Kamieñ na szczycie

Ocena: 4 (5 g³osów)
Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zaw³adn±æ, grupa ch³opców obdarzonych potê¿nymi zdolno¶ciami magicznymi, osiada na jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywaj± siê w krainie fantastycznych stworów, smoków, lamii i syren, tworz±c Drugi Kr±g, konfraterniê magów zwi±zanych z przyja¼ni± i niechêci± do nauczycieli, którzy sprzeniewierzyli siê powo³aniu. Ich towarzyszk± i m³odzieñcz± mi³o¶ci± staje siê Jagoda, dziewczyna o równie du¿ym talencie, która jak oni musi ukrywaæ siê przed wys³annikami Zamku Magów. Przyjaciele dorastaj± i z czasem izolacja zaczyna im ci±¿yæ, bezpieczeñstwo zmienia siê w nudê, pojawiaj± siê zarzewia pierwszych konfliktów. Co gorsza, okazuje siê, ¿e ¶wiat te¿ nie do koñca o nich zapomnia³ i spokój ba¶niowej wyspy mo¿e zostaæ szybko zburzony.

Informacje dodatkowe o Kamieñ na szczycie:

Wydawnictwo: Runa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN: 83-917904-0-1

wiêcej

Kup ksi±¿kê Kamieñ na szczycie

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Kamieñ na szczycie - opinie o ksi±¿ce

Kiedy ch³opcom uda³o siê uciec od starych magów, osiadaj± na jednej z wysp na Smoczym Archipelagu. Wydawaæ by siê mog³o, ¿e ich problemy znikn±. Zaczynaj± nowy rozdzia³ i przez pewien czas jest ¶wietnie. Odkrywanie nowych miejsc, skarbów, brak obowi±zków szkolnych. Jednak izolacja powoli zaczyna doskwieraæ. Zza morza docieraj± do nich informacjê, ¿e dalej siê o nich pamiêta i ¿e wyspa mo¿e byæ w niebezpieczeñstwie. Bêd± musieli wyruszyæ w podró¿, by dokoñczyæ sprawy. Co ich tam spotka? Czy kto¶ ich pozna? Gdzie poniesie ich los?

Po drugim tomie i jego zakoñczeniu by³am niezmiernie ciekawa jak dalej potocz± siê losy bohaterów. Pocz±tek nie ukrywam by³ do¶æ trudny. Jako¶ ci±g³e opisy miejsc mnie nu¿y³y i choæ co¶ siê dzia³o, to jednak to tak bardzo nie anga¿owa³o. Jednak pó¼niej ju¿ by³o lepiej i nie mog³am siê od niej oderwaæ.

Bohaterowie podczas pobytu na wyspie du¿o siê zmienili. Doro¶li, wymê¿nieli ich nastawienie tak¿e nabra³y innych wymiarów. Bardzo mi siê to spodoba³o, bo to sprawia, ¿e ro¶niemy razem z postaciami. W tym tomie polubi³am jeszcze bardziej Myszkê, który w tym tomie siê wykaza³ i mogli¶my go lepiej poznaæ. Za to Tkacz Iluzji troszkê mi podupad³, ale to chwilowo, pod koniec ju¿ by³o lepiej.

Tak, je¶li ju¿ tak wspomnia³am o zakoñczeniu, to by³ dla mnie totalny szok! W ¿adnym scenariuszu, który uk³ada³am sobie w g³owie, nie przysz³o mi na my¶l, ¿e to potoczy siê w takim kierunku! To, co wymy¶li³a autorka przesz³o moje naj¶mielsze oczekiwania. Gdyby nie to, ¿e nie mia³am od razu pod rêk± kolejnej czê¶ci, to ju¿ bym j± zaczyna³a.

Tak¿e w podsumowaniu nie bêdê siê za bardzo rozwodziæ. Ksi±¿ka niezmiernie mi³o mnie zaskoczy³a, autorka mia³a wy¶mienity pomys³ na dalsze losy bohaterów i czyta siê j± ¶wietnie. To naprawdê interesuj±ca seria, i ubolewam, ¿e nie jest o niej g³o¶niej. Mam ogromn± nadziejê, ¿e dacie tej serii szansê, bo zdecydowanie na to zas³uguje!

