Kamienie na szaniec

"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy".

Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.

Informacje dodatkowe o Kamienie na szaniec:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-02-26
Kategoria: Historyczne
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec - opinie o książce

Wspaniała i poruszająca książka o młodych chłopakach, którzy chcieli wywalczyć wolność dla swojej, naszej ojczyzny - Polski. Polecam ją przeczytać każdemu młodemu człowiekowi.
"Kamienie na szaniec" to niebywale smutna, prawdziwa i wstrząsająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawia przykre realia wojny: gestapowców, wrogość ludzi, działania przeciw Polakom. Ukazuje również trójkę młodych ludzi, którzy nie chcą pogodzić się ze świadomością, że ich kraj przepadł na dobre - Alek, Rudi i Zośka to właściwie nastolatkowie. Uważam, że wszyscy moglibyśmy się od nich wiele nauczyć. Przede wszystkim patriotyzmu, poczucia przynależności i wspólnoty, ogromnej odwagi i męstwa. Wiem, że wrócę do niej nie raz.
Tej książki nie można pominąć. Nie dość, że jest na faktach..to jeszcze na takich faktach. Trzech chłopców żyje...i trzech umiera. Pozytywnie prawda ? Przy każdej śmierci płakałam. Najbardziej przy Alku, a który z nich jest waszym ulubieńcem ?
"Kamienie na szaniec" to lektura zupełnie wyjątkowa. Z jednej strony opowiada ona o latach wojny, realiach tamtych czasów, a z drugiej o młodych ludziach, tak podobnych do nas. Główni bohaterowie, czyli Zośka, Alek i Rudy mają swoje plany na przyszłość, chcą coś zmienić w świecie, osiągnąć tak wiele. To wszystko zostaje im odebrane wraz z wybuchem wojny. Oni jednak nie chcą tak łatwo oddać swoich marzeń. Łączą walkę o wolność z ciągłą nauką, rozwijaniem swoich umiejętności. Odwaga, poświęcenie i wewnętrzna radość tych ludzi są niesamowite. Wiele razy, podczas czytania "Kamieni na szaniec" zastanawiałam się nad sobą, nad tym, co mogę zrobić, by stać się podobną do Zośki w jego rozwadze, do Rudego w pracowitości i odwadze oraz do Alka w jego ciągłych działaniach ku doskonaleniu siebie... Książka w bardzo wielu momentach wzruszała mnie do łez. Jest ona przepełniona mądrością, lecz przekazaną w prosty sposób, nie za pomocą zapisanych morałów itp. Sądzę, że każdy powinien zapoznać się z tą lekturą i poznać historię Zośki, Alka i Rudego.
Książka opowiada o przyjaźni, braterstwie, harcerzach i poświęceniu. Opisuje też sposoby walki polskiej młodzieży z okupantem. Ogólnie jest książka godną zarówno przeczytania, jak i polecenia. Jedynym minusem jest styl pisania autora. Moim zdanie pozostawia wiele do życzenie. Ale nawet to nie psuje zbytnio książki
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-02-20,
,,Kamienie na szaniec" to piękna, poruszająca opowieść, o młodych ludziach, którzy byli gotowi poświecić swoje życie dla Ojczyzny.
"Kamienie na Szaniec"- to piękna powieść lecz zbyt pełna doświadczeń bolesnych. Wojna w tej książce, jest bardzo "dotykowa"... Dotyka Ona częściowo też tych którzy ją czytają. Warta Polecenia!!!
piękna wzruszająca opowieść, która chwyta za serce
,,A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.'' Po ,,Kamienie na szaniec'' sięgnęłam z przymusu (lektura szkolna). Sądziłam, że to kolejna nudna historia, ale jak się okazało myliłam się. Wciągnęła mnie od pierwszej strony. To wspaniała historia o walce, honorze, poświęceniu oraz miłości. Film też całkiem nieźle odzwierciedlił tą książkę. Polecam!
Pouczająca i wzruszająca opowieść o grupce przyjaciół, którym przyszło żyć w tak okrutnym czasie, jakim była wojna. Zdecydowanie dla dojrzałych czytelników
Piękna i wzruszająca. Jednak wydaje mi się, że nie każdy może ją przeczytać. Do takich książek trzeba dorosnąć.
Historia trojga przyjaciół, których dojrzewanie przypada na okres II wojny światowej. Młodzi gniewni. Honorowi, oddani ojczyźnie. Za wolność Polski gotowi są oddać życie. "Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. Posłuchajcie opowiadania o ludziach, [...]którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRAYERSTWO I SŁUŻBĘ"
bardzo interesująca, godna polecenia

Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach...

