Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości

Nowa książka autorki bestsellerowych książek psychologicznych, które przeczytało już ponad 2 miliony ludzi

Wydaje ci się, że jasno mówisz, o co ci chodzi, a mimo to nie jesteś w stanie dogadać się z innymi? Masz wrażenie, że gadasz do ściany? Wiedz, że są proste sposoby na to, by uzdrowić komunikację, unikać niepotrzebnych sprzeczek i dzięki temu wspólnie osiągać cele.

Jesteśmy sobie bardzo potrzebni i podobnie skonstruowani, jednak zrozumienie drugiego człowieka nie jest rzeczą prostą. Stefanie Stahl, najlepsza niemiecka psychoterapeutka i autorka bestsellerów, wyróżnia aż 16 typów osobowości i stworzyła ,,instrukcję obsługi" każdego z nich.

Dzięki tej książce komunikacja w pracy, w związku i w rodzinie będzie dziecinnie prosta. Razem z autorką przyjrzysz się mechanizmom, które wpływają na twoje zachowanie, myślenie, odczuwanie czy życiowe wybory. Zrozumiesz, dlaczego jesteś taki, a nie inny, i czemu ciągnie cię do niektórych osób, a z innymi nie potrafisz się dogadać. Praktyczne wskazówki pozwolą ci skutecznie ominąć przeszkody na drodze do skutecznej komunikacji z osobami o innym typie osobowości niż twój.

Dogaduj się z innymi mimo różnic!

Informacje dodatkowe o Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Poradniki

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

Kup książkę Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości

Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości - opinie o książce

Stefanie Stahl to psycholog i najsłynniejsza psychoterapeutka w Niemczech. Od lat prowadzi cieszące się wielką popularnością seminaria na temat poczucia własnej wartości, miłości i lęku przed związkami. Jest autorką poczytnych poradników psychologicznych, a jej książka „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” stała się światowym bestsellerem.

Jesteśmy różni i z tym nie ma co dyskutować. Potrzebujemy siebie nawzajem i to również jest fakt. Mimo, że jesteśmy podobnie skonstruowani, każdy z nas ma inny typ osobowości i to sprawia, że tak trudno jest się nam niejednokrotnie dogadać. Jeśli myślisz, że czasem podczas komunikacji odbijasz się od ściany, jeśli ciężko Ci czasami do kogoś dotrzeć, chociaż uważasz, że wyrażasz się jasno i „każdy głupi” byłby w stanie zrozumieć, o co Ci chodzi, ta książka jest dla Ciebie. Autorka nie tylko podaje i omawia w książce aż szesnaście typów osobowości, analizuje też mechanizmy, które wpływają na zachowanie, myślenie, odczuwanie i życiowe wybory każdego z nas, w zależności od naszego typu osobowości. Tłumaczy, dlaczego dzieje się tak, że w towarzystwie jednych osób czujemy się lepiej, a inne wolimy trzymać na dystans, dlaczego dogadywanie z niektórymi osobami przychodzi nam łatwo, a z innymi jest wręcz niemożliwe. Radzi też, co możemy zrobić, aby mimo przeszkód, potrafić komunikować się z kimś zupełnie od nas różnym.

Książka składa się z pięciu rozdziałów, przy czym dwa pierwsze i ostatni stanowią jakby wstęp i podsumowanie. Chociaż nie do końca, bo ostatni rozdział znajduje się już po opisaniu czterech wymiarów psychologicznych oraz szesnastu profili złożonych z czterech wymiarów psychologicznych każdy i krótko omawia instrukcję obsługi dla par. Te dwie sprawy, o których wspomniałam powyżej to zasadnicza część książki i dwa kluczowe rozdziały, które dalej dzielą się na podrozdziały i dodatkowo na akapity. Gdzieś pośrodku znajduje się test osobowości, który warto wykonać, aby mieć jakiekolwiek pojęcie na temat tego, do jakiego typu osobowości się zaliczamy. Test można wykonać na samym początku, można również w trakcie lektury. Ja go oczywiście zrobiłam i okazuje się, że wiele z tego, co napisano się zgadza. W aż dwóch wymiarach znalazłam się w okolicach centrum, co oznacza mieszany typ osobowości w obrębie tych wymiarów. Dalsza część książki, która znajduje się po teście i jego ocenie, to opis każdego możliwego wariantu czterech wymiarów psychologicznych, czyli owe szesnaście profili, o których wspomniałam wcześniej.

Bardzo ciekawa jest to publikacja. Muszę przyznać, że wiele się można o sobie z niej dowiedzieć, wiele się potwierdza takich cech, które doskonale znamy, jednak tutaj są one wyjaśnione w odniesieniu do problemów, jakie mogą sprawiać w kontekście komunikacji z innymi. Nie do końca mogę się jednak zgodzić z tym, co zostało napisane w opisie, a mianowicie, że „dzięki tej książce komunikacja w pracy, w związku i w rodzinie będzie dziecinnie prosta”. Nie będzie. Przede wszystkim dlatego, że książka jest w stanie pomóc przede wszystkim osobie, która ją czyta. Aby dowiedzieć się, jaki typ osobowości reprezentuje osoba, z którą komunikację chcielibyśmy ulepszyć, musielibyśmy podetknąć jej tę książkę i poprosić o zrobienie testu. Inaczej nie będziemy wiedzieć, z osobą o jakim typie osobowości mamy do czynienia. Na pewno jednak możemy poprawić coś w komunikacji płynącej z naszej strony. Nauczymy się też trochę rozpoznawać, z kim mamy do czynienia, wyłapując istotne cechy. Oraz, co możemy ze swojej strony zrobić, aby ta komunikacja w ogóle się odbywała, ponieważ czasem jest zwyczajnie konieczna, bo danej osoby nie możemy wykluczyć ze swojego życia. Sporo też można zrozumieć, przede wszystkim, dlaczego z jedną osobą udaje nam się dogadać, a z inną jest to tak szalenie trudne.

W tych typach osobowości nie chodzi tylko o to, czy ktoś jest introwertykiem czy ekstrawertykiem, czy jest konkretny czy abstrakcyjny, myślący czy odczuwający, zorganizowany czy swobodny. To, co właśnie wymieniłam, to cztery wymiary psychologiczne, a na nasz typ osobowości składają się cztery wzajemnie przeplatające się, czasem uzupełniające, czasem całkowicie ze sobą sprzeczne cechy. Książkę dobrze się czyta, jest przejrzysta i przystępnie napisana. To, co najbardziej istotne, wytłuszczono, ważne informacje (tak zwane instrukcje obsługi) zebrano w podsumowujących podpunktach. Najważniejsze, że książka nie nuży i wiele można się z niej nauczyć, a wiedza ta może okazać się naprawdę przydatna, bo dotyczy różnych obszarów naszego życia: pracy, miłości i przyjaźni, rodzicielstwa, potencjału rozwojowego, czyli w skrócie zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego.

„Jak się dogadywać mimo różnic” to czytelna, zrozumiała, dobrze napisana i przede wszystkim merytorycznie świetna publikacja. Widać, że autorka wie, o czym pisze, zna się na tym i potrafi tę wiedzę przekazać w przystępny sposób. Co najważniejsze jednak, książka jest pomocna, przede wszystkim dla każdego czytelnika, który zechce poświęcić trochę czasu, aby lepiej poznać swój typ osobowości i tym samym postara się zrozumieć, co odróżnia go od innych i dlaczego czasem komunikacja jest tak trudna. Polecam!

Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi
Stefanie Stahl0
Okładka ksiązki - Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi

Nowa książka autorki bestsellerowych poradników psychologicznych, które przeczytało już 2 miliony ludzi Tęsknisz za szczęśliwą, bliską relacją,...

Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku
Stefanie Stahl0
Okładka ksiązki - Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku

Ile to już razy powtarzałeś, że chciałbyś być bardziej pewny siebie? To życzenie samo się nie spełni. Bo nic się nie zmieni bez twojego udziału! Ludzie...