Kilka dni z życia Alice

A gdyby ktoś wymazał z twojej pamięci dziesięć najważniejszych lat życia? Alice Love, radosna i żywiołowa dwudziestodziewięciolatka, ma wszystko, o czym zawsze marzyła – własny dom, kochającego męża Nicka i dziecko w drodze. Wszystko zmienia się, gdy odzyskuje przytomność po wypadku na siłowni. Dowiaduje się, że ma 39 lat, jest matką trójki dzieci i właśnie rozwodzi się z Nickiem. Jest zdezorientowana i przerażona – nie potrafi sobie przypomnieć ostatnich dziesięciu lat swojego życia. Co więcej, Alice nie lubi nowej siebie – płytkiej materialistki. Czy zdoła odzyskać utracone wspomnienia i uratować małżeństwo? Czy odkryje, kim jest tajemnicza Gina, o której wszyscy boją się wspomnieć?

Informacje dodatkowe o Kilka dni z życia Alice:

Kilka dni z życia Alice - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2023-05-28,

Co byście zrobili, gdyby nagle okazało się, że nie pamiętacie ostatnich dziesięciu lat życia? Nie wiecie, który jest rok, nie pamiętacie, co wydarzyło się w waszym życiu przez ostatnie dziesięć lat ani tego, jak wyglądają wasi przyjaciele i bliscy… Właśnie w takiej sytuacji znalazła się główna bohaterka powieści Liane Moriarty „Kilka dni z życia Alice”.

Alice Love po wypadku na siłowni traci pamięć. Nie pamięta ostatnich dziesięciu lat swojego życia. Jest przekonana, że niedawno wzięła ślub z ukochanym mężczyzną, spodziewa się jego dziecka i cieszy się remontem nowego domu. Jej pamięć zatrzymała się w roku 1998, dopiero po pewnym czasie dociera do niej, że jest rok 2008, ma trójkę wspaniałych dzieci, jest w trakcie rozwodu z mężczyzną, którego miała kochać do końca życia, a relacje z siostrą nie należą do najlepszych. Jest jeszcze Gina. Tajemnicza kobieta, o której wszystko boją się wspominać. Czy to ona jest powodem rozstania Love'ów? Czy Alice odzyska pamięć?

Z twórczością Liane Moriarty spotkałam się dwa razy. Pierwszy raz nie należał do udanych, za drugim byłam usatysfakcjonowana, choć lektura nie wywołała we mnie większych emocji. I jak to mówią: do trzech razy sztuka! I właśnie ten trzeci raz okazał się strzałem w dziesiątkę. Liane Moriarty zachwyciła mnie tą powieścią. Już od pierwszych stron czułam, że to będzie historia, która sprawi, że autorka wskoczy na moją listę ulubionych pisarzy.
„Kilka dni z życia Alice” to na pozór zwyczajna powieść obyczajowa, taka, przy której czytelnik miło spędzi czas, niekiedy uśmieje się w głos, czy nieśmiało uroni łzę. Ale właśnie takiej powieści potrzebowałam. Autorka przelała na papier przepiękną historię, ukazując nam dwie strony macierzyństwa. To historia kobiet, w której jedna ma wszystko, wspaniałe dzieci, poukładane beztroskie życie, druga marzy o byciu matką, poświęcając wszystko, by to marzenie spełnić.
„Kilka dni z życia Alice” to piękna, pełna humoru, ale i nostalgii powieść, przy której mile spędziłam czas. To historia, która wciąga od pierwszych stron i sprawia, że z wielką przyjemnością, a zarazem ciekawością śledzimy losy Alice i jej bliskich. Powieść Was zachwyci, sprawi, że będziecie śmiać się w głos, momentami płakać i rozpaczać wspólnie z bohaterkami. Z całego serca zachęcam do lektury, czas, jaki spędzicie z tą książką, nie będzie stracony.

Mam idealną lekturę dla fanów obyczajówek!

Alice Love odzyskuje przytomność po wypadku, ale nic nie pamięta z ostatnich dziesięciu lat swojego życia. Wydaje się jej, że jest o dziesięć lat młodsza i niedawno wzięła ślub z ukochanym. Myśli też, że jest w ciąży, dlatego zemdlała. W rzeczywistości wszystko wygląda inaczej. Alice dobiega czterdziestki, nie pamięta trójki swoich dzieci i tego, że właśnie rozwodzi się.
Nie pamięta, dlaczego jej ukochana siostra nie rozmawia z nią, a jej mąż nienawidzi jej.
Czy Alice odzyska pamięć?
Czy dowie się, dlaczego jej relacje z rodziną zepsuły się? Czy poradzi sobie z problemami?
Przekonajcie się sami.

Uwielbiam czytać takie historie. To straszne i niewyobrażalne, co spotkało główną bohaterkę. Strata pamięci, nie poznawanie nikogo nawet bliskich osób, totalny szok. Autorka stworzyła bardzo ciekawą i wciągającą fabułę. Spodobała mi się kreacja Alice. Śledziłam jej losy z ogromną ciekawością. Czułam napięcie. Autorka podsuwa tropy, ale do samego końca nie wiadomo jak ta historia zakończy się. Autorka potrafi wzbudzić emocje w czytelniku. Dużo dzieje się. Rozpad małżeństwa, konflikty rodzinne, tajemnice, intrygi, zagadki. Nie ma mowy o nudzie.
Ta historia zmusi Was do przemyśleń oraz refleksji nad życiem.
Autorka ma lekki styl i z przyjemnością sięgnę po jej kolejne książki.
Warto przeczytać.
Polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
"Kilka dni z życia Alice" to książka którą czytałam dosyć długo. Spowodowane to było zbyt monotonnym przebiegiem zdarzeń, chociaż jej zakończenie było dosyć ciekawe. Pozycja kieruje nasze myśli w stronę dzisiejszego świata, jakże zabieganego i przekazuje nam jakie wartości są ważne w życiu.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Są takie książki o których można powiedzieć "No ,fajna" i zakończyć. Tak jest w przypadku Alice. No ,fajna. Dzięki.
Avatar użytkownika - MonikaSmu
MonikaSmu
Przeczytane:2014-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czytałam dość dawna, a do dnia dzisiejszego pamiętam jak mnie wciągneło. Mega interesująca i trzymająca w napięciu przede wszystkim bardzo nie przewidywalna.
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Kupując książkę myślałam, że to będzie lekka lektura na spokojny wieczór, jednak nie sądziłam, że tak bardzo mnie poruszy. Być może dlatego, że chyba za bardzo wczułam się w sytuację głównej bohaterki. Bo jak ja bym się czuła, gdyby jutro rano okazało się, że zamiast swoich 24 lat mam 34? Mąż mnie nienawidzi, a siostra nie chce ze mną rozmawiać - dla dwóch najbliższych osób w moim życiu jestem kompletnie obca? Na dodatek mam dzieci, które nawet nie wiem jak wyglądają... Jak dla mnie koszmar, a główna bohaterka jakoś sobie z tym radzi.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Alice budzi się po upadku z guzem na głowie i ... utratą pamięci całego dziesięcioletniego okresu swojego życia. Tak jakby jej czas cofnął się, jednak cały świat wokół niej - nie. Przez tak długi okres wydarzyło się w jej życiu ogromnie wiele ważnych i przełomowych momentów. Wydawać by się mogło, że to kolejne babskie czytadło, że fajnie przeczytać dla relaksu nie zmuszając się do wysilania mózgu by zrozumieć fabułę. Rzeczywiście "Kilka dni z życia Alice" czyta się lekko, w miarę szybko. A jednak(!) nie jest to jedna z wielu zwyczajnych obyczajówek. Nie. Jest to naprawdę wartościowa książka. Zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym, jak jego własne życie zmieniło się przez ostatnie dziesięć lat: na lepsze, czy na gorsze? Autorka Liane Moriarty pokazuje to, co jest najistotniejsze: przyjaźń, miłość i szczęście dzieci. W dzisiejszych konsumpcyjnych czasach, w powszechnej pogoni za coraz bardziej ekskluzywnymi dobrami materialnymi jest to niezmiernie ważne. Być może to właśnie chwila dla Ciebie, aby zreflektować się: przytulić dziecko - nastolatka, zadzwonić do dawno nie widzianego przyjaciela, odwiedzić babcię, rozśmieszyć siostrę, upiec tacie jego ulubione ciasto, mamie powiedzieć, jak bardzo jest ważna. "Kilka dni z życia Alice" pomaga dostrzec konieczność takich gestów. Książka wzrusza zwyczajnymi momentami: spowodowaniem uśmiechu dziecka, szczerą przyjacielską radą, szczęściem z powodu sprawienia bliskiemu radości. Polecam serdecznie tę lekturę ku refleksjom nad własnym życiem. P.S. Czy do błędów w druku należy się przyzwyczaić, czy nie brać ich pod uwagę podczas oceniania? Mnie bardzo drażnią. W tej książce niestety występują.

,,Kilka dni z życia Alice" to książka australijskiej pisarki Liane Moriarty, która w kwietniu 2023 ukazała się na polskim rynku już po raz trzeci. Sama skusiłam się na ponowną lekturę (od lat jestem wielką fanką!) i nie żałuję! Była jeszcze lepsza niż zapamiętałam! Jest to historia Alice, która w wyniku, wydawałoby się, miało groźnego wypadku utraciła wspomnienia z ostatnich 10 lat swojego życia. Z czasów, kiedy z lekkoducha zamieniła się w zabieganą matkę trójki dzieci, a z zakochanej po uszy świeżej małżonki w przepełnioną złością kobietę w trakcie rozwodu. Czy da się żyć bez wspomnień, które ukształtowały tego człowieka, którym jesteśmy teraz? Alice podważa teraz to kim jest, nie rozumie dlaczego się tak stało. Mówimy tu więc o istocie wspomnień, wadze pamięci, ale i o wielu innych tematach, jak macierzyństwo i pragnienie zostania rodzicem, czy jak ważne są więzy krwi. Historia przedstawiona jest z punktu widzenia Alice, jej siostry Elisabeth, która od lat stara się o własne dziecko i ich przyszywanej babci, która w domu opieki bada opcje jak pożegnać się z życiem, ale nie przeszkadza jej to w dalszym czerpaniu z niego pełnymi garściami. Moriarty ponownie zaskoczyła mnie swoją przenikliwością, tym w jak prostych słowach, prostej historii napakowanej całkiem zabawnymi dialogami i sytuacji, zmieściła to, co naprawdę ważne. Co za uważna obserwatorka życia, sposobu myślenia i zachowania człowieka! Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki, zdecydowanie jest to jedna z jej najlepszych powieści! Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Alice podczas treningu na siłowni upada i traci przytomność. Gdy się ocknęła, okazuje się, że „wyrzuciła” z pamięci swoje ostatnie 10 lat życia. Myśli, że ma 29 lat i oczekuje z mężem pierwszego dziecka. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna…

Alice jest zszokowana, nie rozumie co się wokół niej dzieje. Nie zna istotnych faktów ze swojego obecnego życia. Na dodatek przez te dziesięć lat zmieniło się wiele w życiu Alice. Ze strachem bohaterka przekonuje się, że obecna „ona” wcale nie jest sympatyczna, lecz zaganiana. Nie układa jej się z siostrą. Ma trójkę dzieci, których nie poznaje. Rozwodzi się z ukochanym Nickiem. Nie pamięta ślubów, rozwodów. Nawet Giny.

„Ona naprawdę niczego nie pamięta. Nawet Giny.”

Chwil wzruszeń i obrazu trudnej życiowej sytuacji dostarczają szczere fragmenty terapeutycznego dziennika siostry Alice- Elizabeth. Jej bolesna historia to historia niepłodności, o przedwczesnych stratach, poronieniach, usilnych starań o dziecko. Widać w niej próbę zdystansowania się do przeżyć, ale to nadal boli.

„To tylko kolejne utracone hipotetyczne dziecko.”

Powieść Moriarty to bardzo udana, celna, pełna refleksji i emocji historia o dramacie niepłodności i o zmianach w naszym życiu. Pisarka zgrabnym stylem pisze o  czasami trudnych relacjach między rodzeństwem („czy Cię zawiodłam?”). Ukazuje, że na każde złe wspomnienie może przypadać i dobre, mówi o rozpadach związków, o tym, że jednak koniec związku nie przekreśla szczęśliwym chwil. Motyw utraty pamięci pozwolił bohaterce na zmianę „obiektywu”, spojrzenia na swoje życie z innej strony, spojrzenia na fakty bez bagażu wspomnień i wyplątanie z pajęczyny uczuć. Powieść serdecznie polecam.

„Nie potrafię tego opisać inaczej niż słowem, które przemknęło mi przez myśl: Wróciłaś.”

Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2018-08-12, Przeczytałam, Mam, Po angielsku,
Moja wina, twoja wina
Liane Moriarty0
Okładka ksiązki - Moja wina, twoja wina

"To był zwyczajny dzień", zaczyna swój wykład Clementine. Po co znana wiolonczelistka opowiada ludziom o jakimś "zwyczajnym dniu"? Przed czym chce...

Sekret mojego męża
Liane Moriarty0
Okładka ksiązki - Sekret mojego męża

Czy na pewno dobrze znasz swojego męża? Bestseller „New York Timesa” w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ! Najdroższa Cecilio! Jeśli czytasz ten list...