Jaskółka i koliber

Namiętny romans, rozgrywający się na angielskiej wsi i w egzotycznych, argentyńskich pampasach. Ma troje głównych bohaterów. George, idąc na wojnę, prosi ukochaną Ritę, by na niego czekała. Straszne doświadczenia sprawiają, że gdy wraca, nie jest już tym samym człowiekiem. By dojść do siebie, wyjeżdża na rok do Argentyny. W podróży poznaje atrakcyjną Susan i wkrótce żeni się z nią. Śmierć ojca sprawia, że George musi jednak odwiedzić rodzinne strony i zmierzyć się z przeszłością. Czy Rita wciąż na niego czeka?

Informacje dodatkowe o Jaskółka i koliber:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-06-15

Kup książkę Jaskółka i koliber

Jaskółka i koliber - opinie o książce

Dzisiaj przedstawię Wam pewną książkę, za której przeczytanie zabierałam się jeszcze latem, jednak jakoś tak wyszło, przeczytałam ją dopiero teraz. Jest nią romans "Jaskółka i koliber" Santa Montefiore. Nie znałam wcześniej książek tej autorki, więc byłam bardzo ciekawa tej powieści, której recenzją mogę się wreszcie z Wami podzielić!

Po zakończeniu wojny George Bolton wraca do Devonu, gdzie czeka wiernie na niego narzeczona Rita. Dziewczyna jest przekonana, że mężczyzna ożeni się z nią i założą szczęśliwą rodzinę. Jednak George'a bardzo odmieniła woja, w której zginęło wielu jego przyjaciół. Mężczyzna nie jest już tym samym człowiekiem co przedtem i tym samym nie może się odnaleźć w rodzinnym prowincjonalnym miasteczku. Wyjeżdża do Argentyny, gdzie mieszka jego ciotka, tam postanawia odnaleźć siebie i zapomnieć o wojnie. Rita obiecuje, że kolejny raz będzie czekać na George'a, który deklaruje, że się z nią ożeni, jak tylko wróci. Niestety wyjazd ten bardzo wszystko komplikuje... Co takiego wydarzyło się podczas pobytu George'a w Argentynie? Jak zmieniło się jego życie oraz Rity po jego kolejnym powrocie do rodzinnej miejscowości?

W książce występuje narracja trzecioosobowa. Rozdziały są długie i ogólnie dzieli się ona na dwie części, jedna rozpoczyna się w 1945 roku, a druga w 1963. Jak widać, akcja dzieje się na przestrzeni wielu lat w bardzo odległych czasach. W książce jest wiele różnych wątków, szczególnie miłosnych. Są też wątki dramatyczne, którym towarzyszy śmierć lub nieszczęśliwa miłość. Występuje w niej wiele barwnych bohaterów, niestety ci główni, czyli Rita i George trochę mnie irytowali, bo sami nie wiedzieli, czego chcą, nawet wtedy jak już byli po czterdziestce. Zostało bardzo dokładnie pokazane to, jak może się zmienić życie niektórych osób pod wpływem jednej decyzji. Bardzo lubię wielowątkowe powieści romantyczne jak ta, w której akcja dzieje się w odległych czasach, jednak niestety tej książki nie mogę zaliczyć do moich ulubionych. Ogólnie fabuła była ciekawa, jednak styl pisania autorki, zakończenie, które ułożyło się nie po mojej myśli i wiele nużących opisów sprawiało, że mnie usypiała ta książka, za każdym razem jak zaczynałam ją czytać.

"Jaskółka i koliber" Santa Montefiore zaliczana jest do romansów, ja bym jednak powiedziała, że bliżej jej do wielowątkowej powieści obyczajowej. Książka ta jest idealna dla kobiet, które lubią czytać o nieszczęśliwej miłości, tęsknocie i trudnych wyborach. Może nie jest to najgorsza powieść, jaką przeczytałam w ostatnim czasie, ale też nie pochłaniała mnie zbytnio. Koniecznie po nią sięgnijcie jeśli macie problemy ze snem. Nużący klimat sprawi, że zaśnięcie szybko.

Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 w 2015 :),
Powojenna Anglia. Rita i George bardzo się kochali i wszystko wskazywało, że gdy chłopak wróci z frontu, wezmą ślub. George wraca odmieniony; stał się mężczyzną, ale wojenne wspomnienia nie dają mu spokoju. Postanawia więc spędzić rok u rodziny w Argentynie, a niepocieszona Rita mimo wszystko obiecuje czekać. Jeszcze nie wie, że jej ukochany już w drodze do Ameryki poznał kobietę, z którą się wkrótce ożenił. Czy pozostanie wierna przyrzeczeniu, mimo uczucia, jakim obdarzył ją Max, młody żydowski uchodźca? Pewnego dnia George znów pojawia się w Devon. Wspomnienia szczęśliwej młodości robią swoje. Czy jednak można wejść dwa razy do tej samej rzeki? Czy serce Rity wciąż czeka? Czy wytrzyma ciężar zdrady? Niezwykła historia miłości, rozpięta między angielską prowincją a egzotycznymi, argentyńskimi pampasami.

"Jaskółka i koliber" to słodko-gorzka historia o miłości, wojnie, straconych nadziejach i życiu na prowincji, gdzie wszyscy się znają.

Rita i George są parą niemal od zawsze. Oczywistym zatem wydaje się, że zostaną małżeństwem. Tymczasem młodzieniec musi wyruszyć na wojnę, z której wraca zupełnie odmieniony. Postanawia wyjechać, zapomnieć o koszmarach, które widział i wrócić do ukochanej takim, jakim ona go pamięta. Dotąd jeszcze historia jest wzruszająca. Kiedy jednak bohater zakochuje się niemal z dnia na dzień w pierwszej napotkanej kobiecie, wówczas tracę do niego sympatię. Stopniowo moich pozytywnych uczuć wyzbywa się również główna bohaterka - jęcząca, niemal lubująca się w swoim cierpieniu, marnująca życie na rozpacz po utraconej miłości.

Ciekawsze okazały się losy bohaterów drugoplanowych (choćby Megababci, Faye, Maxa czy Maggie). Na nich więc skupiłam uwagę.

Powieść opisuje trudne życiowe wybory i ich konsekwencje. Wskazuje też na ogromną siłę rodziny w obliczu tragicznych przeżyć.

Santa Montefiore w pięknych słowach opisuje życie, a wraz z nim radość, cierpienie, miłość i inne wzniosłe uczucia. Książka zawiera kilka pięknych cytatów.

Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ostatnia podróż "Valentiny"
Montefiore Santa0
Okładka ksiązki - Ostatnia podróż "Valentiny"

romans obyczajowy, dziejący się w Anglii i we Włoszechcórka postanawia odtworzyć losy matki, której nigdy nie poznałanostalgiczna opowieść o wielkiej miłości...

Cygańska madonna
Montefiore Santa0
Okładka ksiązki - Cygańska madonna

Romans obyczajowy z wątkiem sensacyjnym. Próbując rozwikłać tajemnicę obrazu, bohater musi cofnąć się do swego dzieciństwazdradzone uczucia, rodzinne...