Japoński wachlarz

Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, że spędziłam dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Podobnie jak poszukiwacz złota w kopalni, tak antropolog w kulturze takiej jak japońska nie powstrzyma się przed drążeniem tematów, które każdego dnia olśniewają go bogactwem nowych możliwości. Pisanie, cowieczorne próby przyszpilenia tego, co wydarzyło się za dnia, mozolna translacja tekstu ulicy, stały się rutyną mojego japońskiego życia. Dzień po dniu przez dwa lata te "zeszyty spod poduszki" nawarstwiały się w osobisty tekst dokumentujący doświadczenie spotkania z inną kulturą. Zachwyty i pytania skłaniały mnie do szukania odpowiednich książek, a te pociągały za sobą nowe zachwyty i pytania, kolejne spacery, kolejne książki. Tak powstała "moja Japonia", zestaw widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni, które składają się na "Japoński wachlarz".

Informacje dodatkowe o Japoński wachlarz:

Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7163-454-3

Kup książkę Japoński wachlarz

Japoński wachlarz - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-11-16, 52 książki w 2016 roku,
Ostatnio zafascynowała mnie Japonia, bardzo chciałabym kiedyś zwiedzić ten kraj. Bator opisuje Japończyków w taki sposób, że od razu chciałoby się wsiąść w samolot i przekonać się czy rzeczywiście jest tak, jak twierdzi. Fascynująca lektura. Polecam.
Piękna książka opisująca Japonię z perspektywy przybysza. Doskonała dla każdego, kto tylko ma odrobinę czasu aby dowiedzieć się o kraju kwitnącej wiśni czegoś więcej, niż utarte stereotypy i międzynarodowe osobliwości. Po przeczytaniu tej książki z chęcią odwiedziłabym Japonię, tym bardziej że mniej więcej wiem czego się spodziewać po jej mieszkańcach. Dla mnie ich kultura jest pełna paradoksów, zapewne tak jak w ich oczach moja kultura jest ich pełna. Podziwiam ich za umiejętność stworzenia płynnie działającego społeczeństwa, dopracowaniu do perfekcji codziennych czynności oraz czerpania z nich radości, czego z chęcią spróbuję się nauczyć, choćby poprzez inne podejście do przyrządzania i spożywania posiłków. Jednocześnie przeraża mnie wizja Tokijskiego megalopolis, oraz hierarchizacji społeczeństwa na każdym jej poziomie, od kontaktów w pracy, po język codzienny. A wszystkiego tego dowiedziałam się tylko dzięki tej niezwykłej lekturze, napisanej przez autorkę dla zwykłych czytelników, o zwykłych Japończykach.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Chcę mieć, 52 książki - 2013,
Japonia jest "na topie". Dziś wiele osób fascynuje się tym krajem. Popularność mangi i anime nie słabnie, miłość do lolitek, stworków o wielkich oczach i wszystkiego co "kawaii" widoczna jest gołym okiem (najbardziej w branży odzieżowej i zabawkowej), japońskie znaki trafiają na karki i nadgarstki w formie coraz mniej oryginalnego już tatuażu, książki Murakamiego błyskawicznie znikają ze sklepowych półek, a premiery nowych tytułów przyjmowane są z entuzjazmem, lokale serwujące sushi nie mogą narzekać na brak klienteli, a egzotyczność pałeczek przyciąga coraz to nowych wielbicieli tej techniki spożywania posiłków. Jednak rzadko kiedy, pośród licznych wielbicieli Kraju Kwitnącej Wiśni, spotkać można osobniki, które naprawdę interesują się jej kulturą, znają jej historię, próbują zrozumieć mentalność jej mieszkańców - słowem, są na tyle kompetentni, by móc pochwalić się nie tylko maskotką z wielkimi oczyma czy kompletem miseczek z japońskim wzorem, ale także opowiedzieć ciekawą historię związaną z Japonią, wyjaśnić sposób w jaki Japończycy postrzegają i przeżywają świat. Niestety, zainteresowanie Krajem Wschodzącego Słońca jest ogromne i powierzchowne zarazem, ogranicza się na ogół do znajomości paru słówek, odrzuconego podania na japonistykę i kilku amatorskich szkiców, wzorowanych na twórczości ulubionego mangaki. Na szczęście Joanna Bator jest kompetentna. Na szczęście jej podróż do Japonii nie była wyprawą rozhisteryzowanej fanki, jadącej na zlot miłośników anime do Ustrzyków Dolnych w przebraniu Czarodziejki z Księżyca. Na szczęście jej miłość do Japonii zrodziła się dopiero po zapoznaniu się ze specyfiką tego kraju i tych ludzi, aposteriorycznym poznaniu wielu rzeczy, które ma on do zaoferowania, niekoniecznie z gatunku "kawaii". Bator zabiera swoich czytelników w egzotyczny literacki spacer po pozbawionych nazw uliczkach Tokio, posługując się naszkicowaną własnoręcznie mapą japońskich wspomnień. Pokazuje miejsca, o których polski fan Japonii na ogół nie ma pojęcia i których znaczenia często nie rozumie. Dzięki niej zwiedzić możemy domy miłości, rybne targi, teatry i osobliwe toalety, poznajemy historię wodnych dzieci i tradycyjnych gejsz. Autorka jest również świetną przewodniczką po mentalnych horyzontach Japonii: potrafi wytłumaczyć stosunki sąsiedzkie, sekrety japońskiej kuchni i ceremoniał obowiązujący przy spożywaniu posiłków, akcentuje wielką japońską fascynację kulturą amerykańską i wiążące się z nią powstawanie zabawnych międzykulturowych hybryd językowych (i nie tylko), wyjaśnia edukacyjne ambicje japońskich dzieci i nastolatków oraz wiele innych kwestii, które w europejskiej kulturze nie są tak oczywiste. Wspomnienia Bator to fascynująca i pouczająca lektura, którą przeczytać powinni nie tylko zadeklarowani miłośnicy Japonii, ale wszyscy, którzy choć trochę interesują się światem i wierzą, że można postrzegać go nie tylko europocentrycznie.
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo ciekawa lektura !
Jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, książek o Japonii:) Skaczące krewetki śniły mi się przez parę nocy ;p
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2022-03-11, Ocena: 5, Przeczytałem,

Przeczytałam z prawdziwym zaciekawieniem. Dowiedziałam się wielu rzeczy, które wcześniej nie przyszłyby mi do głowy, choć z drugiej strony wciąż jest wiele tematów, na które chętnie dowiedziałabym się więcej, a które tu właściwie nie zostały poruszone. Mimo tego "Wachlarz" wydaje się doskonałą pozycją "na początek", dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o jakże egzotycznej dla nas Japonii i, na przykład, rozwiać złudzenia wywołane przez godziny obejrzanych anime ;)

Avatar użytkownika - Magnolia93
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Ulubione,
Piaskowa góra
Joanna Bator0
Okładka ksiązki - Piaskowa góra

Na Piaskowej Górze w Wałbrzychu Niemcy nie stawiali domów. Po wojnie Polacy wznieśli tam osiedle. Bloki budowano pospiesznie, krzywe ściany nie chciały...

Wyspa łza
Joanna Bator0
Okładka ksiązki - Wyspa łza

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”? Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku...