Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać

Książka dr Borby ukoi niejeden rodzicielski niepokój o to, co zrobić, żeby wychować zdrowe, szczęśliwe i odnoszące w życiu sukcesy. Niesie optymistyczne przesłanie, że możliwe jest nauczenie dziecka empatii czy optymizmu, że nigdy nie jest za późno, żeby wyrosło na spełnionego dorosłego. Autorka wprowadza rozróżnienie między dziećmi nastawionymi na oceny i testy, a tymi, które mają szanse w pełni i swobodnie rozwinąć drzemiące w nich możliwości. Dr Borba uważa, że w XXI wieku stopnie czy wyniki testów wcale nie gwarantują odniesienia życiowego sukcesu, dlatego proponuje, żeby dla dobra dziecka, w procesie wychowawczym stawiać na rozwój siedmiu tzw. miękkich kompetencji, na: pewność siebie, empatię, samokontrolę, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm. Dzieci skoncentrowane na tym, aby dobrze wypaść na egzaminach, są zestresowane, przemęczone i nieszczęśliwe. Mają problemy psychologiczne, często zmagają się z depresją i stanami lękowymi. Czują się puste w środku, choć na zewnątrz lśnią na licznych kursach i zajęciach dodatkowych, które dobrze wypadają w CV.

Natomiast dzieci nastawione na wewnętrzny rozwój, łatwiej adaptują się we współczesnym niesamowicie zmiennym świecie.

Informacje dodatkowe o Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-05-11
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Thrivers

Tagi: Opieka nad dzieckiem i wychowanie - poradniki

Kup książkę Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać

Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-06-05,

Michele Borba „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”

Dr Michele Borba analizuje poprzez dogłębne badania, wywiady i anegdoty, które zebrała od setek uczniów z całego kraju, cechy, które sprawiają, że dzieci rozwijają się i cierpią z powodu ocen i wyników testów. Bada siedem mocnych stron charakteru, których rodzice i wychowawcy mogą uczyć swoje dzieci, aby pomóc im się rozwijać. Są to: pewność siebie, empatia, samokontrola, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm.

Musimy przestać stawiać naszym dzieciom nierealistyczne oczekiwania i presję, że muszą być doskonałe we wszystkim. Praktyczne i łatwe do zastosowania porady, a więc bardzo aktualne. Powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma dzieci lub pracuje z dziećmi. 👍

To kolejny poradnik, jaki wpadł w moje ręce. Nie jestem zwolenniczka czytania poradników, ale czasem warto po nie sięgnąć . Książka skupia się na siedmiu  cechach, które według autorki warto rozwijać w naszych dzieciach. Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części.

Pierwsza to: troska o nasze serce. Autorka skupiła się tu na dwóch zasadach: pewności siebie i empatii. Druga części to tzw. kształtowanie umysłu. Mamy to kolejne trzy cechy jak: samokontrola, prawość i ciekawość. Ostatnia trzecia część to wpajanie silnej woli. Podzielona na dwie ostatnie cechy: wytrwałość i optymizm.

Poradnik napisany jest przystępnym językiem. Autorka nie tylko opisuje nam różne aspekty dotyczące danej cechy. Mamy nie tylko porady jak kształtować nasze dzieci, ale także uczy nas, że dzieci inaczej postrzegają świat niż my. Każda część opisująca daną cechę kończy się małym podsumowaniem  co ułatwia nam zebranie myśli i informacje, jakie nam chciała przekazać autorka. Dużym plusem jest to, że autorka pokazała nam jak możemy pracować nad naszym dzieckiem w różnym przedziale wiekowym. Nie tylko nad mąłym ale np. nad nastolatkiem, co niektórym rodzicom bardzo ta wiedza by się przydała.

W książce oprócz faktów, porad autorki znajdziemy wypowiedzi dzieci czy rodziców. Niektóre są wręcz zaskakujące. Ta książka to nie tylko poradnik ale także książka, która pozwoli nam spojrzeć inaczej na  wychowanie naszych dzieci. Ćwiczenia, jakie znajdziemy w książce są ciekawe, dostosowane do danego wieku. W książce mamy także we wprowadzeniu pomoc w ocenieniu mocnych stron charakteru. Odpowiadamy na 35 pytań, wpisując odpowiednią liczbę punktów. Na koniec sumujemy. Mamy także opis jak odczytać całość. W części pierwszej mamy także test podstawowych atutów. Bardzo przydatne, bo możemy poznać nie tylko, w czym nasze dziecko czy my jesteśmy mocni, ale także nasze słabe strony. Polecam nie tylko rodzicom.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka "Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecko" ma na celu nieść pomoc rodzicom, którzy odczuwają niepokój o swoje pociechy. Autorka tłumaczy nam co zrobić, żeby nasze dziecko wyrosło na zdrowe, szczęśliwe i odnoszące sukcesy w życiu. Książka napisana jest w przystępnym języku, sądzę, że każdy się w niej odnajdzie i znajdzie odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące rodzicielstwa. Książka podzielona jest tak naprawdę na trzy kluczowe części: troskę o serce, kształtowanie umysłu oraz wpajanie silnej woli. Autorka pokazuje jak uczyć dziecko pewności siebie, empatii, samokontroli, prawości, ciekawości, wytrwałości oraz optymizmu, w bardzo ciekawy sposób przedstawia właśnie te zagadnienia w swojej książce. W każdym z rozdziałów znajdziemy poparte badaniami strategie i umiejętności, które możemy wcielać w życie maluchów oraz starszych dzieci. Bardzo podobały mi się zawarte w tej książkę prawdziwe przykłady dzieci, które zmuszone były mierzyć się z różnymi trudnymi i traumatycznymi przeszkodami na swojej drodze, np. przemoc czy rasizm, każde z tych dzieci poradziło sobie właśnie dzięki rodzicom, który nauczyli je budować mocne strony ich charakterów, pomagają one zupenie inaczej spojrzeć na ważne kwestie w wychowaniu dziecka i zapewnieniu mu lepszego życia. Postaram się wiele cennych rad zawartych w tym poradniku wcielić w życie. Moja ocena to 8/10.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-04-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

Michele Borba oddała w nasze ręce bardzo ciekawy poradnik, po który tak naprawdę powinien sięgnąć każdy świadomy rodzic.

„Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać„ ukoi niejeden rodzicielski niepokój o to, co zrobić, żeby wychować zdrowe, szczęśliwe i odnoszące w życiu sukcesy. Niesie optymistyczne przesłanie, że możliwe jest nauczenie dziecka empatii czy optymizmu, że nigdy nie jest za późno, żeby wyrosło na spełnionego dorosłego.

Całość została napisana naprawdę ciekawie dzięki czemu przez książkę bardzo szybko się płynie, a wprowadzenie rad w niej zawartych jest bardzo proste. Autorka skupia się na siedmiu cechach, które warto rozwijać w swoim dziecku już od samego początku. Należą do nich empatia, wytrwałość, pewność siebie, ciekawość, optymizm, samokontrola oraz prawość. Każdej z tej cech autorka poświęciła wiele uwagi i opisała co niesie za sobą jej rozwijanie i jak daną cechę tak naprawdę rozmieć. Dzięki książce w prawidłowy sposób możemy ocenić jakie mocne strony posiada nasze dziecko i jak „wycisnąć” z nich największy potencjał. Fajnymi i przydatnymi wskazówkami są te dotyczące jak ustalić dziecku limity korzystania z elektroniki i pokazania mu jak spędzanie czasu z bliskimi i zabawy z kolegami na podwórku są fajne. To my rodzice powinniśmy pokazać dziecku, że zabieranie głosu w ważnych spraw jest ważne i nie można się tego bać. A dobrze wiemy, że nawet niejeden dorosły ma z tym ogromne problemy. Dlatego wskazówki zawarte w książce mogą i pomóc nam.

„Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać„ to naprawdę świetnie napisany poradnik o tym jak pokazać dziecku, że rozwój osobisty (ten wewnętrzny) jest bardzo ważny. Wielu dorosłych zaczyna rozwijać się wewnętrznie dość późno, a dzięki tej książce możemy pomóc to robić swoim dzieciom już od najmłodszych lat. Uwierzcie, że jeżeli wprowadzicie do życia swojego i swojego dziecka tych kilka rad to w przyszłości będziecie mieć w domu wspaniałego człowieka przed którym świat staje otworem. Człowieka, który nie będzie bał się gonić za marzeniami i dążyć po swoje.

Avatar użytkownika - ksiazkowamaniapa
ksiazkowamaniapa
Przeczytane:2022-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

To nie tylko poradnik. Dostajemy tu kompendium wiedzy jak dobrze pokierować swoim dzieckiem. Jako matka 3 dzieci (każde na innym etapie) znalazłam w tej książce parę rad dla siebie.

Autorka stawia na 7 cech nad którymi warto pracować u dzieci:

- pewność siebie

- optymizm

- wytrwałość

- ciekawość

- samokontrola

- empatia

- prawość

Już na wstępie autorka pokazuje że dzieci teraz nie są takie same jak paręnaście lat temu. Przytoczone wypowiedzi dzieci w różnym wieku dodaje autentyczności.

"Każda mocna stro­na cha­rak­te­ru daje dziec­ku więk­sze szan­se w życiu i po­pra­wia jego wy­ni­ki w nauce, lecz re­zul­tat jest sil­niej­szy, kiedy łączy się jedną mocną stro­nę z in­ny­mi. Razem two­rzą efekt mnoż­ni­ko­wy."

Polecam każdemu kto stoi na drodze rodzicielskiej.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-05-11, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku" to poradnik po, którego powinien sięgnąć każdy rodzic. Żyjemy w czasach gdy coraz mniej czasu spędza się na świeżym powietrzu a więcej przed smartfonem i komputerem. Nie tylko my dorośli, ale również nasze dzieci sięgają po elektronikę coraz wcześniej. Ostatnie dwa lata to okres pandemii, który również przysłużył się do częstszego przebywania w domu. Autorka kieruje tę książkę głównie do rodziców nastolatków, ale myślę, że ci co mają młodsze dzieci, również znajdą w nim coś dla siebie.

Dr Borba wspomina o 7 cechach (pewność siebie, empatia, samokontrola, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm), które warto rozwijać u dzieci. Dlaczego? Tak jak wspomniałam żyjemy w świecie, w którym z roku na rok dzieci zastępuję rozmowy twarzą w twarz różnymi komunikatorami. A czy przez dziecko jest w stanie nauczyć się empatii? Czy młody człowiek ma w ogóle czas na porozmawianie z najbliższymi skoro musi odpisywać na wiadomości od kolegów?

Drugą kwestią jaką porusza autorka jest fakt, że od naszych dzieci wymaga się coraz więcej. A czy ktoś zastanowił się, jak młody człowiek czuję w świecie, w którym cały czas jest zestresowany ilością zadań, rywalizacją, porównywaniem do innych? Czy naprawdę taka ilość testów jaka jest dzisiaj w szkołach sprawi, że nasze pociechy odniosą w przyszłości życiowe sukcesy?

Życie w ciągłym stresie prowadzi do stanów leków, depresji i innych problemów psychologicznych. Dr Borba podpowiada nam jak pomóc dziecku rozwinąć się wewnętrznie, dzięki czemu w przyszłości będzie mu łatwiej zmierzyć się z ciągle zmieniającym się życiem i światem.

Poradnik jest podzielony na części, w których omawiane są te 7 cech, które powinno się rozwijać w dzieciach. Autorka podpowiada poprzez różne gry i zabawy jak podnieść poczucie własnej wartości, jak rozwinąć chęci do eksperymentowania i badania otaczającego nas świat, jak sprawić by dziecko miało jednak czas na rozwój swoich zainteresowań. W książce zawarty są również cytaty wypowiedzi dzieci, które naprawdę przybliżają nam to co dzieje się w głowie młodego człowieka dzięki czemu będzie nam łatwiej zrozumieć ich zachowania.

Polecam każdemu rodzicowi, który pragnie pomóc swojemu dziecku zmierzyć się z tym czego od niego wymaga otaczający świat. Ale przede wszystkim temu, kto chce zrozumieć co dzieje się ,,w środku" naszych dzieci.