Purezento

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-11-28
ISBN: 978-83-240-5027-7

Tajemnicza historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść, która ma słodko-słony smak umami.

Bez Japonii nie byłabym pisarką. Trafiłam tam przez przypadek – przyznała Autorka
w jednym z wywiadów. – Pozwoliłam życiu po prostu płynąć. Tak jak bohaterka jej najnowszej powieści.

Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie wiedziała, że widzi go po raz ostatni. Kiedy zaczęła uczyć polskiego Panią Myōko nie przypuszczała, że dzięki niej wyruszy w daleką podróż. Kiedy po raz pierwszy spotkała Mistrza Myō, nie sądziła, że jej życie na nowo nabierze sensu. Kiedy na jej drodze stanął mężczyzna ze znamieniem w kształcie oliwki na plecach, nie spodziewała się jak silna będzie miłość, która ich połączy.

Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.

Joanna Bator – pisarka. Autorka m.in. Wyspy łzy, Roku Królika i uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike Ciemno, prawie noc.

Kup książkę Purezento

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2018-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,
Gdy serce rozbite zostaje na drobne kawałeczki, trudno dalej żyć, unikać upiorów, które czyhają za każdym niemal zakrętem. Stłuczone naczynie można wyrzucić, pozbywając się kłopotu. Z sercem jest trudniej. Po śmierci chłopaka i utracie pracy w szkole językowej jej życie, które wydawało się już poukładane, choć zależne od okoliczności zewnętrznych, rozpadło się. Propozycja pochodzącej z Japonii pani Myōko okazuje się szansą na oderwanie od bolesnej rzeczywistości, w której wszystko przypomina zmarłego tragicznie chłopaka i jego zdradę. Główna bohaterka przybywa więc do kraju na drugim końcu świata, by zająć się kotem i domem swojej dawnej uczennicy. Tak naprawdę chodzi jednak o coś więcej - o posklejanie siebie, jak czyni się to z rozbitymi naczyniami. Bohaterka dostaje zadanie sklejenia złotem kolejnych rozbitych naczyń, a tym samym nauczy się być tu i teraz, bez rozpamiętywania przeszłości i oczekiwań wobec przyszłości. Z każdą kolejną warstwą złota sklei swoje serce i zespoli je z umysłem. Powieść Joanny Bator Purezento jest jak kojący balsam. Zdania, czytane bez pośpiechu, w zadumie, napawają spokojem. Przypominają ulotne chwile z haiku - i chyba tym właśnie są. Nie ma tu akcji, jest dążenie do harmonii i połączenia rozbitych fragmentów siebie. Wspólnie z bohaterką podróżujemy rowerem ulicami japońskiego miasta, obserwujemy mieszkańców, zmieniającą się ...

Opinie o książce - Purezento

Avatar użytkownika - Eryk
Eryk

Uwielbiam takie pełne refleksji, obrazowe powieści, które zabierają nas w kompletnie inny, nieznany nam świat. O to właśnie chodzi w dobrej literaturze. Joanna Bator jest świetną pisarką, z której narracją naprawdę miło spędza się czas. Polecam

Avatar użytkownika - Furiatana
Furiatana

Do poduszki, w podróż, wszędzie gdzie da się czytać zabierałam ,,Purezento” zanim w kilka dni je połknęłam jak symboliczny rekin żarłacz, pojawiający się w książce. Joanna Bator bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, jestem ciekawa innych jej tytułów, bo japońska powieść zen była moją pierwszą, bardzo ekscytującą przygodą.

Avatar użytkownika - mucka
mucka

Japoński tajfun, zielone papugi, zielone serniki, rowery, ludzie mówiący dużo słów i nasza bohaterka, która nagle została wysłana za ocean, gdzie ma szansę wyleczyć żałobę po stracie chłopaka. Ciekawie napisana, bardzo emocjonalna, delikatna i bardzo przyjemnie kołysząca do snu. Bardzo przyjemnie spędzony czas. Szczerze polecam

Avatar użytkownika - Olena
Przeczytane:2018-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2018,
Japoński wachlarz. Powroty
Joanna Bator0
Okładka ksiązki - Japoński wachlarz. Powroty

Joanna Bator spędziła dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Dla kulturoznawczyni i filozofki pobyt w tym kraju stał się źródłem...

Ciemno, prawie noc
Joanna Bator0
Okładka ksiązki - Ciemno, prawie noc

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś