Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Kim jest współczesny psychopata i jak go zdemaskować?

Czy wiesz, że wchodząc do więzienia, nie spotkasz więcej psychopatów niż w osiedlowym sklepie, szpitalu czy w tramwaju?

A jeżeli jest nim Twój partner, możesz się nie zorientować przez wiele lat, dopóki sam nie zdecyduje, że chce ,,zdjąć maskę".

A co, jeśli jest nim Twój rodzic? Czy warto przekonać go do terapii?

Nie tylko mordercy, ale też menedżerowie czy chirurdzy. Psychopatą może być miły lekarz, którego spotykasz w szpitalu, lub urocza koleżanka z pracy. Nie zawsze są to krwawi mordercy z wypisanym na twarzy złem. Potrafią świetnie się maskować. Są wręcz zawody, w których psychopaci odnajdą się doskonale, dzięki czemu mogą być dla społeczeństwa bardzo użyteczni. Sami też najczęściej decydują, kiedy chcą się ujawnić. Ale czy na pewno jesteśmy wobec nich bezradni?

Żaneta Gotowalska-Wróblewska - socjolożka i dziennikarka - oraz prof. Daniel Boduszek - polsko-brytyjski psycholog kryminalny, profesor nauk społecznych - tworzą profil współczesnego psychopaty w Polsce, ukazując czytelnikowi meandry ludzkiego umysłu.

Informacje dodatkowe o Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324067343
Liczba stron: 240

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

więcej

Kup książkę Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody - opinie o książce

„-Jesteś psychopatą? - Wolę określenie „człowiek z wyobraźnią”.

Kim jest psychopata? Czy prawdą jest, że zawsze jest mordercą? Oczywiście, że nie. Psychopata dziś to ktoś, kto w białych rękawiczkach i z uśmiechem na twarzy potrafi nas dręczyć i nami manipulować. Jego piękne oblicze ma rysy, które tylko ktoś bardzo uważny może dostrzec. Na pozór ktoś normalny, żyjący obok nas, nasz sąsiad czy partner, lekarzy czy nauczyciel potrafi być psychopatą. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, uważamy, że jeżeli nikogo nie dręczy fizycznie czy nie bije, nie można mu nic zarzucić. Ale nic bardziej błędnego. Już samo dręczenie psychiczne, manipulowanie i sterowanie, wpływanie na naszą niską samoocenę ma cechy właściwe dla psychopaty. I od nich się trudno uwolnić, tak potrafią nami zawładnąć, że jesteśmy przekonani, że się bardzo o nas troszczą i martwią …

Jak się nie dać psychopacie to wywiad – rzeka, w którym Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka o socjolożka zadaje trudne pytania Danielowi Boduszkowi, polsko-brytyjskiemu psychologowi kryminalnemu. W trakcie tego wywodu tworzą profil współczesnego psychopaty, wnikają w szczeliny ludzkiego umysły i delikatnie go odkrywają. Jakie cechy można przypisać psychopacie? Czym się kieruje w swoim zachowaniu? Co sprawia mu przyjemność? Dlaczego człowiek staje się psychopatą i co ma na to największy wpływ? Czy łatwo jest żyć u boku psychopaty? Jak sobie z nim radzić w życiu codziennym? Rozmówcy próbują odpowiedzieć na mnóstwo pytań, starają się dotrzeć do genezy psychopatii, uzmysławiają, jak żyć z psychopatą i się nie poddawać. Jakie metody stosować na jego manipulacje i jak nie dać się obwiniać o wszystko zło tego świata.

„Tak właśnie postępują psychopaci. Grają i manipulują. Wzbudzają w tobie poczucie winy i wmawiają ci, że to wszystko przez ciebie. A ty dajesz się na to nabrać”.

Lekturę czyta się jednym tchem, forma wywiadu zaciekawia czytelnika i sprawia, że z niecierpliwością oczekujemy dalszych wyjaśnień. Cała wiedza, ważna i istotna, zaprezentowana w bardzo przystępny i czytelny sposób, nie nudzi i jest zrozumiała dla każdego. Już teraz jestem bogatsza o usystematyzowaną wiedzę, bardzo dokładną i potrzebną. Będę wnikliwa wobec swojego otoczenia i bardziej ostrożna. I będę się starała szybko reagować na jakiekolwiek symptomy zachowań psychopatycznych.

„Cieszymy się, płaczemy, kochamy, lubimy, wybaczamy … Po prostu czujemy, że żyjemy. Psychopaci tego nie doświadczają. Najważniejsza różnica jest taka, że my przeżywamy nasze życie z pełnym wachlarzem emocji i uczuć, a psychopaci tylko żyją”.

Autorzy wbili się czasowo z tą pozycją w odpowiednie czasy. Ciągłe życie w biegu, stres, pośpiech, określone nastroje społeczne tylko kumulują zachowania charakterystyczne dla psychopaty u coraz większej części populacji. Trudność życia codziennego często sprawia, że człowiek szuka ujścia swoich nerwów i stanów wzburzenia w otoczeniu, jego ofiarą padają najbliżsi, czy to rodzina, znajomi czy współpracownicy.

Dzięki tej lekturze nie pozwolisz sobą manipulować i sterować, będziesz potrafił świadomie się przeciwstawiać psychopacie, będzie w stanie przewidzieć i uprzedzić jego zachowania. I odniesiesz zwycięstwo, nie padniesz ofiarą jego narcystycznego postępowania.

Polecam, lektura obowiązkowa dla każdego. W niej jest moc i mądrość!

Link do opinii

Jak bardzo istotne jest, podejście do opisywanego głównego tematu spotkaliśmy się pewnie nieraz w określaniu osoby z nazwy dotyczącego jego bezpośredniego zachowania-psychopata.

Nie zawsze możemy natrafić na autorów, którzy mogliby fachowo wyjaśnić, na czym on polega i z czym możemy go porównać, czy nie będziemy mieli problemu w rozróżnieniu go, czy będziemy mogli w stanie rozpoznać stany mu towarzyszące, a co najważniejsze czy będziemy umieć się zachować w towarzystwie osoby, którą nazywamy psychopatą w przenośni lub w naszej podświadomości nie ujawniając, że nią jest z powodu otaczającego nas lęku.

Autorzy książki pt.''Jak się nie dać psychopacie Poznaj jego metody'' Pani Żanety Gotowalskiej -Wróblewskiej, Pana Daniela Boduszka połączyli wspólne zawodowe siły, aby podzielić się z nami czytelnikami wiedzą i doświadczeniem, które może się zawsze przydać, bo nie zawsze wiemy, kto i z której strony właściwie nas otacza.

Zwróciłam na samym początku uwagę na wstęp i wprowadzenie. W ciekawy sposób zostały ujęte przez autorów, bo oboje chcieli przedstawić występujący we współczesnym świecie problem osoby będącej psychopatą, jak go poznać, zdemaskować, kim on jest, jakie stosuje metody dla swojego przeciwnika, który nie jest do końca świadomy tego, że wystawiony próbie przetrwania, którą dla niego przygotował.

Z wielkim zainteresowaniem podjęłam się przeczytania tej książki, bo uważam, że zawiera trafne zadane pytania, odpowiedzi, z których można wiele wywnioskować.

Podoba mi się to, że w książce podkreślona jest znaczna rola autorów i za rozdziały, które oni odpowiadają.

Poruszone zostały w książce zagadnienia zawierające interesujące treści informujące nas, co musimy zrobić, aby nie czuć się bezsilnym i nie czuć się samym w sytuacji zagrożenia, bo nie zasługujemy na to, aby ktoś czerpał korzyści z naszej naiwności, bezsilności i bezgranicznego zaufania, jakim darzymy tę osobę.

Ważne jest, aby przeczytać tę książkę, bo nie wiemy, co nas czeka, żyjąc w świecie pełnym szczęścia, a szkoda jest kiedy, się je traci, nie wiedząc o tym, że czyhało na nas niebezpieczeństwo.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy