Jednorożec

Powieść historyczna jest dla Kaari Utrio przede wszystkim wartką opowieścią, legendą czy wręcz baśnią, co sprawia że jej proza wciąga po cichu czytelnika nie pozwalając mu oderwać się od lektury. Odwieczny dla pisarza powieści historycznych problem, który stanowi sprzeczność pomiędzy człowiekiem współczesnym a czasami minionymi, Utrio rozwiązuje w swych książkach poprzez ukazanie postaci historycznych w sposób nowoczesny, jakkolwiek kształtuje ich motywacje i zachowania zgodnie ze światem idei, których czas dawno przeminął.

Utrio „fantastycznie” wręcz splata fantazję z faktami historycznymi, ukazując nam świat według swojej interpretacji. Jej powieść historyczna po prostu żyje, choć traktuje o czasach sprzed wieków, podobna jest w odbiorze do prozy fantastycznonaukowej. Ja to nazywam: historycznym bajaniem. A sama książka mimo obszernego wyglądu nie nuży lecz zaciekawia i wciąga od początku.

W powieści na pierwszych stronach trafiamy na statek wikingów zmierzający do Winlandii (czyli Ameryki, tak, tak i to sporo przed Kolumbem) w XI wieku. Archeolodzy mają dziś dowody na jej istnienie, zresztą w Nowej Funlandii odkopano całą osadę wikingów. Bohaterowie powieści Utrio są właśnie potomkami wikingów a i ich losy wplatają się w kanwę burzliwej epoki Średniowiecza – czasów podbojów, emigracji i krucjat na tle codziennego życia i zwykłych waśni oraz namiętności międzyludzkich. Wszystko to stanowi barwny kobierzec losów bohaterów owej opowieści, która niczym legenda Jednorożca fascynuje i nie daje nam rozpoznać co jest prawdą a co mitem, stając się przez to jeszcze bardziej fascynująca.

Informacje dodatkowe o Jednorożec:

Przeczytane:2017-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam, książki 2017, Mam,
Spiżowy łabędź
Kaari Utrio0
Okładka ksiązki - Spiżowy łabędź

Spiżowy łabędź to pierwszy tom cyklu historycznego Kaari Utrio, który przenosi nas w odległy o tysiąc lat, fascynujący świat średniowiecza. Poznajemy...