Kąpiel w stawie podczas deszczu

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Bestseller ,,New York Times'a". Jedna z najważniejszych książek 2021 roku w USA.

Autor nagrodzonego Bookerem Lincolna w Bardo George Saunders sięga po mistrzów opowiadania: Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

Te fascynujące opowieści o czytaniu klasyków są jednocześnie lekcjami czytania świata, rozumienia innych ludzi i odkrywania samych siebie. Kąpiel w stawie podczas deszczu stała się fenomenem czytelniczym. Sięgają po nią nie tylko ci, którzy nie mają szansy wziąć udziału w elitarnych zajęciach pisarskich prowadzonych przez Saundersa na uniwersytecie Syracuse, ale i ci, którzy nigdy wcześniej nie czytali opowiadań i nazwiska ich twórców niewiele im mówią. Autor zaprasza nas do udziału w niezwykłej, inspirującej przygodzie, podczas której błyskotliwie i z humorem pokazuje zaskakującą możliwość przeglądania się jak w lustrze w prozie sprzed ponad stu lat i odkrywania uniwersalnych praw o sobie i współczesnym świecie.

Sztuka czytania (i pisania) opowiadań okazuje się być niepokojąco bliska innej sztuce - sztuce życia.

Informacje dodatkowe o Kąpiel w stawie podczas deszczu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324064236
Liczba stron: 640

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Kąpiel w stawie podczas deszczu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kąpiel w stawie podczas deszczu - opinie o książce

Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2022-08-14,

W idealnym świecie właśnie takie książki czytalibyśmy na lekcjach j. polskiego w liceum, ale cóż, o tym na razie można tylko marzyć. Fajnie jakby ,,Kąpiel" dotarła do wielu osób, najlepiej ambitnych, bo bardzo poszerza horyzonty i uczy nie tylko tego jak uważnie czytać, ale też tego czym jest literatura, dlaczego to tak ważna sztuka, na co się składa, na czym polega i dlaczego jest lub powinna być bliska nam wszystkim.

Link do opinii
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2022-08-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Saunders zabrał mnie w niezwykłą podróż po opowieściach, pokazał jak czyta rosyjskich autorów klasycznych jeden z najsławniejszych amerykański pisarzy. Opowiedział dlaczego kocha ,,Aloszę Garnka'', ,,Duszkę'' Czechowa, krótkie dzieła Tołstoja i Gogola, wskazał na co warto zwracać uwagę czytając nie tylko teksty XIX wieczne, ale też współczesne, które są dobre, które mniej i dlaczego wszyscy czytelnicy mniej więcej w tych samych momentach opowiadań są poruszeni podobnymi emocjami. Literatura to uniwersalny język wszystkich ludzi kochających czytać, obserwować i myśleć. Ta książka zdecydowanie poruszyła mnie emocjonalnie i intelektualnie. Polecam 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Furiatana
Furiatana
Przeczytane:2022-08-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że przeczytam ponad 500 stron książki analizującej teksty literackie i będę się przy tym przednio bawić - puknęłabym się w czoło. Dopiero dziś orzynałabym mu rację... 

 

Nieistotne czy Saunders rozwodzi się nad prostym, ale jakże wymownym opowiadaniem Czechowa pt. ,,Na wozie", czy bierze na warsztat dziwaczny tekst Gogola ,,Nos" albo przygląda się technikom użytym w opowiadaniu z lejtmotywem ,,Duszka''' - w każdym przypadku nie ma sobie równych. Amerykański pisarz jest w swoich wykładach, a nawet można powiedzieć - zajęciach z kreatywnego pisania niezwykle wnikliwy, ale też pomysłowy. Potrafi ugryźć największe zagwostki znaczeniowe czy warsztatowe od strony, na którą bynajmniej ja - nigdy bym nie wpadła. Pod tym względem na każdym kroku mnie zaskakiwał. Do tego mamy tu jeszcze przyjemność przeczytać aż 7 znakomitych opowiadań i naprawdę nauczyć się czytania na nowo.

 

Polecam serdecznie wszystkim zapaleńcom czytelnikom i czytelniczkom, a zwłaszcza polecam tym, których kusi rozpoczęcie swojej przygody z pisaniem. Z ,,Kąpieli w stawie podczas deszczu" naprawdę można wiele wynieść. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Eryk
Eryk
Przeczytane:2022-08-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Ulubione,

Lato upływa mi pod znakiem samych doskonałych książek. Zacząłem czytać serię ,,Moja walka" Knausgaarda - jakie to jest dobre! A kiedy ten mnie nużył - sięgałem po ,,Kąpiel w stawie". Trochę dla odpoczynku, trochę z poczucia, że się dzięki niej doedukuję w kwestii literaturoznawstwa i mówiąc szczerze po skończeniu Saundersa uznałem, że naprawde rzadko, zbyt rzadko zdarza mi się czytać takie książki, po których skończeniu mam wrażenie dobrze wykonanego zadania i bez wahania stwierdzam - nie był to stracony czas. 

 

W przypadku ,,Kąpieli"i nie było to trudne. Już przy poprzednich książkach autora wiedziałem, że gość jest łebski, świetnie ogarnia konceptualizm czego dowodem są jego ,,Sielanki", ale dopiero w tych esejach, a raczej przyspieszonym kursie kreatywnego pisania jaki zaserwował nam w ,,Kąpieli" miałem szansę poznać go z zupełnie innej strony - z perspektywy tego, jakim jest czytelnikiem i wykładowcą akademickim, który postanowił podzielić się ze światem wiedzą, a jednocześnie pokazac, jak czytają i myślą o książkach literaci. 

 

 

Co tu dużo pisać... Dzięki takim książkom odnajduję nowe sensy czytania i takie książki chcę czytać. Polecam każdemu kto chce poszerzyć swoje horyzonty. 

Link do opinii
Inne książki autora
Dziesiąty grudnia. Opowiadania
George Saunders0
Okładka ksiązki - Dziesiąty grudnia. Opowiadania

Zbiór obsypanych nagrodami fenomenalnych opowiadań, którymi się zachwycają m.in. Zadie Smith, Jonathan Franzen oraz Thomas Pynchon! Zbiór znakomitych...

10 grudnia
George Saunders0
Okładka ksiązki - 10 grudnia

Bezlitosna diagnoza naszych czasów Eksperymenty na więźniach, skutki wojennej traumy, próba spisania własnej historii. Każdy z bohaterów George'a Saundersa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy