Jesienna zbrodnia

Późne popołudnie u schyłku lata 1990 roku. Pięcioro przyjaciół z dzieciństwa biwakuje w swoim ulubionym miejscu, w nieczynnych kamieniołomach. Wszyscy zdali właśnie maturę i cały świat stoi przed nimi otworem. Są w doskonałych humorach, a jednocześnie czują pewną melancholię i smutek, kiedy uświadamiają sobie, że nadszedł czas pożegnania młodzieńczej beztroski i rozstania. Potwierdzi się to jeszcze zanim nastanie świt i spadnie pierwszy jesienny deszcz, kiedy to w ciemnych wodach kamieniołomu znajdą unoszące się na powierzchni ciało. Według policji to nieszczęśliwy wypadek, jednak nie wszyscy w to wierzą.

Informacje dodatkowe o Jesienna zbrodnia:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-11-28
Tytuł oryginału: Höstdd

Kup książkę Jesienna zbrodnia

Jesienna zbrodnia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Najbardziej kłócimy się z tymi, których najbardziej kochamy."

Dobrze bawimy się wchodząc w thrillerowsko-kryminalny klimat książki i zagłębiając się w zajmującą fabułę. Autor przygotował intrygujące wątki, ciekawie rozbudowane i wciągająco podane. Dajemy się złapać w sieć detektywistycznych zagadek, niebezpiecznych tajemnic i małomiasteczkowe realia. Kluczowa postać zdobywa sympatię, chętnie odkrywamy ponure fragmenty z jej przeszłości, barwnie wzbogacające historię. Nieco brakuje konsekwencji w szkicowaniu portretu i zachowań głównej bohaterki, ale rozumiem, że miała być przedstawiona jako zwykła kobieta, która próbuje godzić trudne wyzwania zawodowe i skomplikowane aspekty sfery prywatnej, a przy tym nie epatuje nadzwyczajnymi umiejętnościami. Zastanawiałam się również nad jej zdolnością do rozszyfrowywania charakterów ludzi, często rewelacyjną, a kiedy indziej trochę naiwną, ale to z kolei służyć miało podgrzaniu atmosfery w społecznym ujęciu opowieści. Kilka wątków ze scenariusza zdarzeń łatwo przewidujemy, jednak to ani nie przeszkadza zbytnio w zaangażowaniu w grę snucia domysłów i przypuszczeń, ani nie rzutuje mocno na wytwarzanie napięcia i niepewności. Generalnie, wrażenia po spotkaniu z thrillerem pozytywne i skłaniające do sięgnięcia po kolejne książki tego szwedzkiego autora.

Akcja prowadzona dwutorowo, naprzemiennie śledzimy bieżące wydarzenia i zaglądamy w karty przeszłości. Obie perspektywy czasowe, oddzielone niemal trzydziestoletnim odcinkiem, wywołują zainteresowanie, chęć poznania towarzyszących im incydentów. Niewyjaśniona tragiczna śmierć w starym kamieniołomie Simona Vidje, dziewiętnastolatka ze Skanii, naznacza swoistym piętnem nie tylko mieszkańców jednej z przemysłowych miejscowości tego regionu, ale również domaga się nowego spojrzenia na okoliczności zgonu. Wyzwania podejmuje się Anna Vesper, obejmująca posadę miejscowego szefa policji po odejściu na emeryturę zasłużonego, charyzmatycznego i cieszącego się uznaniem poprzednika. Anna pracowała wcześniej jako inspektor śledczy w Sztokholmie, zbudowała solidną karierę, teraz pospiesznie decyduje się na zaszycie wraz z nastoletnią córką w wydawałoby się spokojniejszym miejscu. Przeprowadzka, nowa praca, życie i znajomości, mają wprowadzić element ukojenia w rodzinnych relacjach. Czy Annie uda się dotrzeć do prawdy związanej z zakwalifikowanym przez policję nieszczęśliwym wypadkiem Simona, oddzielić od oficjalnej wersji warstwy kłamstwa? Jak wiele poświęci w imię sprawiedliwości i przełamania zmowy milczenia lokalnej społeczności? Na jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa się narazi? Kiedy zrozumie to, co faktycznie się wokół niej dzieje, rozgryzie reguły dziwnej gry, w którą została nieświadomie wciągnięta i z której nie może się już wycofać?

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2021-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Anna Vesper, policjantka ze Sztokholmu, ma objąć stanowisko po odchodzącym szefie policji. Dla niej to nie tylko nowe miejsce, to przede wszystkim ucieczka. Bardzo szybko okazuje się, że miejscowa ludność wciąż żyje wydarzeniami z 1990 roku. Mają wątpliwości czy doszło wtedy do nieszczęśliwego wypadku.

Autor potrafi w tajemnice jak nikt.

Nie ma u niego szaleńczego tempa, a jednak trudno książkę odłożyć. Czujemy się zaintrygowani, wielokrotnie szybko bije serce.

Już tradycyjne akcja toczyła się w dwóch strefach czasowych. Do tego dostałam sporą ilość wątków i tajemnic, niedomówień. Po przeczytaniu mogę stwierdzić, że również tradycyjnie zostałam zrobiona w balona. Zakończenia kompletnie się nie spodziewałam.

Bardzo lubię styl pisania Autora, ma wyjątkową lekkość prowadzenia opowieści. Do tego dba o dobre rysy psychologiczne, a wszystko podaje w małych dawkach. Dzięki temu pozwala na niespieszne wchodzenie w historię. Dla mnie jest świetny.

„JESIENNA ZBRODNIA”

Anders de la Motte Wydawnictwo Czarna Owca

To już jest druga część z serii „Kwartet Sezonowy”. Na samym początku dodam, że oba tomy nie są ze sobą powiązane. Można je czytać po kolei, albo jak się chce.
Nowa historia i nowi bohaterowie.
Niesamowity skandynawski thriller/kryminał. Jest rok 1990. Pięcioro przyjaciół właśnie skończyło szkołę. Każdy miał pomysł na swoje życie. Świętują razem ich pierwszy sukces. Jedno z nich tej nocy zginie. Czy był to nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo, a może morderstwo? Sprawa wypłynie po latach. Jaki będzie finał? Będzie zaskakujący. Tego nikt się nie spodziewał.

W powieściach Andersa de la Motte dostaniecie doskonałe intrygi, mieszaninę dwóch czasów, historię przed tragedią i wiele lat po niej. W tym przypadku minęło 27 lat od tragedii, w której zginął nastolatek.
Do miasteczka, w którym zginął chłopak przyjeżdża razem z córką Anna Vesper. Ona przejmuje dowodzenie w tutejszej policji. Ucieka ze Sztokholmu. Dlaczego? Co takiego się w jej życiu wydarzyło? To już musicie doczytać sami.
Anna postanawia wznowić sprawę śmierci nastolatka. Nie wszystkim będzie to na rękę. Czy sobie poradzi i doprowadzi sprawę do finału?
Jestem zachwycona tą pozycją. Niesamowita bohaterka, która skrywa swoją tajemnicę i z biegiem stron poznajemy jej prawdziwą historię. Cudowne śledztwo. Mnóstwo intryg i zwrotów akcji. Nie da się odłożyć tej książki na kolejny dzień. Anders de la Motte tak prowadzi swoją fabułę, że wciąga od samego początku. Finał jak zwykle powala i wbija w fotel.
Z czystym sercem mogę polecić „Jesienną zbrodnię”.

To moja druga książka tego autora. Chyba lepsza od pierwszej części cyklu chociaż nie są ze sobą powiązane. I chociaż krew nie leje się strumieniami, nie ma makabrycznych scen i okrutnych zbrodni to książka cały czas trzyma w napięciu. Fabuła rozpisana jest w dwóch płaszczyznach czasowych, które dzieli dwadzieścia siedem lat. Główni aktorzy na scenie pozostali ci sami. Ale czy na pewno to oni stają za wszystkimi wydarzeniami sprzed prawie trzydziestu lat. Zakończenie mnie zaskoczyło, niemal do ostatniej strony byłam przekonana o innym rozwiązaniu. Lubię takie końcówki. Polecam.

[geim]
Anders de la Motte0
Okładka ksiązki - [geim]

Gra
Anders de la Motte0
Okładka ksiązki - Gra

Henrik HP Pettersson to 30-letni kombinator i próżniak, którego życiowe ambicje mogą być śmiało podsumowane jednym zdaniem: być numerem jeden. Jest zadufany...