Każdy umiera sam

Pewnego dnia z salonu fryzjerskiego w Visby znika bez śladu trzyletnia dziewczynka, córka pracującej tam Evy Eliasson. Rozpoczyna się śledztwo policyjne, na którego czele stoi Karin Jacobsson. W trakcie śledztwa mała Vilma pojawia się niespodziewanie przed salonem cała i zdrowa. Policja niestety nie może uzyskać od dziewczynki, która zdaje się być w szoku, żadnych informacji.

W niedługim czasie z targu w Hemse znika kolejna dziewczynka, Heidi Forss. Pomiędzy jej rodzicami stosunki od jakiegoś czasu źle się układają, co spowodowane jest tajemnicą, którą skrywała Anna Forss przed swoim mężem. Rozpoczyna się kolejne śledztwo.

Sytuacja przybiera tragiczny obrót w momencie, gdy w opustoszałej okolicy spacerujące małżeństwo znajduje w jeziorze ciało Anny Forss. Podejrzenia padają na jej męża, który zostaje tymczasowo aresztowany. Wychodzi też na jaw tajemnica skrywana przez Annę Forss, a na komisariacie w Visby zostaje przesłuchana organistka, będąca zaufaną słuchaczką Davida Forssa.

Po długim śledztwie, serii fałszywych tropów i przesłuchaniu wielu świadków zagadka zabójstwa Anny Forss oraz zaginięcia Vilmy Eliasson i Heidi Forss zostaje rozwikłana.

Książka kończy się, gdy komisarz Anders Knutas wraz z Karin Jacobsson wybiera się na Gran Canarię, aby powrócić do miejsca śmierci Very Petrov. Śmierć ta tak bardzo go zestresowała, że aż spowodowała depresję. Rankiem, czekając na taksówkę, Knutas zauważa nieznajomego mężczyznę siedzącego w samochodzie nieopodal jego domu. Po kilku tajemniczych sytuacjach postanawia się upewnić, czy za wszystkimi przypadkami stoi mąż Very Petrov, Steffan Norrström

Informacje dodatkowe o Każdy umiera sam:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2018-04-12

Kup książkę Każdy umiera sam

Każdy umiera sam - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-05-24, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

"Nagle wydawało się jej, że ściany w mieszkaniu zaczęły się kurczyć, nie mogła złapać powietrza. Musiała wyjść. Nie była w stanie tam zostać ze swoim strachem i frustracją."

Minęło półtora roku od mojego ostatniego spotkania z serią o inspektorze Andersie Knutasie, serią przy której zawsze dobrze mi się relaksowało. Dlatego po przerwie z radością sięgnęłam po jedenasty tom, licząc na szybkie i sympatyczne zaczytanie. I choć ta odsłona nie należała do najbardziej intrygujących czy zawiłych, jednak podtrzymywała gotlandzki klimat, w który chętnie się zanurzałam. Fabuła oparta na prostych schematach, wiele elementów jesteśmy w stanie przewidzieć, dialogom można zarzucić nieco sztuczności, lecz i tak przychylnie przerzuca się kolejne strony książki. To lektura na niezobowiązujący odpoczynek, miła propozycja na oderwanie się od problemów dnia codziennego, przekierowanie myśli w wolną od kłopotów stronę. Zamknięta wyspiarska atmosfera udziela się niemal od początku powieści, autorka kolejny raz umieszcza akcję w prawdziwych miejscach, dorzucając do tego szczyptę krajobrazu, architektury, kultury i mentalności mieszkańców. Tajemnicze jeziora, rozległe wrzosowiska, charakterystyczne ostańce, pozostałości średniowiecznych budowli, stare fortyfikacje, renomowane festiwale, zaszywanie się w zaciszu letnich domków, z dala od turystów i gwaru przez nich sprowadzanego.

Zniknięcie trzyletniej dziewczynki, córki pracownicy zakładu fryzjerskiego, mobilizuje policję i lokalną społeczność do szerokich poszukiwań. Niestety, przeszukiwanie terenu, wypytywanie świadków, przeglądanie nagrań z kamer monitoringu, niewiele wnosi do sprawy. Zainteresowanie mediów sprawą rośnie, wzrasta frustracja grupy śledczej, a kolejne wydarzenia trudno uznać za zbieg okoliczności. Mało w tym tomie głównego bohatera serii, który po dramatycznych doświadczeniach usuwa się nieco w cień, pałeczkę po nim przejmuje inspektor Karin Jacobsson, z którą łączą Andersa bliskie relacje. Śledztwo wyczekuje na przełomowy etap, aby później toczyć się w już bardziej dynamicznych rytmach, zaś relacja z życia osobistego Knutasa kończy się w kulminacyjnym momencie, tak aby wzmóc ciekawość i skłonić do sięgnięcia po kontynuację.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2018-04-24, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2018, Posiadam,

"Każdy umiera sam" niesamowita powieść Mari Jungstedt.Fabuła,akcja wciągają niesamowicie,tu nie ma czasu na nudę.Są porwania,jest morderstwo,tajemnice,które odkryte są na sam koniec i chwała za to ,ponieważ nie lubię,gdy znam mordercę już w połowie powieści.Tu jest inaczej, autorka w doskonały sposób lawiruje akcją,że trudno odgadnąć kto jest tym złym.A zakończenie jak zawsze u autorki jest niesamowite,mam nadzieję na dalszą kontynuację

Upadły anioł
Mari Jungstedt0
Okładka ksiązki - Upadły anioł

W powiewach wiosennego wiatru na Gotlandii, Visby świętuje uroczystość inauguracji nowo wybudowanej hali kongresowej, na którą przybywa około pięciuset...

Widzę cię
Mari Jungstedt0
Okładka ksiązki - Widzę cię

Szwedzka wyspa Lilla Karlsö po zakończeniu sezonu turystycznego sprawia wrażenie spokojnej, wręcz wymarłej. Jednak jak na wrzesień pogoda dopisuje, a morze...