Kamizelka

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 1904 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7517-049-8

Spis Treści: Kamizelka Opracowanie Biografia Bolesława Prusa Kalendarium życia i twórczości Tytuł Gatunek Czas i miejsce akcji Plan wydarzeń Bohaterowie - charakterystyka Narrator i narracja Sposób opowiadania o ludzkiej niedoli i o ogromnej miłości Problematyka Cytaty, które mogą się przydać Indeks komentarzy do tekstu

Kup książkę Kamizelka

Opinie o książce - Kamizelka

Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Bardzo krótka nowela, ale ukazuje w sobie piękno miłości :)
Bohater powieści opowiada historię pierwszego właściciela tytułowej kamizelki. Dałbym i ocenę wyżej, gdyby książka nie była trochę dołująca.
Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Po prostu doskonała..
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Jedna z najsmutniejszych książek, jakie przeczytałam. Wiele łez przy niej leciało z moich oczu. Za to nauczyła mnie pokory i doceniania własnego życia oraz pokazała (jak to rzadko w książkach bywa) na czym NAPRAWDĘ polega miłość do drugiej osoby. Na początku też uważałam, że jedyną jej zaletą było to, że jest krótka i nie będę musiała siedzieć nad książką ("bo przecież jest tyle fajniejszych rzeczy do zrobienia!"), ale byłam wtedy młoda, głupia i miałam zupełnie inne priorytety, a przede wszystkim NIE ZNOSIŁAM czytać ;]. Lecz ta niepozorna "książeczka" zmieniła dużo w moim podejściu do nowel ;) (w końcu od czegoś trzeba było zacząć).
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 2, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Opowieść ta mówi o historii pewnego małżeństwa, gdzie w pewnym momencie główną rolę odgrywa zwykła, przeciętna kamizelka. Cały przebieg opowiada nam doktor mieszkający niedaleko centrum wydarzeń. Odkupuje on nieszczęsną kamizelkę, której właściciel przeszedł niejedno. Historia była dosyć krótka. Zaczynała się tak naprawdę od końca opowieści, gdyż cała reszta jest tylko wspomnieniem. Książka nie przekonała mnie do siebie, ponieważ wszystko kręci się wokół nieszczęśliwego małżeństwa, ponieważ jedno z nich zachorowało na gruźlicę.
Avatar użytkownika - magdalena24733
magdalena24733
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Krótka opowieść o starszym człowieku, który jest chory. Żeby go pocieszyć jego żona ściąga mu pasek na kamizelce, a on myśli że już nie chudnie, bo kamizelka jest w sam raz.
Avatar użytkownika -

Ładna opowieść chociaż smutna.
Avatar użytkownika - Accole
Accole
Przeczytane:2011-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Łatwo się czyta . Mimo, że lektura , dobra ;)
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Bardzo piękna i wzruszająca nowela.
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
"Kamizelkę" czytałam już w gimnazjum, ale wtedy mało mnie interesowała, jednak niewątpliwie zapadła mi w pamięć. W tym roku sięgnęłam po nią ponownie i chociaż nie będzie to jedna z moich ulubionych książek cieszę się, że zdecydowałam się ponownie ją przeczytać, ponieważ w gimnazjum mimo wszystko była to dla mnie tylko obowiązkowa lektura, którą należało przeczytać i która opowiadała o ludziach pracujących na zmianę przy kamizelce. Musze przyznać, że nie widziałam wtedy głębszego sensu książki. Teraz jednak bez problemu zauważyłam, że w książce nie chodzi o ubranie, ale o wielką miłość łączącą Panią i Pana. Kobieta wie, że jej ukochany umiera, ale dzielnie sobie z tym radzi i cały czas pracuje nad kamizelką, aby mąż nie zorientował się iż chudnie i powolnie umiera. Pod koniec książki dowiadujemy się jednak, że mąż był w pełni świadomy swojego losu i także pracował nad kamizelką, aby za jej pomocą oszukać żonę i sprawić, aby chodź trochę mniej martwiła się o jego zdrowie. "Kamizelka" opowiada o wielkiej miłości, nieuchronności losu i sposobach radzenia sobie ze śmiercią ukochanej osoby. Nigdy nie ma dobrego sposobu, aby powiedzieć "żegnaj", jednak często idzie znaleźć metodę, aby uczynić życie ukochanej osoby w jej ostatnich dniach chodź trochę lepszym.
Avatar użytkownika - joszmi
joszmi
Przeczytane:2019-07-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jedna z najpiękniejszych nowel jakie było mi dane czytać, jeśli nie najpiękniejsza. Ilekroć do niej wracam zawsze się wzruszam. Mimo, że jest krótka, bo przeczytanie jej zajmuje parę minut jest to historia, która na stałe zapada w pamięć.

Jest to jednowątkowy utwór, ale zawiera w sobie tak wiele cennych wartości, że jestem pewna, iż wzruszy niejednego. Opisuje historia dwojga zwykłych, ubogich ludzi i ich zdolność do poświęcenia, nawet kłamstwa, które niesie ze sobą w tym wypadku ogromne pokłady nadziei.

Pokazuje ogromną siłę miłości dwojga kochających się ludzi a kamizelka jako rekwizyt staje się symbolem ich wspólnego losu.

Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2018-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Omyłka - lektura z opracowaniem
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Omyłka - lektura z opracowaniem

Omyłka Bolesława Prusa, lektura z opracowaniem....

Literackie notatki o kompozycji
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Literackie notatki o kompozycji

Pierwsze w Polsce tak szerokie wydanie notatek, powstałych na przestrzeni blisko dwudziestu lat, które prawdopodobnie miały wejść do planowanej przez pisarza...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska