Jak spać, żeby się wyspać?

Budzisz się rano wypoczęty, wyspany i pełen energii. Brzmi jak sen? To dobrze, bo o sen tu właśnie chodzi.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć i robić, żeby wreszcie zacząć się wysypiać!

Daria Łukowska, trenerka dobrego snu i zdrowego stylu życia, przeprowadzi cię przez najbardziej aktualne i przetestowane sposoby na efektywny sen.

.Ile snu tak naprawdę potrzebujesz?

.Suplementy, adaptogeny, CBD, monitorowanie snu - trendy czy realne wsparcie?

.Sypialnia idealna, czyli jaka?

.O co chodzi z niebieskim światłem?

.Co robić, gdy ty lub twoje dzieci wybudzicie się w środku nocy?

.Czy brak snu może zaburzać reakcję organizmu na przyjęte szczepienie?

Z pomocą autorki przeanalizujesz jakość swojego snu, zrozumiesz, co w nim nie działa, nauczysz się holistycznie o niego dbać oraz wypracujesz nowe zdrowe nawyki, by odmienić swoje życie na lepsze!

Daria Łukowska - współtwórczyni kursów z zakresu efektywnego snu i Projektu Męskie Zdrowie, prowadzi podcast i kanał ,,Forma na Życie" na YouTubie, dzięki którym promuje holistyczne podejście do zdrowia. Autorka szkoleń, webinarów i licznych artykułów popularnonaukowych. Po godzinach trenuje swoje umiejętności taneczne, aktorskie i wokalne oraz opiekuje się dwoma zwariowanymi psiakami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Jak spać, żeby się wyspać?:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Rodzina i zdrowie

Kup książkę Jak spać, żeby się wyspać?

Jak spać, żeby się wyspać? - opinie o książce

W zagonionym świecie, w którym liczy się tylko ,,więcej, szybciej, mocniej" sen wydaje się niepotrzebną stratą czasu. Rekomendowana dla dorosłego człowieka długość snu wynosi od 7 do 9 godzin, czyli 1/3 doby przesypiamy, a idąc tym tropem, przesypiamy 1/3 swojego życia. Czy sen w ogóle jest nam potrzebny? Jak się okazuje, sen to nie bezsensowna strata czasu. Jest to czas niezbędny naszemu mózgowi i naszemu organizmowi. O negatywnych skutkach braku snu i pozytywnym wpływie snu na nasz organizm możemy przeczytać w pierwszym rozdziale książki Darii Łukowskiej ,,Jak spać, żeby się wyspać?". W kolejnych rozdziałach zapoznamy się z architekturą snu i jak urządzić sypialnię, aby polepszyć jakość snu. Dowiemy się również, co wpływa na zaburzenia snu i jak nasze nawyki wpływają na sen.

Osiem rozdziałów, 256 stron, które traktują o śnie, ale nie usypiają, wręcz przeciwnie, sposób, w jaki autorka opowiada o śnie, rozbudza ciekawość. ,,Jak spać, żeby się wyspać?" nie jest kolejnym poradnikiem napisanym przez celebrytkę. Dużym plusem jest bogata bibliografia i czerpanie z badań naukowych. Wielkim plusem jest rozróżnienie pomiędzy korelacją a przyczynowością, co niestety często jest mylone przez niektórych autorów. Niech was nie przeraża powoływanie się na badania naukowe, książka pisana jest lekkim i dość przystępnym językiem, choć oczywiście fachowy język w rozdziałach dotyczących procesów metabolicznych, neuroprzekaźników czy genów musiał się pojawić.

Każdy rozdział kończy kilka punktów podsumowujących, w znanej z niektórych podręczników ramce ,,Zapamiętaj!". W książce znajdziemy też wiele ciekawostek, które sprawiają, że lepiej zapamiętuje się czytany tekst. Dla mnie najważniejszą informacją jest istnienie ,,drzemki kawowej", czy wypicie kawy i szybkie zaśnięcie, aby po 20 minutach obudzić się rześkim i gotowym do dalszego działania. Fantastyczny wynalazek, muszę zacząć praktykować :D

Dzięki lekturze ,,Jak spać, żeby się wyspać?" wiem już, że dobry sen to podstawa, pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych, a nawet poprawia ogólną wydolność organizmu, zmniejsza ryzyko kontuzji i sprzyja w walce o smukłą sylwetkę.

Po przeczytaniu książki Darii Łukowskiej lepiej rozumiem mechanizmy związane z rytmem dobowym i sezonowym, musiałam się pogodzić z koniecznością spania zamiast czytania :D i doceniłam stare porzekadło ,,jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz".

,,Jak spać, żeby się wyspać?" powinni przeczytać wszyscy: uczniowie i studenci, aby przekonać się, że zarywanie nocy na naukę nie sprzyja przyswajaniu wiedzy, kierowcy, aby zrozumieć, że brak snu jest tak samo niebezpieczny, jak siadanie za kierownicę ,,po kielichu", cała reszta społeczeństwa, aby wiedzieć, jak sen dobrej jakości lub jego brak wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Serdecznie polecam.