Kiedy byłeś mój

Każdy z nas zna historię Romea i Julii, kochanków skazanych na potępienie, ale czy ktoś pamięta Rosaline, kuzynkę Julii i pierwszą miłość Romea? To z nią Romeo pragnął spotkać się na przyjęciu u Kapulettich i to właśnie wtedy na scenie pojawiła się Julia. Dla jednych rozpoczął się romans, dla innych – Rosaline – zaczęła się tragedia.

Nieprawda. Julia nie była słodką, niewinną dziewczyną, rozdartą wewnętrznie wyrokiem przeznaczenia. Doskonale wiedziała, co robi. Kłopot w tym, że Szekspir nie miał o tym pojęcia – amerykańska pisarka Rebecca Serle proponuje inną wersję losów kochanków. Jej powieść to trawestacja dramatu Williama Szekspira. Porzucona kobieta przedstawia w niej swoją wersję wydarzeń.

Historia zakochanych zostaje przeniesiona do czasów współczesnych. Rosaline i Rob, bohaterowie powieści Kiedy byłeś mój, to typowi nastolatkowie, którzy uczą się razem w szkole średniej na Zachodnim Wybrzeżu USA. Od zawsze łączy ich przyjaźń, która z czasem przeradza się w znacznie głębsze uczucie. Gdy dochodzi między nimi do pierwszego pocałunku, do miasta wprowadza się Juliet – kuzynka Rosaline, jej dawna przyjaciółka, która teraz staje się jej wrogiem. Robi wszystko, żeby zbliżyć się do Roba. Jest piękna i szalona... Gdy grozi samobójstwem, Rosaline zaczyna się martwić nie tylko o serce Roba, ale też o jego życie.

Informacje dodatkowe o Kiedy byłeś mój:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-03-13
ISBN: bd

Kup książkę Kiedy byłeś mój

Kiedy byłeś mój - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Chyba każdy z nas zna historię Romea i Julii z dramatu Szekspira. "Kiedy byłeś mój" to inna wersja tej historii. Gdy przeczytałam pierwszą recenzję tej książki to od razu wiedziałam, że prędzej, czy później ją przeczytam. Byłam strasznie ciekawa tej nowoczesnej historii "Romea i Julii". Główną bohaterką książki jest Rosaline Caplet. Akcja książki toczy się w czasach współczesnych. Rose trochę obawia się pierwszego dnia w szkole, bo ponownie spotka się z Robem - jej przyjacielem, w którym podkochuje się od dłuższego czasu. Między nimi zaczyna iskrzyć, a przyjaźń przeradza się w coś więcej. Niestety, sytuacja zmienia się, gdy pojawia się Juliet - kuzynka i była przyjaciółka Rose. Główną bohaterką jest Rosaline, co uważam za bardzo dobry pomysł, bo w wersji oryginalnej dziewczyna ta jest zepchnięta na boczny tor i Szekspir nie poświęcaj jej zbyt dużo uwagi. Tymczasem pani Rebecca właśnie skupia się na tej postaci, pozwala nam ją lepiej poznać, ukazuje jej uczucia. Książka jest bardzo dobra. Mnóstwo w niej scen napisanych na podstawie dzieła Szekspira. Powieść zdecydowanie dla nastolatek, bo główni bohaterowie są właśnie w takim wieku, a ich problemy są zapewne znane wielu młodym osobom. Książka jest niezwykle wciągająca. Ja chciałam ją przeczytać, by sobie porównać z oryginałem i nieśmiało stwierdzam, że podobała mi się tak samo, a miejscami nawet bardziej. "Kiedy byłeś mój" to książka napisana łatwym i przyjemnym językiem oraz z humorem. Powieść zmusza do refleksji. Teraz czekam na ekranizację! Opinie opublikowana także na moim blogu: kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Przyjemna książka pozwalająca z innej strony spojrzeć na historię słynnych Szekspirowskich kochanków. Akacja dzieje się współcześnie i mogłaby stanowić odzielną opowieść gdyby nie widoczne podobieństwa np. Rosaline i Juliet Caplet czy Robert Monteg. Ale od początku Rose i Rob są przyjaciółmi od dzieciństwa i właśnie zauważają ,że ich relacja weszła na zupełnie inny tor. Kiedy można powiedzieć, że do zostania parą i długiego oraz szczęśliwego życia niewiele im brakuję na scenę wchodzi Juliet która za wszelką cenę chce się odegrać na rodzinie kuzynki i zniszczyć jej związek... Teraz nachodzi nas pytanie kto tym razem dostanie szansę od losu i czy historia może się skończyć happy endem? Na nie można odpowiedzieć dopiero po przeczytaniu książki, więc zapraszam do lektury. Według mnie ta książka jest o niebo lepsza od orginału który był pisany trudnym do przetrawienia językiem.