Avatar u¿ytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-06-30,

„Kroniki Drugiego Krêgu. Kamieñ na szczycie” to trzecia ksiêga z serii „Kronik Drugiego Krêgu”.

Szpiedzy z Zamku Magów ¶ledz± ka¿dy krok m³odych magów. Ch³opcy postanawiaj± poszukaæ schronienia w odleg³ej, górskiej krainie,  z której pochodzi Wiatr Na Szczycie.

M³odzi magowie przestaj± byæ bezpieczni nawet na smoczej wyspie.

Czy w odleg³ej, górskiej krainie znajd± wreszcie spokój?

Powie¶æ zosta³a podzielona na trzy czê¶ci. Zawiera trzysta dziesiêæ stron, wiêc stosunkowo nie jest gruba. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Ksi±¿ka nie zosta³a podzielona na rozdzia³y.

Ewa Bia³o³êcka pisze prostym, ³atwym do zrozumienia siê stylem pisania.

Powie¶æ opowiada o przyja¼ni, lojalno¶ci i zaufaniu.

My¶lê, ¿e powie¶æ spodoba siê mi³o¶nikom fantasy tak samo, jak poprzednie czê¶ci, a mianowicie „Kroniki Drugiego Krêgu. Naznaczeni b³êkitem” i „Kroniki Drugiego Krêgu. Drugi Kr±g”.

Autorka powie¶ci z pewno¶ci± zaskoczy³a mnie imionami, jakie nada³a swoim bohaterom. Z takimi imionami jeszcze siê nie spotka³am.

Podsumowuj±c, jak na razie ca³± seriê to jestem sk³onna stwierdziæ, ¿e jak na razie mi siê podoba chocia¿ nie jestem pewna, ale czego¶ mi tutaj brakuje. Po prostu jeszcze nie wiem czego.

Poza tre¶ci± ksi±¿ki, która jest dosyæ ciekawa podoba mi siê równie¿ ok³adka tak samo, jak ca³a szata graficzna. Pomijaj±c drobny druczek za którym nie przepadam.

Avatar u¿ytkownika - zarwananoc
zarwananoc
Przeczytane:2019-03-10,

"-Sam jeste¶ nieprzyzwoity!-fuknê³a Jagoda- M±drala! Spróbuj zmie¶ciæ siê razem z Kamykiem na tym w±skim wyrku. Jak mianowicie mia³oby to siê udaæ?
-Warstwowo- odrzek³ Nocny ¦piewak z pe³na powag± "

Trzeci tom "Kronik Drugiego Krêgu" zafundowa³ nam kolejne przygody Kamyka i jego przyjació³, gdzie maj±c nik³± nadzieje chcia³am zaspokoiæ swoj± ciekawo¶æ. Zmiana miejsca akcji, po³±czenie siê wszystkich bohaterów w jedn± grupê oraz niesamowity ¶wiat d¿ungli, sprawi³o, ¿e wpadaj±c w sid³a Kronik nie mog³am za szybko z nich wyj¶æ.
Przechodz±c do sedna.. W trzeciej czê¶ci nadal widzimy naszych bohaterów na Jaszczurzej wyspie, gdzie dla niektórych ¿ycie na niej zaczyna robiæ siê nudne, choæ to nie bêdzie g³ównym powodem zmiany lokalizacji. Decyzja zapadnie po odkryciu szpiegów z Zamku Magów, którzy ¶ledz± ka¿dy krok mieszkañców wyspy. Jagoda wraz z Kamykiem odkrywaj±, ¿e g³ównym informatorem jest S³ony, który chc±c chroniæ swe dzieci jest pod dyktatur± wroga. Postanawiaj± jak najszybciej opu¶ciæ wygodne miejsce do ¿ycia i szukaæ schronienia przed w¶cibskimi oczami w górskiej krainie, z której pochodzi Wiatr Na Szczycie. Problem w tym, czy ta decyzje jest na pewno trafna? Có¿, tego musicie dowiedzieæ siê sami!
Tak jak i po drugim tomie, czuje chêæ siêgniêcia po nastêpny jak najszybciej. Bia³o³êcka w trzeciej czê¶ci zostawi³a wiele pytañ bez odpowiedzi, co gorsza- tych najbardziej intryguj±cych. Autorka swoim lekkim piórem i przemy¶lan± akcj±, zabiera nam w Kamykowy ¶wiat, z którego nie wyjdziemy za szybko. By³am zaskoczona w jaki sposób przedstawiono wiele sytuacji, jak i sk±d wziêto pomys³!
Je¶li chodzi o bohaterów, nadal jestem nimi zauroczona, choæ z ma³± zmian±. Moja mi³o¶æ z Nocnego ¦piewaka przesz³a na Promienia, nieugiêtego, upartego, w g³êbi duszy samotnego i trzymaj±cego siê swojego zdania. Oczywi¶cie jak na z³o¶æ, ten bohater nie pojawia siê czêsto na stronach tej opowie¶ci, lecz widz±c ok³adkê czwartego tomu jestem dobrej my¶li. Przechodz±c na damsk± stronê, muszê niestety stwierdziæ, ¿e zosta³am troszeczkê zawiedziona. Jagoda zniknê³a mi w tym ¶wiecie, pojawia siê sporadycznie, co zgasi³o moj± ciekawo¶æ t± postaci±. Talent, który wydawa³ siê z pocz±tku niezwyk³y, niknie przy mêskich zdolno¶ciach, choæ mo¿e w kolejnych tomach mogê wypatrywaæ zmian.
Nastêpnym plusem, który wed³ug mnie jest decyduj±cy, jest ilo¶æ bohaterów, bazowanie na tych samych. Cz³owiek poznaj±c t± grupê, ca³y czas ¶ledzi ich zachowanie, zmianê charakteru czy podej¶cia do wielu spraw. Mo¿emy ¶mia³o stwierdziæ, ¿e dzieci z pierwszego tomu dawno zniknê³y, a na ich miejsce wskoczyli ¶wiadomi swoich decyzji ludzie.
Reasumuj±c, Bia³o³êcka idealnie radzi sobie z prowadzeniem akcji w "Kronikach Drugiego Krêgu", gdzie doskonale widaæ jak jedna decyzja potrafi zmieniæ dzieci w doros³ych.

"Szczê¶cie po jakim¶ czasie robi siê nudne"

czytampierwszy.pl

"Kamieñ na szczycie" to trzeci tom "Kronik drugiego krêgu", Ewy Bia³o³êckiej- pierwszej damy polskiej fantastyki.

W tym tomie poznajemy dalsze losy Kamyka i jego kompanów, którzy i w tym tomie prze¿ywaj± wiele niesamowitych przygód. Fabu³a przenosi siê z Jaszczurzej wyspy do mro¼nej ojczyzny Hajga, w której bohaterowie poszukuj± schronienia. Bohaterowie z tomu na tom staj± siê dojrzalsi i m±drzejsi, ucz±c siê na swoich b³êdach. Powie¶æ przepe³niona jest intrygami, k³amstwami oraz zwrotami akcji. Spójny i logiczny styl autorki zachêca do czytania. Ksi±¿ka jest oryginalna, wyrafinowana i wartka, zosta³a nakre¶lona odwa¿nie i z pomys³em. Kulminacyjne zakoñczenie, zachêca nas do zakupu kolejnego tomu.
Nie sposób wymazaæ z pamiêci tego co zafundowa³a nam Ewa Bia³o³êcka, a z tomu na tom seria jest coraz lepsza.

Avatar u¿ytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-03-14, Ocena: 2, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2013,

Id±c za ciosem, siêgnê³am po ksiêgê drug± Kronik Drugiego Krêgu. I tutaj ju¿ tak wspaniale nie by³o, jak przy poprzedniej czê¶ci.

¯ycie na Jaszczurze powoli nudzi siê grupie magów. Monotonno¶æ dnia codziennego doprowadza do sza³u. A¿ pewnego dnia Jagoda z Kamykiem odkrywaj±, ¿e S³ony informuje szpiegów Pierwszego Krêgu o tym co dzieje siê na wyspie. Aby nie dopu¶ciæ do tragedii, postanawiaj± opu¶ciæ wyspê i wyruszyæ do Lengorchii a potem dalej, w góry. Nikt nie mo¿e byæ pewny tego, co przyniesie los.

Niestety pani Ewa Bia³o³êcka, mam wra¿enie, pisa³a tê ksi±¿kê na odczepne. Ona momentami jest wrêcz nudna. Wszystko obraca siê wokó³ ucieczki przed Pierwszym Krêgiem i wêdrówki grupy przyjació³ z magicznymi zdolno¶ciami. Jednak musia³ te¿ nast±piæ taki moment, kiedy ka¿dy z przyjació³ chcia³by pój¶æ w³asn± drog±. Drugi Kr±g powoli siê rozpada. Tak¿e miêdzy Jagod± a Kamykiem zaczynaj± siê zgrzyty. Oddalaj± siê od siebie. Powoli wszystko zaczyna siê zmieniaæ. Ch³opcy po powrocie do Zamku, poznaj± konsekwencjê swojej ucieczki. Najbardziej ucierpia³y na tym ich najbli¿sze osoby. Poczucie winy niszczy³o ich. Wiêcej nic nie powiem, bo mogê popsuæ przyjemno¶æ czytania.

Niby to powie¶æ fantasy, niby powie¶æ o magii, a w tej czê¶ci magia praktycznie nie jest widoczna. Momentami wygl±da³o to tak, jakby ch³opcom znudzi³y siê ich zdolno¶ci. A mo¿e to tylko moje odczucie. Troszkê siê zawiod³am na tej czê¶ci. My¶la³am, ¿e przygody te¿ mnie wci±gn± bez reszty, ale nie tym razem. W sumie, ¶miem twierdziæ, ¿e autorka mog³a darowaæ sobie t± czê¶æ. Kilka najwa¿niejszych epizodów zmie¶ci³aby spokojnie w kilku rozdzia³ach kolejnej czê¶ci. Bo ile mo¿na czytaæ o wêdrówce? Mo¿e ze dwie sytuacje wywo³a³y moje zainteresowanie. Resztê czyta³am z rozpêdu. Momentami niektórzy bohaterowie wkurzali mnie swoim zachowaniem. A ju¿ Stalowy i Jagoda przeszli samych siebie. Mia³am ochotê zdzieliæ oboje w ³eb. Zw³aszcza Jagodê, dla której najwa¿niejszy by³ tylko jej wygl±d. Zastanawia³am siê, gdzie siê podzia³a tamta krn±brna i maj±ca swoje zdanie dziewczyna. Mam nadziejê, ¿e w kolejnej czê¶ci wróci.

Jak siê tak d³u¿ej zastanawiam, to praktycznie ka¿dy z grupki przyjació³ siê zmieni³. Niekoniecznie na lepsze. Nadal czu³am wielk± sympatiê dla Myszki, który potrafi³ swoje s³abo¶ci wykorzystaæ w taki sposób, ¿eby sta³y siê jego atutem. Nadal kibicowa³am Kamykowi, chocia¿ i jego rozterki momentami mnie wkurza³y. Chyba tylko Po¿eracz Chmur siê nie zmieni³.

Pomimo nudy panuj±cej przez wiêkszo¶æ czytanych zdarzeñ, warto siêgn±æ po ksi±¿kê chocia¿by z powodu kolejnego spotkania z grup± przyjació³. Nadal ciekawa jestem, jak potocz± siê losy m³odych magów. Kilku z nich dosta³o ostrze¿enie; interesuj±ce bêdzie ¶ledziæ czy to w jaki¶ sposób wp³ynie na ich zachowanie i postêpowanie. No i Kamyk i jego misja. Ale ju¿ wiêcej nic nie powiem.:)

Mam tylko nadziejê, ¿e kolejna czê¶æ bêdzie lepsza.

Avatar u¿ytkownika - sebson
sebson
Przeczytane:2018-06-10, Ocena: 6, Przeczyta³em,

Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

Nareszcie mog³em wróciæ do ¶wiata przygotowanego nam przez Ewê Bia³o³êck±, dziêki uprzejmo¶ci wydawnictwa Jaguar. Trzeci tom Kronik Drugiego Krêgu to to, na co czeka³em odk±d skoñczy³em „Drugi kr±g”. Jednak czy warto by³o czekaæ? Czy autorka kupi³a mnie Ksiêg± trzeci±?

Nawet nie wiecie jak trudno jest przygotowaæ notatkê o ksi±¿ce tak, ¿eby nie zaspojlerowaæ Wam dwóch poprzednich ksi±¿ek… Spróbujmy wiêc!

Po burzliwych przygodach z drugiego tomu, bohaterowie znajduj± sobie miejsce na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywaj± siê w¶ród magicznych i niesamowitych zwierz±t  i stworzeñ. W ich szeregi do³±cza Jagoda, która równie¿ obdarzona jest ogromn± moc±. Jednak nic nie trwa szczê¶liwie i wiecznie. Miêdzy bohaterami pojawiaj± siê pierwsze niesnaski a ich anonimowo¶æ przestaje byæ anonimowa.

Im dalej w serii, tym powa¿niej siê robi. Autorka z tomu na tom przygotowuje nas na coraz to mocniejsze wra¿enia. Z dziecinnej sielanki z „Naznaczonych b³êkitem” po rozlew krwi w „Kamieniu na szczycie”.  Halo?? Kiedy kolejny tom??

Z ksi±¿ki na ksi±¿kê zmieniaj± siê zachowania bohaterów. Du¿ym plusem jest to, ¿e autorka nie dodaje wielu nowych bohaterów, tylko bazuje na tych, których ju¿ poznali¶my, ¿eby kreowaæ ich nowe zachowania i rozwijaæ ich psychikê. Autorka skoñczy³a ksi±¿kê w bardzo z³ym momencie, oj bardzo z³ym, bo teraz czekam i umieram z niecierpliwo¶ci± na kolejny tom. A mmo¿e po prostu ja za szybko przeczyta³em tê ksi±¿kê?

Autorka ¶wietnie tworzy kolejne tomy. W pierwszym by³o w miarê spokojnie, poznawali¶my bohaterów, ¶wiat, w drugim tomie dzia³o siê du¿o, wszystko czyta³o siê z zapartym tchem, w trzecim natomiast autorka znowu zwalnia, ¿eby¶my znowu skupili siê bardziej na bohaterach i ich relacjach. To znaczy, ¿e czwarty tom bêdzie mia³ wartk± akcjê?

Na g³ówny plan tym razem wysuwa siê Jagoda a nie Kamyk. Dziêki temu poznajemy od podszewki wszystkich bohaterów a nie tylko Kamyka. Kolejny plus dla autorki za zró¿nicowanie przy bohaterach, za to, ¿e nikt tak naprawdê nie jest g³ównym bohaterem.

Zachêcam Was do przeczytania tego, jak i dwóch wcze¶niejszych tomów Kronik Drugiego Krêgu. Obiecujê, ¿e je¶li przeczytacie w ca³o¶ci pierwszy tom, zrozumiecie, ¿e ta seria to to, czego Wam w ¿yciu brakowa³o. S³ysza³em, ¿e na jesieñ wyjdzie 4 tom a to oznacza jeszcze wiêcej szczê¶cia!

Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

Avatar u¿ytkownika - wedrujaca
wedrujaca
Przeczytane:2013-10-31, Przeczyta³am,
Inne ksi±¿ki autora
Tkacz iluzji
Ewa Bia³o³êcka0
Ok³adka ksi±zki - Tkacz iluzji

Za opowiadanie, na kanwie którego powsta³a ta powie¶æ, autorka dosta³a presti¿ow± nagrodê im. Janusza A. Zajdla i przebojem wdar³a siê do polskiej literatury...

Naznaczeni b³êkitem
Ewa Bia³o³êcka0
Ok³adka ksi±zki - Naznaczeni b³êkitem

Nazywam siê Bia³y Róg, mam piêtna¶cie lat i jestem Tkaczem Iluzji. To lepiej, ni¿ byæ Obserwatorem, bo ludzie nie lubi±, jak im zagl±daæ do g³ów...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa