Jasper Jones

„…czyta się ją jednym tchem… Znajdziecie tu napięcie, dramat ludzkiej krzywdy, rodzącą się miłość, hipokryzję,  ale przede wszystkim zyskacie pewność, że Silvey otworzył sobie drogę do grupy naszych najlepszych powieściopisarzy”.

AUSTRALIAN WOMEN’S WEEKLY

„JASPER JONES rozlicza się z niesprawiedliwością i rasizmem, podobnie jak czynili to Mark Twain i Harper Lee… Głos Silvey’a jest wyrazisty, przenikliwy, zdecydowany, niesie ładunek złości. Silvey rozumie mechanizmy, które powodują ludźmi”.

WEEKEND AUSTRALIAN

W małym australijskim miasteczku pewnego letniego wieczoru trzynastoletniego Charliego Bucktina wyciąga z domu miejscowy rozrabiaka Jasper Jones. Chłopcy odkrywają w buszu ciało nieżyjącej dziewczynki i postanawiają na własną rękę wykryć sprawcę potwornej zbrodni. Rozwój wypadków jest nieoczekiwany, wręcz szokujący…

Silvey z ogromną wrażliwością i wyczuciem kreśli postacie nastolatków, ich sprawy, przeżycia i pierwsze miłosne zauroczenia, a zarazem szczerze i dosadnie opisuje świat dorosłych, naznaczony dyskryminacją i rasizmem, w którym młodym ludziom przyszło dorastać i się z nim zmierzyć.

Jasper Jones  konfrontuje cechy głęboko ludzkie z okrucieństwem i zakłamaniem, tak jak robili to Mark Twain, Harper Lee i Jerome David Salinger. To jedyne w swoim rodzaju połączenie Zabić drozda i Buszującego w zbożu.

Craig Silvey (ur. 1982) to australijski pisarz i muzyk. Po opublikowaniu pierwszej powieści Rhubarb został okrzyknięty w Australii najlepszym młodym powieściopisarzem. Jasper Jones ugruntował jego pozycję. Autor obecnie mieszka we Fremantle.

Informacje dodatkowe o Jasper Jones:

Jasper Jones - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 3, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Nie rozumiem zachwytów nad tą powieścią. Nie urzekła mnie, może powinno się ją czytać mając naście lat. Ja już od dawna mam więcej... Nie polecam, przegadana i nudna.