność z tym przedmiotem. I choć nie śnił mi się po nocach w charakterze koszmaru, to łatwo nie było. Jakiś czas temu z ogromną przyjemnością przeczytałam przepełnioną humorem książkę Janiny Bąk "Statystycznie rzecz biorąc", więc postanowiłam że spróbuję się także z tą pozycją.

Książka ta to nie beletrystyka tylko pozycja raczej naukowa, ale mimo wszystko przedstawiona w przystępny i zrozumiały sposób. Autor odczarowuje statystykę i pokazuje, że nie zawsze musimy wierzyć we wszystko co statystycznie da się uzasadnić. Jak odróżnić krążące w sieci "fake news'y" od tych prawdziwych, by przekazując je szerszemu gronu po prostu nie wyjść na idiotę? Autor przedstawia dziesięć prostych zasad, a na koniec dodatkowo złotą regułę, dzięki którym będziemy w stanie czytać dane statystyczne ze zrozumieniem i oddzielać ziarna od plew. Bardzo ciekawym zabiegiem autora jest umieszczanie przez każdą z reguł cytatów, w jakiś sposób się do nich odnoszących.
Nie powiem żeby była to łatwa lektura - no, chyba że ma się na codzień do czynienia ze statystyką. Ale tym, którzy chcą po prostu wiedzieć więcej i przekonać się dlaczego dzięki statystyce lekarze byli pierwszą grupą która rzuciła palenie, albo czy to prawda że bociany przynoszą dzieci, polecam serdecznie.

Sekrety ekonomii, czyli ile naprawdę kosztuje twoja kawa?
Tim Harford0
Okładka ksiązki - Sekrety ekonomii, czyli ile naprawdę kosztuje twoja kawa?

Kto tak naprawdę zarabia na kawie? Komu imigracja przynosi korzyść? Jak to się stało, że Chiny w ciągu zaledwie pięćdziesięciu lat z najbiedniejszego kraju...