Kawiarenka w Kabulu

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Historia wyjątkowej kawiarni w sercu Afganistanu oraz ludzi, którzy się tam poznali połączeni przez okoliczności, związani tajemnicami, zjednoczeni niezwykłą przyjaźnią.

Po serii życiowych niepowodzeń Sunny odkrywa w końcu miejsce, które może nazwać domem. Tak się składa, że znajduje się ono z dala od jej ojczyzny, w strefie ogarniętej wojną. Dumą  i radością kobiety jest kawiarenka, w której gościnę znajdują emigranci, misjonarze, handlarze i różni nieprzystosowani członkowie społeczności afgańskiej. Praca w tym wyjątkowym miejscu pozwala Sunny zapomnieć o złamanym sercu.

Wiele historii opisanych w książce powstało na kanwie opowieści kobiet, których autorka miała okazję wysłuchać, gdy pracowała w Kabulu w salonie fryzjerskim i w kawiarni.

Deborah Rodriguez przyjechała do Afganistanu z pomocą humanitarną w 2001 r. Jest autorką bestsellerowej powieści Szkoła piękności w Kabulu. Pracowała pięć lat jako nauczycielka, a następnie menedżerka w Kabulskiej Szkole Piękności, pierwszej takiej instytucji w Afganistanie. Była także właścicielką salonu fryzjerskiego i współwłaścicielką kawiarni. Jest założycielką organizacji Oasis Rescue, której celem jest prowadzenie kursów fryzjerskich dla kobiet w obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Informacje dodatkowe o Kawiarenka w Kabulu:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2013-04-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788310123107
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Kawiarenka w Kabulu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kawiarenka w Kabulu - opinie o książce

Avatar użytkownika - madziusia
madziusia
Przeczytane:2013-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Tytułowa „Kawiarenka w Kabulu” to miejsce spotkań wielu różnych ludzi. Chwili odpoczynku szukają tutaj emigranci, misjonarze, handlarze i przedstawiciele społeczności afgańskiej. Prowadząca lokal Sunny jest osobą ciepłą, serdeczną i otwartą na nowe przyjaźnie i znajomości. Chętnie służy pomocą i radą dla każdej osoby, która stanie na jej drodze. Sama po wyjeździe ze Stanów Zjednoczonych potrzebuje miejsca, które pozwoli jej poukładać myśli i stanąć na nogi. Po czasie okazuje się, że swoim domem nazywa niewielką kawiarenkę położoną tysiące kilometrów od miejsca urodzenia w sercu kraju ogarniętego wojną.

Znajomość miejsc i obyczajów wynika z kilkuletniego pobytu autorki w Afganistanie, gdzie trafiła w 2001 roku z pomocą humanitarną. Przez kilka lat pracowała jako nauczycielka oraz menedżerka w Kabulskiej Szkole Piękności. Była także właścicielką salonu fryzjerskiego i właścicielką kawiarni. Sama autorka przyznaje, że wiele historii przedstawionych w książce powstało w oparciu o opowieści kobiet, których miała przyjemność wysłuchać w trakcie długoletniej pracy w Kabulu.

Autorka w swojej powieści splata losy emigrantów i rodzimej ludności afgańskiej. Przedstawia osoby przybyłe do tego kraju w celu wzbogacenia się oraz poszukujące przygód, a także miejscową ludność jakże różną od tej, którą znamy z naszego otoczenia. Powieściopisarka w każdej osobie próbuje odnaleźć pozytywne wartości i udowodnić, że każdy bez wyjątku pragnie szczęścia, miłości oraz obecności drugiego człowieka.

Porusza również trudne tematy, które są nieodłącznym elementem książek traktujących o kulturze islamskiej. Robi to jednak w sposób subtelny, dzięki czemu książka nie jest przez nie zdominowana. Autorce udało się również przybliżyć nastrój panujący w mieście nękanym atakami zamachowców - samobójców, gdzie każde wyjście z domu może zakończyć się tragedią.

Akcja powieści biegnie spokojnie, bez większych zwrotów i zawirowań. Mimo to, autorce udało się w każdym kolejnym rozdziale zaciekawić czytelnika zmianami towarzyszącymi życiu w afgańskiej stolicy oraz wyborami jakich musieli dokonywać bohaterowie powieści. Wątkiem, który szczególnie zasługuje na uwagę jest skrywana od lat miłość dojrzałych Afgańczyków Haladżab i Raszida, którzy mimo wolnego stanu cywilnego nie mogą się pobrać. Co stoi na ich przeszkodzie? Tego dowiecie się już z lektury książki.

„Kawiarenka w Kabulu”, chociaż mało nagłośniona, okazała się ciekawą powieścią, która pozostanie w mojej pamięci na dłużej. Ciepła, pogodna, dająca nadzieję na lepsze jutro i wiarę w dobro drzemiące w ludziach, nawet tych, po których byśmy się tego nie spodziewali. Serdecznie polecam jeśli maci ochotę przeżyć kilka miłych chwil w urokliwej kawiarence w Kabulu. Na długo zapamiętam opis świąt Bożego Narodzenia zorganizowanych przez ludzi, którzy nie mogli obchodzić ich ze swoimi rodzinami, w swoich domach.

Na koniec dodam, że klimat powieści świetnie oddaje jej oryginalny tytuł - A Cup of Friendship. Jeszcze raz serdecznie polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Szkoła piękności w Kabulu: za zasłoną afgańskiej kobiety
Deborah Rodriguez0
Okładka ksiązki - Szkoła piękności w Kabulu: za zasłoną afgańskiej kobiety

Światowy bestseller o losach kobiet w Afganistanie Wkrótce po obaleniu talibów w 2001 roku, Deborah Rodriguez, fryzjerka z Michigan, wyjechała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy