Jutro nie nastąpi

Wydawnictwo: Manufaktura Słów
Data wydania: 2020-05-05
ISBN: 978-83-66115-73-6

Pewnego dnia ogromna fala tsunami niszczy znaczną część Europy. A to dopiero początek plag, jakie nawiedziły nasz świat.

Udaj się w niezwykłą podróż po zrujnowanej Europie, od Gdyni, aż po Ukrainę. Tylko czy odważysz się sięgnąć pod podszewkę naszej rzeczywistości?

Vladimir Osipov – pisarz science fiction. Oficer Marynarki Wojennej. Szczęśliwy mąż, przedsiębiorca i poliglota. Uwielbia sport i zdrowe żywienie. Przekonany, że prawdziwy świat nie jest takim, jakim jesteśmy go skłonni odbierać na co dzień. Dąży do stworzenia modelu społeczeństwa, w którym każdy mógłby efektywnie się rozwijać i być szczęśliwym.

Tagi: poszukiwanie prawdy postapokalipsa metafizyka powieść postapokaliptyczna

Kup książkę Jutro nie nastąpi

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Jutro nie nastąpi Vladimira Osipova to niezwykła podróż przez świat „po końcu świata", ale też podróż „do wewnątrz" – w głąb psychiki ludzi, stojących w obliczu sytuacji skrajnej. I świat zastygł, dzieląc dzisiejszy poranek na przed i po. Wszystko zaczęło się od wielkiej fali tsunami, która zniszczyła część Europy. Później nadeszły kolejne kataklizmy, zmywając z powierzchni ziemi świat, który dotąd znaliśmy. Ludzie, którzy przetrwali, próbują żyć dalej. Spotyka ich podczas swej wędrówki główny bohater powieści Vladimira Osipova. Każdy chciał przeżyć, taką już mamy naturę. Bohaterowie powieści Jutro nie nastąpi w obliczu katastrofy robili różne rzeczy. Postępowali mniej lub bardziej szlachetnie, dokonywali lepszych lub gorszych wyborów. Teraz muszą „żyć dalej" – z pamięcią o tym, co odeszło, ale i ze świadomością tego, co sami uczynili. Doskonale wiedziałem, że świat, który tworzyliśmy w swoich głowach za pośrednictwem pięciu zmysłów, wcale nie był kresem materii. Ale nowy porządek świata zmusza ich nie tylko do szukania kolejnych sposobów na przetrwanie, lecz także do weryfikacji swojego światopoglądu, swojej wizji świata i samych siebie w nim. Część z nich doświadczy swoistej epifanii, odkrywając świat, który kryje się poza możliwością postrzegania pięciu zmysłów ...

Opinie o książce - Jutro nie nastąpi

Codziennie rozmyślamy nad tym, co zrobimy jutro, snujemy plany na przyszły miesiąc czy rok, ale co jeśli jutra miałoby nie być?
Na Europę uderza fala tsunami, która niszczy znaczną jej część, ale to jeszcze nie koniec zdarzają się też inne kataklizmy i nieszczęścia, które niszczą świat i ludzi. Mateusz postanawia wyruszyć w podróż z Gdyni aż po Ukrainę, spotykając się z ludźmi, którzy cudem ocaleli i oglądając zniszczone miejsca, nie wie, czy przeżyje i czy mu się to uda, ale nie chce siedzieć bezczynnie.
Ta książka zdecydowanie należy do tych trudniejszych, ciężko czytelnikowi się w nią wczuć i skupić na tym, co się dzieje, wymaga maksymalnego poświęcenia i zastanowienia się nad samym sobą. Główny bohater to bardzo tajemnicza postać niby wiemy o nim dużo, a tak naprawdę nie wiemy nic, sporo opowiada o sobie oraz o tym, co widzi, książka to jego przemyślenia duchowe i filozoficzne, to one zmuszają nas do przeanalizowania swojego życia i zajrzenia w głąb siebie.
Znaczna większość historii to opowieść głównego bohatera, mało jest tutaj dialogów, dlatego tak trudno przez tę książkę przebrnąć wydaje się ona cienka, a czytamy ją bardzo długo, co chwila też skłania nas do refleksji, także, zamiast czytać, rozmyślamy.
Coraz częściej zamiast żyć chwilą obecną odkładamy urlop na dalszy czas, zaharowując się od rana do nocy, wizytę u dawno nieodwiedzanej babci odkładamy na potem, zamiast korzystać z życia, zamartwiamy się o przyszłość, która może nawet nie nastąpić. Nie myślimy o tym, że babcia może umrzeć i nie zdążymy jej odwiedzić, że my możemy mieć wypadek i już nigdy nie zrobimy tego, o czym marzyliśmy, ta książka próbuje nam uświadomić, że z dnia na dzień nasze życie może ulec zmianie.
Ta historia dopiero po przeczytaniu i przemyśleniu nabiera sensu, wtedy dociera do nas to, co autor chciał nam przekazać i zaczynamy myśleć o naszym życiu, analizujemy je i staramy się postawić w roli bohatera, nigdy nie wiemy, czy coś takiego nie przytrafi się nam.

To książka ambitna i naprawdę niełatwa. Trzeba wiele cierpliwości i przede wszystkim uwagi aby przez nią przebrnąć. Osoby , które czytają jak ja dla frajdy i relaksu, nie będą się nią zachwycać lecz na pewno znajdą się osoby, które ją docenią bardziej ode mnie.

Muszę pochwalić za pomysł. Temat nietuzinkowy wprowadza od razu w ciekawy klimat i mimo, że nie wciąga to jest tak nacechowana wartościowymi myślami , że czyta się dalej. Książka sprawia, że czytelnik " siłą rzeczy" zacznie się zastanawiać nad życiem i w ogóle sensem istnienia oraz tym co nas czeka ( na myśli mam całą ludzkość).

Nie da się jej przeczytać w jeden dzień, czasem trzeba wrócić kilka stron wcześniej by nie stracić wątku. A to co mnie zaskoczyło bardzo pozytywnie to przesłanie dla czytelnika, które zostawił autor na stronach książki. Samemu trzeba je odszukać:)

Avatar użytkownika - korcia
korcia
Przeczytane:2020-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

„Jutro nie nastąpi” to interesująca powieść o wędrowce po zniszczonej Polsce i Ukrainie. Jest to opowieść przesiąknięta filozofią i metafizyką. To książka wartościowa, ale niełatwa, warta przeczytania, ale nie każdy będzie w stanie się z nią zmierzyć. Tej powieści nie da się przeczytać na jedno posiedzenie, wymaga ona czasu, uwagi i cierpliwości, jednak warto dać jej szansę i zatopić się w tej niecodziennej rzeczywistości. Oryginalna, mocna i wartościowa!
korcimnieczytanie.blogspot.com/2020/05/vladimir-osipov-jutro-nie-nastapi.html