Jej wszystkie śmierci

Erwin Cis wymazał z pamięci swoją przeszłość. Kiedy pewnego dnia podnosi słuchawkę telefonu, dowiaduje się, że ktoś dla niego ważny pozostawił przesyłkę, po którą ma się zgłosić do warszawskiej kancelarii prawnej. Nadawcą przesyłki jest dawna miłość Erwina, Izabela. Od Polski dzielą go setki kilometrów, a z dziewczyną nie widział się od czasów studiów. Nie wie, jak potoczyły się jej losy ani dlaczego zostawiła dla niego kopertę z tajemniczą zawartością. Po przyjeździe do kraju czeka na niego szokująca wiadomość - Izabela nie żyje. Jej śmierć tylko na pozór wydaje się sprawą zamkniętą. Erwin, nie mogąc uwolnić się od wspomnień o Izabeli, zrobi wszystko, by poznać, jak wyglądały ostatnie dni życia dziewczyny.

Marta Zaborowska - z wykształcenia politolog, zawodowo związana z jedną z międzynarodowych instytucji finansowych. Jej debiutancka powieść Uśpienie (2013) odniosła duży sukces czytelniczy. W kolejnych latach ukazały się jeszcze dwie powieści z bezkompromisową detektyw Julią Krawiec w roli głównej - Rajskie ptaki oraz Gwiazdozbiór, za który otrzymała nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Informacje dodatkowe o Jej wszystkie śmierci:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2017-10-25

Kup książkę Jej wszystkie śmierci

Jej wszystkie śmierci - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Erwin Cis ma 33 lata, własną firmę w Niemczech i pozycję społeczną, niemiecką żonę i małego synka. Niby życie idealne, ale Erwin chciałby „poprzestawiać klocki w swoim życiu”. Pewnego dnia otrzymuje telefon z Polski, z kancelarii adwokackiej, że jego dawna miłość Izabela zostawiła dla niego pewną przesyłkę. Po przyjeździe do naszego rodzinnego kraju dowiaduje się, że Izabela nie żyje, policja uznała jej śmierć za wypadek.

Jednak Erwin ma przeczucie, że to co się działo wokół jej śmierci, nie było dziełem przypadku. Dodatkowo niepokoi go zawartość przesyłki, pewne wycinki i zdjęcia. Podejmuje się śledztwa na własną rękę, ale to uruchomi lawinę pewnych wydarzeń.

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tego kryminału sensacyjnego, ale okazał się on udany, intrygujący. Na szczególną uwagę zasługuje pewne „wydarzenie” z przeszłości bohaterów, swoiste widmo śmierci, istotne dla fabuły.

Ponadto pisarka ciekawie pisze o konsekwencjach błędnych decyzji, uleganiu własnym słabościom (zarówno u Izabeli, jak i Erwina), nakreśla realia nocnego biznesu (w tym nielegalnego handlu, biznesu, z którego nie tak łatwo się wychodzi). Jest to też historia o zemście, tragicznej w skutkach. Zakończenie na pewno zaskoczy czytelnika.

„To takie dziwne, że można umrzeć i żyć nadal.”

Jak dla mnie rewelacja. Jest to moje pierwsze spotkanie  z twórczością  Marty Zaborowskiej lecz na pewno nie ostatnie.
Erwin i Izabela kiedyś byli parą, bardzo w sobie zakochani, planowali wspólne życie. Niestety pewne tragiczne wydarzenie podczas wakacji spowodowało, że Izabela od niego odeszła. Erwin wyjechał do Niemiec, założył własna firmę, ożenił się i został ojcem.
I teraz po 10 latach otrzymał telefon od prawnika z Polski, że ten ma dla niego przesyłkę od Izabeli. Zostawia wszystko i przyjeżdża do Polski, żeby dowiedzieć się, ze Izabela od kilku tygodni nie żyje, bo popełniła samobójstwo.
Początkowo zrozpaczony i załamany zaczyna własne śledztwogdyż nie  wierzy w  samobójczą śmierć swojej Izzy.

Wszyskie wskazówki prowadzą go niewielkiej miejscowości  na Mazurach,  do miejsca które doskonale  zna,  gdzie jego szczęśliwe życie się zakończyło.
Niezaprzeczalnie największym walorem powieści jest jej klimat.Akcja dzieje się niespiesznie. Autorka powoli odkrywa kolejne karty, powoli buduje napięcie, a to z kolei sprawia, że chce się czytać dalej, żeby poznać kolejna tajemnice.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2018-05-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Rajskie ptaki
Marta Zaborowska0
Okładka ksiązki - Rajskie ptaki

Parna czerwcowa noc. W odrestaurowanym dworku miejscowych notabli odbywają się długo oczekiwane zaręczyny ich syna Eryka z piękną dziewczyną. Dom tonie...

Lęki podskórne
Marta Zaborowska0
Okładka ksiązki - Lęki podskórne

W noc swoich czterdziestych urodzin uznany scenarzysta teatralny Bernard Bielak trafia do szpitala w wyniku wypadku. . Po powrocie do domu opiekuje się...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz