Kamienie Liry. Potomek

Świat pełen magii, tajemnic i bitew... Kamienie dające władzę nad światem.... Przyjaźń potężniejsza niż magia... Ariel to niezwykła dziewczyna, która żyje i uczy się w szkole z internatem w Anglii. W dniu swoich szesnastych urodzin jej życie wywraca się do góry nogami. Zaczyna widzieć przyszłe wydarzenia, głównie te złe, dostaje w prezencie złoty kamień, który okazuje się magiczny, a jej jedyna przyjaciółka umiera. Kiedy zjawia się tajemniczy kruk i zaczyna z nią rozmawiać, wszystko nabiera zawrotnego tempa, a ona sama na zawsze musi porzucić mundurek uczennicy, wkroczyć w obcy świat i stać się tym, kim od zawsze było jej pisane zostać...

Informacje dodatkowe o Kamienie Liry. Potomek:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-03-05
ISBN: 9788379420810

Kup książkę Kamienie Liry. Potomek

Kamienie Liry. Potomek - opinie o książce

Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Fantasy to gatunek, w którym można pisać wszystko i na każdy temat, a za swoich bohaterów brać najdziwniejsze istoty czy rzeczy. Dawno już nie sięgałam po lekturę tego gatunku, i gdy nadarzyła się okazja sięgnięcia po Kamienie Liry. Potomek zrobiłam to z wielką nadzieją na świetną lekturę. Czy tak było? Historia rozpoczyna się wydarzeniami pewnie sprzed setek lat, niestety nie jest to określone. Wydaje się nawet, że te wydarzenia zawieszone są w czasie. Poznajemy królów, bogów, wojowników. Jak się okazuje obudził się Niezwyciężony i rozpoczyna on zbierać swoją armię. Przyszłość nie jest tak klarowna jakby się wydawało. Jedyną osobą, która, może pomóc jest ta, która znajduje się w przyszłości. Ariel właśnie obchodzi swoje szesnaste urodziny. Od kiedy pamięta mieszka w londyńskiej szkole żeńskiej i jako jedyna nie zna, ani tym bardziej nie pamięta swoich rodziców. Przez to, że nie jest zwykła dziewczyną - rudowłosa, ze srebrnym pasemkiem, niezwykłymi znamionami na ciele, nie przez wszystkie koleżanki jest akceptowana. Non stop pakuje się w kłopoty, strach jest jej sprzymierzeńcem, dzięki czemu nie ma obaw przed wędrowaniem po korytarzach czy piwnicach szkoły. Przyjaciółkę ma jedynie w Tarze, na którą zawsze może liczyć. To między innymi prezent od niej i ukończenie szesnastego roku życia zmienia wiele w życiu Ariel. Zaczyna pojawiać się magia, na ciele dziewczyny znamiona zaczynają świecić, prawie, co noc pojawiają się koszmarne sny, które zaczynają się spełniać, a przede wszystkim, co jakiś czas Ariel widzi kruka o nieprzeniknionym wzroku. Czy Ariel zrozumie, jakie zadanie ma do wykonania i dlaczego Nieustraszony zbiera armię? W Kamieniach Liry. Potomek na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Ariel, jako główna bohaterka. To młodziutka dziewczyna, która skradła moje serce już od samego początku. Bardzo ciekawska i odważna. Dziwi trochę fakt, że nie była zadziwiona mocą, jaka zaczęła się w niej rodzić. Przecież nie znając swojego pochodzenia i dotychczas będąc zwykłą dziewczynką, każda inna byłaby zszokowana tym, że jej ciało zmienia się w tak niekontrolowany sposób. Sama historia rozpoczyna się niespiesznie, by z czasem ewoluować. Ciekawa fabuła, prosty, przystępny język, imiona jak na powieść fantastyczną rzadko spotykane, tajemnicą owiane pochodzenie Ariel powodowało, że książkę czytało się z wielką przyjemnością. Przeraża trochę fakt, że Kamienie Liry. Potomek to seria i tu mamy możliwość zapoznania się z pierwszym tytułem. A przeraża to, że ten tom mam prawie osiemset stron. Były momenty trochę nużące, wydaje mi się, że nie do końca potrzebne w historii. Akcja tak naprawdę rozwija się dopiero w połowie książki, i przyśpiesza dość widocznie, a samo zakończenie jest dość zaskakujące i pozostawia niedosyt. Tych kilka minusów na szczęście nie przeważają pozytywów. Mam nadzieję, że kolejna część będzie bardziej zwarta oraz z szybkimi zwrotami akcji.

"Potomek" A.E.Olss to pierwsza część cyklu "Kamienie Liry" (pierwsza i chyba ostatnia, ponieważ nie doszukałam się kontynuacji). Z opisu powieści wynika, że należy do gatunku fantastyki, jednak... przez wiele stron nic na to nie wskazuje - prolog jest niesamowity, buduje ciekawość i kreuje tajemniczy świat; po czym na scenę wkracza Ariel i czytelnik tonie w zwykłych, codziennych rozterkach niepopularnej uczennicy jednej z angielskich szkół.

Niby tempo ma przyspieszyć po tym, jak bohaterka zaczyna rozmawiać z krukiem, jednak nie przyśpiesza. Historię ratują wątki z krainy Elderolu oraz poczynania Baalara.

Generalnie wydaje się, jakby autorka miała pełną głowę pomysłów i chciała je wszystkie upchać w jedną historię. Trochę się miesza. Jeszcze te podobnie brzmiące imiona: Ariel, Areel, Argon - ciężko mi było się połapać.