Kilka dni z życia Alice

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-05-19
ISBN: 978-83-7648-711-3

A gdyby ktoś wymazał z twojej pamięci dziesięć najważniejszych lat życia? Alice Love, radosna i żywiołowa dwudziestodziewięciolatka, ma wszystko, o czym zawsze marzyła – własny dom, kochającego męża Nicka i dziecko w drodze. Wszystko zmienia się, gdy odzyskuje przytomność po wypadku na siłowni. Dowiaduje się, że ma 39 lat, jest matką trójki dzieci i właśnie rozwodzi się z Nickiem. Jest zdezorientowana i przerażona – nie potrafi sobie przypomnieć ostatnich dziesięciu lat swojego życia. Co więcej, Alice nie lubi nowej siebie – płytkiej materialistki. Czy zdoła odzyskać utracone wspomnienia i uratować małżeństwo? Czy odkryje, kim jest tajemnicza Gina, o której wszyscy boją się wspomnieć?

Kup książkę Kilka dni z życia Alice

Opinie o książce - Kilka dni z życia Alice

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
"Kilka dni z życia Alice" to książka którą czytałam dosyć długo. Spowodowane to było zbyt monotonnym przebiegiem zdarzeń, chociaż jej zakończenie było dosyć ciekawe. Pozycja kieruje nasze myśli w stronę dzisiejszego świata, jakże zabieganego i przekazuje nam jakie wartości są ważne w życiu.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Są takie książki o których można powiedzieć "No ,fajna" i zakończyć. Tak jest w przypadku Alice. No ,fajna. Dzięki.
Avatar użytkownika - MonikaSmu
MonikaSmu
Przeczytane:2014-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czytałam dość dawna, a do dnia dzisiejszego pamiętam jak mnie wciągneło. Mega interesująca i trzymająca w napięciu przede wszystkim bardzo nie przewidywalna.
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Kupując książkę myślałam, że to będzie lekka lektura na spokojny wieczór, jednak nie sądziłam, że tak bardzo mnie poruszy. Być może dlatego, że chyba za bardzo wczułam się w sytuację głównej bohaterki. Bo jak ja bym się czuła, gdyby jutro rano okazało się, że zamiast swoich 24 lat mam 34? Mąż mnie nienawidzi, a siostra nie chce ze mną rozmawiać - dla dwóch najbliższych osób w moim życiu jestem kompletnie obca? Na dodatek mam dzieci, które nawet nie wiem jak wyglądają... Jak dla mnie koszmar, a główna bohaterka jakoś sobie z tym radzi.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Alice budzi się po upadku z guzem na głowie i ... utratą pamięci całego dziesięcioletniego okresu swojego życia. Tak jakby jej czas cofnął się, jednak cały świat wokół niej - nie. Przez tak długi okres wydarzyło się w jej życiu ogromnie wiele ważnych i przełomowych momentów. Wydawać by się mogło, że to kolejne babskie czytadło, że fajnie przeczytać dla relaksu nie zmuszając się do wysilania mózgu by zrozumieć fabułę. Rzeczywiście "Kilka dni z życia Alice" czyta się lekko, w miarę szybko. A jednak(!) nie jest to jedna z wielu zwyczajnych obyczajówek. Nie. Jest to naprawdę wartościowa książka. Zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym, jak jego własne życie zmieniło się przez ostatnie dziesięć lat: na lepsze, czy na gorsze? Autorka Liane Moriarty pokazuje to, co jest najistotniejsze: przyjaźń, miłość i szczęście dzieci. W dzisiejszych konsumpcyjnych czasach, w powszechnej pogoni za coraz bardziej ekskluzywnymi dobrami materialnymi jest to niezmiernie ważne. Być może to właśnie chwila dla Ciebie, aby zreflektować się: przytulić dziecko - nastolatka, zadzwonić do dawno nie widzianego przyjaciela, odwiedzić babcię, rozśmieszyć siostrę, upiec tacie jego ulubione ciasto, mamie powiedzieć, jak bardzo jest ważna. "Kilka dni z życia Alice" pomaga dostrzec konieczność takich gestów. Książka wzrusza zwyczajnymi momentami: spowodowaniem uśmiechu dziecka, szczerą przyjacielską radą, szczęściem z powodu sprawienia bliskiemu radości. Polecam serdecznie tę lekturę ku refleksjom nad własnym życiem. P.S. Czy do błędów w druku należy się przyzwyczaić, czy nie brać ich pod uwagę podczas oceniania? Mnie bardzo drażnią. W tej książce niestety występują.
Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Przeczytane:2018-04-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 2018,

Książka którą wiecznie przekładałam z boku na bok , gdyż nie potrafiłam się za nią jakoś zabrać. Książka która jest dobra, ale to nie była miłość od pierwszego wejrzenie i miłością się nie zakończyła... ale od początku.
Alice Love doznała wypadku na siłowni i straciła pamięć z ostatnich dziesięciu lat. Pamięta jak jest szczęśliwą dwudziestodziewięciolatką, żoną Nicka która spodziewa się dziecka. Po odzyskaniu pamięci okazuje się iż ma trójkę dzieci, jest w separacji, jest osobą wiecznie zabieganą i nie przypomina słodkiej , naiwnej Alice.
Książka jest dobra bo ma ciekawą historie i przesłanie ale mam dwa zarzuty.
Pierwszy to historia Elisabeth która wg mnie czasami przebijała historię Alice. Wg mnie Elisabeth powinna zostać ujęta w odrębnej książce, gdyż jej perypetie są ciekawe ... a w tej książce jakoś nie umiałam skleić to w całość.
Drugi zarzut to sam Epilog przekombinowany, gdyby ta książka zakończyła się bez epilogu powiedziałabym iż jest rewelacyjna. Przez całą książkę autorka pokazuje nam iż doświadczenie negatywne mają wpływ na osobę którą się stajemy. Epilog to zwrot o 180 stopni jakby autorka chciała przekazać nam "to co mówiłam wcześniej jest nieważne zmieniłam zdanie"...

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Alice podczas treningu na siłowni upada i traci przytomność. Gdy się ocknęła, okazuje się, że „wyrzuciła” z pamięci swoje ostatnie 10 lat życia. Myśli, że ma 29 lat i oczekuje z mężem pierwszego dziecka. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna…

Alice jest zszokowana, nie rozumie co się wokół niej dzieje. Nie zna istotnych faktów ze swojego obecnego życia. Na dodatek przez te dziesięć lat zmieniło się wiele w życiu Alice. Ze strachem bohaterka przekonuje się, że obecna „ona” wcale nie jest sympatyczna, lecz zaganiana. Nie układa jej się z siostrą. Ma trójkę dzieci, których nie poznaje. Rozwodzi się z ukochanym Nickiem. Nie pamięta ślubów, rozwodów. Nawet Giny.

„Ona naprawdę niczego nie pamięta. Nawet Giny.”

Chwil wzruszeń i obrazu trudnej życiowej sytuacji dostarczają szczere fragmenty terapeutycznego dziennika siostry Alice- Elizabeth. Jej bolesna historia to historia niepłodności, o przedwczesnych stratach, poronieniach, usilnych starań o dziecko. Widać w niej próbę zdystansowania się do przeżyć, ale to nadal boli.

„To tylko kolejne utracone hipotetyczne dziecko.”

Powieść Moriarty to bardzo udana, celna, pełna refleksji i emocji historia o dramacie niepłodności i o zmianach w naszym życiu. Pisarka zgrabnym stylem pisze o  czasami trudnych relacjach między rodzeństwem („czy Cię zawiodłam?”). Ukazuje, że na każde złe wspomnienie może przypadać i dobre, mówi o rozpadach związków, o tym, że jednak koniec związku nie przekreśla szczęśliwym chwil. Motyw utraty pamięci pozwolił bohaterce na zmianę „obiektywu”, spojrzenia na swoje życie z innej strony, spojrzenia na fakty bez bagażu wspomnień i wyplątanie z pajęczyny uczuć. Powieść serdecznie polecam.

„Nie potrafię tego opisać inaczej niż słowem, które przemknęło mi przez myśl: Wróciłaś.”

Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2018-08-12, Przeczytałam, Mam, Po angielsku,
Sekret mojego męża
Liane Moriarty0
Okładka ksiązki - Sekret mojego męża

Czy na pewno dobrze znasz swojego męża? Bestseller „New York Timesa” w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ! Najdroższa Cecilio! Jeśli czytasz ten list...

Niedaleko pada jabłko
Liane Moriarty0
Okładka ksiązki - Niedaleko pada jabłko

NOWA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWYCH WIELKICH KŁAMSTEWEK   CZY GDYBYŚCIE PODEJRZEWALI, ŻE WASZ OJCIEC ZABIŁ WASZĄ MATKĘ, DONIEŚLIBYŚCIE O TYM POLICJI...