Kamczatka

W 1976 roku w Argentynie władzę przejęła junta wojskowa, narzucaj c krwaw i bezpardonow dyktaturę. W ci gu siedmiu lat jej trwania powstały dziesi tki tajnych obozów koncentracyjnych, a przeciwników politycznych i my l cych "wywrotowo" eliminowano bez lito ci… Na tle tej obolałej historii kraju Marcelo Figueras tworzy przejmuj c , a jednak pełn u miechu i optymizmu opowie ć o rodzinie ukrywaj cej się przed prze ladowcami. Narratorem czyni dziesięcioletniego Harry`ego, syna niepoprawnych politycznie rodziców. Pod innym nazwiskiem wiod życie na przedmie ciach Buenos Aires, wierz c, że tam przeczekaj zawieruchę na szczytach władzy. Wbrew trudnej rzeczywisto ci Harry opowiada o swoim nagle zmienionym życiu, nie rezygnuj c z ulubionych zabaw i przyjemno ci typowych dla swego wieku. Jednak te opisy w przewrotny sposób więcej mówi o przeżyciach Argentyńczyków, niż najdokładniejszy historyczny wywód.

Informacje dodatkowe o Kamczatka:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7319-660-9

Kup książkę Kamczatka

Wszystkie domy zachowują coś po swoich mieszkańcach. Ludzie zostawiają ślady w miejscach, którymi przechodzą, tak samo jak wciąż odnawiają swą skórę, nie zauważając tego. Nieważne jak drastyczna była przemiana i jak wyczerpujące sprzątanie pustego domu. Choćby podłogi pachniały woskiem, a ściany zostały wybielone, uważne oko wyczyta z nich pewną historię. Podłoga zniszczona w miejscu, gdzie najczęściej się poruszano, a nietknięta przed pokojem osoby, która wyjechała. Ciemne zagłębienie we framudze okna, w miejscu, na którym ktoś zwykł opierać papierosa, gdy kontemplował widok ogrodu. Smugi na podłodze wskazujące na pierwotne ustawienie sofy.

Kamczatka - opinie o książce