Aleksander Kamiński - pedagog, profesor wydziału pedagogiki społecznej Uniwersytetu Łódzkiego i pisarz. Autor "Kamieni na szaniec", najsłynniejszej książki czasów okupacji oraz "Zośki i Parasola", dalszego ciągu losów spadkobierców ideałów Rudego, Alka, Zośki - opowieści o Harcerskich Batalionach Armii Krajowej. W czasie wojny był komendantem Organizacji Małego Sabotaży "Wawer" i redaktorem naczelnym największego pisma podziemnej Europy "Biuletyn Informacyjny".

Język książki jest lekki, sprawiający przyjemność czytelnikowi. Widać, że autor umie opowiadać. Używa prostych wyrazów, bez owijania w bawełnę. Utwór ukazuje całą prawdę o II wojnie światowej. Przekazane są emocje, które czuli bohaterowie i ich rodziny. Powieść zawiera bardzo dużo wartości. Mówi o bezgranicznej miłości, przyjaźni i oddaniu się za kogoś, za kraj. Wydanie, które ja czytałem, zawiera zdjęcia bohaterów, dzięki czemu łatwiej jest nam ich wyobrazić.

Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei

................................................................

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…

Postacie występujące w tym utworze prozatorskim są ciekawe, intrygujące i zachęcające do poznania ich historii i przeżyć. Popełniają błędy, za które srogo płacą czyimś życiem. Umieją w tak trudnym okresie dla Polski cieszyć się z tego, że są polakami.

Tadeusz Zawadzki "Zośka" to jeden z głównych bohaterów powieści. Dzięki swojej inteligencji i ambicjom bardzo przysłużył się Polsce. Organizował dużo akcji, z których większość była sukcesem. Nie lubi być chwalony i chętnie pomaga swoim kolegom, zapominając o swoich problemach. Jest patriotą.

Aleksy Dawidowski "Alek" to kolejna, ważna postać Kamieni na szaniec. Był podharcmistrzem , członkiem podziemnej organizacji "Wawer". Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Jan Bytnar "Rudy" jest bohaterem, który na długo pozostanie mi w pamięci. Wykazał się wybitną walecznością i oddaniem. Tak jak inni dostał różne medale i odznaczenia. Był na pewno bardzo lojalny wobec innych, dlatego że dręczono i torturowano go, aby podał nazwiska i adresy zamieszkania innych "dywersjonistów". Zmarł na skutek skatowania przez gestapo.

Chorąży, niebieski chorąży…

Daj przestąpić ten promienny próg.

Gdzie żołnierzy swych czeka

Wódz-Bóg.

Książka wywiera bardzo dużo emocji. Czytając, dziękowałem im duchu za to, że żyję w niepodległej Polsce. Wydaje mi się, że każdy powinien ją przeczytać i będzie to taki mały krok w stronę patriotyzmu.

Dobra książka, czytałam kilka razy. W bardzo realistyczny sposób przedstawia losy młodych ludzi, którzy poświęcili siebie i swoje życie by walczyć o wolność. Jak dla mnie genialna, chętnie do niej wrócę.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-07-03,
Myślę, że ta książka zawsze będzie robić na mnie wrażenie. Bo zarówno czytając ją dawno temu w szkole, jak i dziś wzruszają mnie losy bohaterów. Tym bardziej wstrząsające, gdy mam świadomość, że to się wydarzyło naprawdę. Dziś nawet czytam tę książkę bardziej świadomie, niż gdy miałam te naście lat i jeszcze bardziej na mnie oddziałuje i dowodzi, że można poświęcić życie dla ojczyzny i przyjaźni. Naprawdę godna polecenia.
Przy tej książce powstrzymam się od oceny,bo jak na pewno każdy wie jest to książka wyjątkowa. Nie powinno się jej oceniać. Jest to lektura szkolna w gimnazjum. Ja niestety w gimnazjum jej nie przeczytałam,a to dlatego, że wtedy nie interesowała mnie historia tych wspaniałych chłopców. Teraz kiedy przeczytałam wiem już,że każdy powinien ,,Kamienie na szaniec przeczytać'',każdy powinien znać tą pełną wzruszeń powieść. Każdy Polak powinien znać historię Rudego, Alka i Zośki,którzy walczyli o wolną Polskę,a byli tylko bardzo młodymi ludźmi,którzy wiedzieli co to przyjaźń i potrafili walczyć o wolność. ;)) Wszystkim polecam ;))
Avatar użytkownika - Kaena
Kaena
Przeczytane:2014-04-06,
Książka nie należy do mojego ulubionego gatunku literackiego. Niemniej jednak jest bardzo wzruszająca i uświadamia realia życia ludzi podczas II wojny światowej.
To już moje chyba czwarte spotkanie z "Kamieniami", co dowodzi tylko jej niezwykłości. Mimo iż dużo czytam, nie wszystkie książki zachodzą mi w pamięć, wiele ginie w odmętach świadomości. "Kamienie" są inne. W gimnazjum po raz pierwszy czytałam je z obowiązku, później już tylko z potrzeby i może dziwnie to zabrzmi, ale też przyjemności. Bo widzę tutaj nie tylko wojnę i śmierć, ale również życie. Ci ludzie byli wytrwali, cały czas się kształcili, na swój sposób byli pogodni i szczęśliwi, jakby śmiali się szatanowi w twarz. Dla mnie to książka o autorytetach dla młodych ludzi, i dopiero teraz, kiedy dojrzałam i jestem w wieku Alka, Rudego, Żośki i innych, wiem jak bardzo chcieli żyć i ile ich ominęło. To piękna proza o straszliwych czasach. Wielki szacunek też dla Kamińskiego - tak pięknie o przyjaźni i poświęceniu potrafił pisać tylko on! A teraz idę po chusteczkę..
Genialna, wzruszająca i poruszająca polska lektura o wielkiej miłości do ojczyzny Każdy młody Polak powinien ją przeczytać
Jedna z niewielu lektur, które mogę zaliczyć do tych ulubionych. Wspaniała opowieść o przyjaźni, miłości do ojczyzny i poświęceniu.
Poruszająca historia przedstawiająca młodych ludzi gotowych zrobić wszystko, aby ratować swoją Ojczyznę.
"Kamienie na szaniec" to jedna z niewielu lektur szkolnych, którą nie dość, że przeczytałam z chęcią i zainteresowaniem, to jeszcze do niej wracam. To też pierwsza książka, w czasie lektury której płakałam. To wzruszająca historia ludzi, których wojna dotknęła akurat, kiedy byli w tym wieku, w którym ja jestem teraz. Nie pozwalała im zaznać spokoju i szczęścia, choć tak desperacko tego szukali. Zośka, Alek i Rudy, a także ich przyjaciele walczyli z okupantami wszelkimi możliwymi sposobami. Zadziwiają sprytem, pomysłowością i zręcznością, ale przede wszystkim niebywałą odwagą. Wszyscy w tych czasach musieli być odważni. Nieopisaną wartością tej historii jest jej autentyczność. Czytając o naszych polskich bohaterach cały czas mamy świadomość, że to nie postaci fikcyjne- ci ludzie żyli naprawdę, wspomnienie o nich przetrwało nie tylko na kartach powieści, ale także w sercach tych, którzy przeżyli. Ślady po nich zostały w warszawskich sercach i na warszawskich murach.Ogromnym plusem jest też to, że nie jest to powieść patetyczna, tak samo jak jej bohaterowie nie są zadętymi herosami. Wszystkie postaci wzbudzają szacunek, podziw i ogromną sympatię. Język powieści jest prosty i barwny, dzięki czemu książkę czyta się szybko i nie sposób się od niej oderwać. Kamiński potrafi doprowadzić do łez uświadamiając Czytelnikowi okrucieństwo wojny, potrafi wzbudzić żal, smutek, strach, ale też rozbawić. Przede wszystkim zaś zmusza do refleksji, zadumy nad wartościami, jakimi kierujemy się w życiu i nad samym życiem.
Avatar użytkownika - Elena
Elena
Przeczytane:2011-05-28,
Jeju! To naprawdę cudowna książka! :)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-11-29,
Świetna książka! Polecam każdemu! :)
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2010-11-21,
na początku nie byłam szczęśliwa z konieczności czytania tej książki ( jest to lektura, w dodatku o wojnie). Ale na szczęście książka mnie zaskoczyła. płakałam na końcu, czego się nie spodziewałam,a do tego naprawdę mnie wciągnęła.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05,
Wspaniałe dzieło, nigdy się nie starzeje
Wspaniała książka, do której zapewne z przyjemnością będę wracać. Nie zgodze się nigdy z opiniami, iż jest to nudna lektura. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Budzi w czytelniku patriotyzm, przenosi w lata życia głównych bohaterów. Czytając czytelnik czuje się, jakby uczestniczył w opisywanych wydarzeniach. Bohaterów książki nie tylko cechuje męskość, odwaga, poświęcenie ukochanemu krajowi, ale również to, iż potrafili nie tylko pięknie żyć, ale również pięknie umierać. Polecam!
Jedna z lepszych lektur. Obowiązkowo trzeba przeczytac. Przenosi do innych czasów. Umożliwia poznanie historii. Czyta się się ją bardzo dobrze.
Avatar użytkownika - Suchkar216
Suchkar216
Przeczytane:2021-07-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jedna z nielicznych lektur którę przeczytałem z chęcią!

Avatar użytkownika - 810611Zp
810611Zp
Przeczytane:2021-04-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie jest to lektura którą pokochałam. Uważam że bohaterowie byli takimi ,,świętymi". Osobiście uważam również że bohaterowie dokonali heroicznych czynów, ale było to tak pokazane jak by byli idealni. Poza tym książka nie była taka zła.

Piękna książka, dobrze się czyta, ukazuje czym jest prawdziwa miłość do ojczyzny :)

Avatar użytkownika - Natalka2019
Natalka2019
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wspaniała, wzruszająca opowieść o poświęceniu. Książka przedstawia losy trzech harcerzy: Zośki (Tadeusz Zawadzki), Rudego (Jan Bytnar) i Alka (Aleksy Dawidowski). Życie ich rodzin przed wojną oraz historię niepowtarzalnych walk. W tej wspaniałej książce poznajemy historię trzech wspaniałych młodzieńców. Ich służbę w Małym Sabotażu, gdzie malowali Kotwice i Świnie przebrane za Niemców. Opisuje przebieg Akcji pod Arsenałem, która miała na celu wyzwolenie Rudego. Śmierć wyżej wspomnianego i Alka oraz żałobę Zośki po nich. W książce znajduje się też Akcja pod Celestynowem, która miała na celu uwolnienie ludzi przewożonych do obozu. Książka kończy się na wzruszającej śmierci Zośki w posterunku żandarmi niemieckiej. Świetna książka, która doprowadza do łez i stale się jeszcze bardziej przekonująca dzięki zamieszczonym w niej fotografiom.

Avatar użytkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2019-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Brawurowa  opowieść o przyjaźni, braterstwie i poświęceniu.
Po przeczytaniu tej książki mogę być tylko dumna z tego, że jestem Polką. Mimo młodego wieku bohaterów dążą oni do wyzwolenia naszego kraju, biorą oni udział w wielu znaczących akcjach i dywersjach. Na każdym kroku zaskakują swoją odwagą, są silni psychicznie i chętni do walki.

Jaćwież: Terytorium, ludność, stosunki gospodarcze i społeczne
Aleksander Kamiński 0
Okładka ksiązki - Jaćwież: Terytorium, ludność, stosunki gospodarcze i społeczne

Książka przedstawia dzieje ludu Jaćwiegów, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii językowych, geograficznych i społecznych....

Prehistoria polskich związków młodzieży
Aleksander Kamiński0
Okładka ksiązki - Prehistoria polskich związków młodzieży

Ta książka nie posiada jeszcze opisu....

Forget Me Not
Julie Soto