Jak to działa? Książki

Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, skąd biorą się książki, a w przyszłości zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Czy za pomocą sznurka i węzełków można ,,zapisać" opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie ,,czytać od deski do deski"? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa?

Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o książkach.

Nikola Kucharska - ilustratorka i autorka książek, komiksów i gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Ukończyła projektowanie graficzne na katowickiej ASP. Ma na koncie kilkadziesiąt książek. Współpracuje z wieloma wydawcami w Polsce, Francji, Chinach, Rosji, Korei, Niemczech czy Hiszpanii. Jej ,,Podróż dookoła świata. Północ-południe. Wschód-zachód" nominowano w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2016, a ,,Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych" (teksty: Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs i Paweł Łaczek) otrzymały nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018, wyróżnienie w XVII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku oraz nominację w konkursie Przecinek i Kropka Najlepsza Książka Roku 2018.

Joanna Kończak - z wykształcenia psycholożka stosunków międzykulturowych, z zawodu (głównie) redaktorka. Autorka książki ,,Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" oraz współautorka (z Anetą Wirą-Ostaszyk) książki ,,Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny" i humorystycznych publikacji dla dzieci z serii ,,Jak to działa?" ilustrowanych przez Nikolę Kucharską. W wolnych chwilach włóczy się po Azji, nałogowo czyta, fotografuje i hałaśliwie kibicuje krykiecistom. Od ponad 10 lat pracuje w ,,Naszej Księgarni", dzięki czemu ukrywa, że nie zdołała dorosnąć. Prowadzi blog hunterwaalii.com poświęcony kinu indyjskiemu.

Katarzyna Piętka - z wykształcenia polonistka zafascynowana teatrem, dawno temu pisywała do magazynu ,,Teatr" i nałogowo oglądała spektakle Jerzego Grzegorzewskiego. Od kilkunastu lat redaktor prowadząca w ,,Naszej Księgarni". Mama rezolutnej Marianki, która inspiruje ją do kolejnych projektów książkowych. Autorka książki ,,Gry i zabawy z dawnych lat" i współautorka serii ,,Jak to działa?".

Informacje dodatkowe o Jak to działa? Książki:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2021-04-21

Kup książkę Jak to działa? Książki

Jak to działa? Książki - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Jak to działa? Książki" to piękna i edukacyjna publikacja, która powstała z myślą o dzieciach, ale przyznam szczerze, że sama miałam sporo frajdy czytając i przeglądając tę książkę. Ilustracje są świetnie wkomponowane w całość - praktycznie są one kluczowym elementem publikacji. Tekst jest w zasadzie jakby dodatkiem i uzupełnieniem całości. Ogromny plus ode mnie za konsultacje specjalistyczne, które z pewnością miały wpływ na wartość merytoryczną.

Główni bohaterowie (dziadek Ignacy, Klara i Karolek) zabierają nas na fascynującą wycieczkę po muzeum, księgarni, bibliotece, wydawnictwie, a także drukarni. Dowiadujemy się, że "Zanim wynaleziono papier, w różnych miejscach na świecie korzystano z wszelkich dostępnych materiałów: kości zwierząt, deseczek, sznurka, kamiennych tabliczek czy liści palmowych". Poznajemy m.in. skryptorium średniowieczne, historię papieru, ale też dowiadujemy się kim byli np. skrybowie czy zecerzy. To jeszcze nie wszystko, ponieważ mamy okazję zobaczyć, czym się zajmują poszczególne osoby pracujące w wydawnictwie. Przyglądamy się również kolejnym etapom powstawania książki.

Twórcy wspominają o e-bookach i audiobookach, ale także o komiksach, książkach paragrafowych oraz tzw. kolibrach. Najbardziej inspirujący dla mnie okazał się jednak rozdział dotyczący zawodów dla bibliofili (chyba czas zmienić profesję 😉).

W książce nie brakuje ciekawostek. Dowiedziałam się np., że Joanne Rowling - autorka przygód Harry'ego Pottera, zgodziła się na ich podpisanie inicjałami J.K. Rowling, "ponieważ wydawca nie sądził, by ludzie chcieli kupić powieść fantastyczną autorstwa kobiety".

Całość oceniam bardzo wysoko ze względu na wartość merytoryczną, ale również z uwagi na niezwykle starannie przemyślane i pięknie wykonane ilustracje. Publikacja z pewnością spodoba się małym, większym, ale i dorosłym miłośnikom książek. Duży format oraz zastosowane różne czcionki sprawiają, że dobrze się czyta, a twarda oprawa jest dodatkowym atutem.
Bardzo mnie cieszy, że w serii "Jak to działa?" ukazały się również książki o zwierzętach, ciele człowieka i budowlach. Z uwagi na interesującą mnie tematykę z pewnością sięgnę po dwie pierwsze.

Recenzja ukazała się dzięki współpracy z wydawnictwem "Nasza Księgarnia".

Jak to działa ? Książki.
Nikola Kucharska
Joanna Kończyk, Katarzyna Piętka

Wydawnictwo Nasza Księgarnia @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Bardzo ładne wydanie, duży format, ciekawe ilustracje. @nikola_ilustracja
Edukacja połączona z zabawą i humorem.

Jest to czwarty tom z serii "Jak to działa?"
Podzielona jest na 3 części.
Część pierwsza opowiada o sposobach zapisu tekstu przed wynalezieniem papieru, o historii powstania białych kartek.
W drugiej części dowiemy się kiedy wynaleziono druk. Poznamy historię biblioteki
Ostatnia trzecia część to teraźniejszość. Poznamy jak powstaje książka, nietypowe lektury.

Bardzo ciekawy pomysł na książkę.
Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o książkach - sięgnijcie po tą pozycję.
Polecam.

Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata
Joanna Kończak0
Okładka ksiązki - Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata

Chyba każdy lubi święta? To szczególny czas, kiedy można się oderwać od codziennej rutyny i cieszyć byciem razem, a formy świętowania w różnych zakątkach...

Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice
Joanna Kończak0
Okładka ksiązki - Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice

Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwy?czajnych dziewcząt i kobiet, które...

Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;