Jestem Życie

Jestem Życie.
To ja wprawiam
wszystko
w ruch.

Bohaterką tej książki jest Życie, które wprawia wszystko w ruch.
Życie, które najbardziej pragnie dawać siłę i nadzieję.
Ta opowieść jest celebracją wszelkiego życia, jakie znamy na Ziemi, wspólnej egzystencji natury, zwierząt i człowieka.

Wspólnie z „Jestem Śmierć” książka ta w niezwykle piękny, nieoczywisty sposób zadaje podstawowe pytania dotyczące tego czym jest życie i śmierć.

Informacje dodatkowe o Jestem Życie:

Jestem Życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-02-07,

Opowieść o życiu i nieodłącznie związanej z nim śmierci... - tak przedstawia się oferta dwóch niezwykle klimatycznych i poruszających komiksowych albumów Elisabeth Helland Larsen pt. "Jestem Życie" oraz "Jestem Śmierć", które ukazały się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu. To opowieści dla dzieci i dorosłych, które cechuje niezwykła symbolika, mądrość i lekkość relacji o tym, czym jest życie każdego człowieka i pisana każdemu z nas śmierć.

Początkowo chciałam omówić oba tytuły w oddzielnych recenzjach, ale po lekturze tych komiksów uświadomiłam sobie, że tak, jak nierozłączne jest życie ze śmiercią, tak koniecznie jest spojrzenie na te dwa wspaniałe albumu w jednym miejscu i tym samym czasie, gdyż tylko wtedy możemy docenić, zrozumieć i cieszyć się pełnią literackiej wielkości tych prac. A o tym, że są one wyjątkowe i wybitne, postaram się wam opowiedzieć w dalszej części tej recenzji.

Zgodnie z naturą świata, zacznijmy od życia...

"JESTEM ŻYCIE"- na 44 stronach tej komiksowej opowieści poznajemy losy głównego bohatera przedstawianej historii - życia. Przyjmuje ono postać niezwykle kolorowej postaci, która wędruje przez świat, towarzyszy ludziom, zwierzętom i roślinom, jak i wreszcie obdarza wszystkich tym co najważniejsze i najpiękniejsze - istnieniem tego, co już ma miejsce, jak i życiem tych, którzy mają się dopiero narodzić. Jednakże życie to również szczęście, nadzieja, marzenia o lepszej przyszłości, jak i też smutek, strach, czy też samotność. Tym wszystkim jest bohater tej historii, która w niezwykle symboliczny i piękny sposób ukazuje nam magię naszej rzeczywistości i całego świata.

To wspaniała historia o istnieniu, przedstawiona tu w iście bajkowy sposób, aczkolwiek nie uciekający od najważniejszych i uniwersalnych prawd - m.in. tej, że każdy na świecie jest równy, ma takie samo prawo do życia i istnienia, jak i również mówiącej o tym, że życie to nie tylko same dobre chwile, ale też i te mniej przyjemne momenty. I przez te proste słowa i obrazy przemawia niezwykła mądrość, łagodność oraz sens tego, czym jest życie. Co ważne, przekaz ten jest dostosowany w idealny sposób do możliwości dziecka, tak by te - czy to za sprawą samodzielnej lektury, czy też wspólnej z rodzicami, mogło zrozumieć to piękne i jakże cenne przesłanie...

Treści tej dopełniają wspaniałe ilustracje Marine Schneider, która zaoferowała nam niezwykle bajkowe, pociągnięte lekką kreską i proste w swej konstrukcji, rysunki. Przywołują one skojarzenia z dziecięcymi malunkami, które często uwypuklają jeden z elementów obrazka, względem tła. Największe wrażenie wywierają na nas jednak kolory - piękne, jaskrawe i niezwykle bogate w swej ofercie, które z pewnością oczarują każde dziecko.

"JESTEM ŚMIERĆ" - jak nie trudno się domyślić, główną bohaterką drugiego z komiksów jest nie kto inny, jak śmierć właśnie. Przyjmuje ona postać ubranej na ciemno kobiety/dziewczyny, z wpiętym kwiatem we włosy. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, śmierć jest niezwykle sympatyczną, wrażliwą i troskliwą postacią, która podobnie jak życie przemierza świat, odwiedzając wszystkich tych, którym wkrótce będzie dane odejść. Są to ludzie, zwierzęta, ale też i rośliny, których czas na tym świecie dobiega właśnie swojego końca. Dla każdego z nich śmierć ma dobre słowo, pocieszenie, piękną radę, ale też i umiejętność bycia obok, tak by nikt się nie smucił...

Przyznam szczerze, że ten komiks poruszył mną w niezwykły sposób, ukazując to, czego tak naprawdę wszyscy się boimy, w tak piękny, mądry i ciepły sposób. Słowa i dopełniające ich obrazy ukazują śmierć jako nieodłączną część życia, towarzyszkę wszystkiego, co istnieje i postać, która chce dla nas jak najlepiej, traktując każdego człowieka, zwierzę i roślinę jako wyjątkowe stworzenie, któremu należy się miłość, wsparcie i dobre słowo. I znów nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mądrość, lekkość i łagodność tej relacji o śmierci sprawia, że każdy dziecięcy czytelnik zrozumie i wyniesie z lektury tego komiksu więcej, aniżeli za sprawą szkoły, czy też nauki religii.

Również w tym przypadku mamy przyjemność podziwiać wspaniałe, malownicze i niezwykle klimatyczne ilustracje, które zachwycają nas swoją lekkością, łagodnością i bajkowych charakterem. Co ciekawe, także i w tym komiksie dominują piękne, jaskrawe i tęczowe kolory, poza jednym wyjątkiem - ubraną na ciemno, tytułową bohaterką. W tym miejscu warto docenić także całościowe, efektowne wydanie obu komiksów, na które składa się m.in., doskonałej jakości papier, druk i przejrzysty układ treści.

"Jestem życie" i "Jestem śmierć", to wspaniałe, bajkowe i podejmujące sobą trudną tematykę, komiksowe opowieści dla dzieci i dorosłych.  Opowieści, które w mej ocenie podołały zadaniu przekazania prawdy o życiu i śmierci w sposób piękny, łagodny i niezwykle poetycki. Za to też należą się wielkie słowa uznania dla norweskiej autorki tych albumów, jak i też pani Katarzyna Tunkiel, która przełożyła te pozycje na polski język w iście perfekcyjny sposób. Drodzy rodzice - zakupcie te komiksy i przeczytajcie je wspólnie z waszymi dziećmi!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-01-28, Ocena: 4, Przeczytałem,

CZYM JEST ŻYCIE?

Druga z ilustrowanych książeczek wypuszczonych właśnie na rynek przez Kulturę Gniewu to dzieło przypatrujące się dla odmiany życiu, a nie śmierci. I chociaż z pozoru jest to temat łatwiejszy, niż opowiadanie o umieraniu i odchodzeniu, zadanie stojące przed autorkami nie było wcale takie łatwe. Choć trzeba przyznać, ze wybrnęły z niego dobrze i zaserwowały nam druga, równie przyjemną część, uzupełniającą „Jestem Śmierć” na takim samym poziomie, jak „Jestem Śmierć” uzupełnia ją.

Życie unosi się nad światem. Tak zaczyna się ta książka. Ale kim albo czym właściwie jest? Jakie jest jego miejsce na tym świecie i co niesie ze sobą?