Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności

To książka o tym, jak odnaleźć siłę i piękno, które pomoże pokonać przeszkody, jak wyciągnąć z nich naukę i zyskać poczucie, że jest się w stanie stawić czoła wszystkiemu, co przyniesie los.

Tomás Navarro jest doświadczonym psychologiem specjalizującym się w tematyce siły emocjonalnej, którą traktuje jako przeciwieństwo odporności na cierpienie czy życiowe trudności.

Kintsugi jest uzewnętrznieniem jego teorii na temat wykorzystywania bólu emocjonalnego jako narzędzia do rozwoju. Wbrew zachodnim nurtom promującym odporność na cierpienie jako słuszną postawę gwarantującą szczęśliwe życie, Navarro twierdzi, że należy pozwolić bólowi wykonać swoją pracę - jest on przecież znakiem tego, że coś w naszym życiu wymaga zmiany i nie należy tego ignorować. Tytułowe kintsugi, japońska sztuka naprawiania potłuczonej porcelany za pomocą złota, dzięki której naczynia, odzyskawszy dawną formę, wręcz lśnią dumą z odniesionych ran, stanowi trafną metaforę jego koncepcji. Autor wykorzystując tę metaforę do przedstawienia współczesnej wiedzy terapeutycznej. To doskonała pozycja nie tylko dla tych czytelników, których spotkała życiowa tragedia, lecz także dla wszystkich osób, które poszukują w życiu czegoś więcej, lecz brak im śmiałości na wykonanie pierwszego kroku.

Informacje dodatkowe o Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Kintsukuroi
Tłumaczenie: Nina Jaśtak

Kup książkę Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności

Tylko ty zdajesz sobie sprawę z przeżytego cierpienia. Nie musisz z nikim się rozliczać. Osoby empatyczne, które zdołają zrozumieć twoje uczucia bez oceniania go, będą mile widziane; reszta zostanie zignorowana. Już wystarczająco wycierpiałeś - nie cierp więcej.

Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kamila29
Kamila29
Przeczytane:2024-02-04,

Kintsugi to japońska sztuka rekonstruowania tego, co zostało złamane. Kiedy kawałek ceramiki zostaje złamany, mistrzowie tej sztuki naprawiają go, wypełniając pęknięcia złotem lub srebrem, podkreślając w ten sposób rekonstrukcję, ponieważ ten zrekonstruowany kawałek jest symbolem kruchości, ale także siły i piękna.
W tej książce hiszpański psycholog - Tomás Navarro uczy nas, jak zastosować tę sztukę w naszym życiu, dostarczając nam narzędzi niezbędnych do pokonania przeciwności, takich jak prawdziwy mistrz kintsugi. Autor skupia się głównie na tematyce siły emocjonalnej, a przede wszystkim na bólu emocjonalnym i wykorzystaniu go jako narzędzia dalszego rozwoju i siły. Wykorzystanie elementu japońskiej tradycji naprawiania naczyń to świetna metafora odbudowy nawet najbardziej potłuczonych fragmentów nas samych.
Bardzo realistyczna książka, która daje wskazówki do pokonania emocjonalnych ran, trudności. Książkę czyta się bardzo łatwo, napisana jest prostym językiem i pełna życiowych przykładów. Podzielona na cztery części: o kwintesencji życia, o sztuce naprawiania życia, o sztuce wytrwałości i sztuce dawania sobie drugiej szansy. Jest kompletna, zwięzła i bardzo interesująca, ponieważ porównuje emocjonalne rany z fizycznymi. Bardzo dobrze jest dostrzegać taką perspektywę, że nasz mózg, podobnie jak nasze ciało, jest nastawiony na odbudowę.

„Zarówno ceramika, jak i życie mogą rozpaść się na tysiąc kawałków, jednak to nie powinno nas powstrzymywać przed marzeniami, intensywnym życiem i pokładaniem w nim nadziei. Zamiast unikać życia, powinniśmy nauczyć się, jak się odbudować, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli. […] To, co uległo zniszczeniu, może się odbudować na nowo, a kiedy tak się stanie, nie ukrywaj jego kruchości, ponieważ jego pozorna delikatność zmieniła się w ewidentną siłę”. – fragment książki.

Bardzo interesująca pozycja, stawia na nogi od pierwszych stron ta piękna książka o pokonywaniu przeszkód, nie tylko tych życiowych, ale i tych, które tkwią w nas samych. Cieszę się bardzo, że trafiła w moje ręce, przeczytam ją na pewno jeszcze nie raz.

Zmniejszanie stosu hańby w tym miesiącu idzie dobrze 👍 książka, która trochę przeczekała, ale właśnie takich co jakiś czas potrzebuję. W życiu każdego z nas pojawiają się trudności. Każdy się z nimi zmaga, jednak nie każdy zrozumie Twój punkt widzenia i być może będzie dawał Ci dobre rady, które w Twoim życiu nie mają sensu. Ważne, aby wiedzieć, że trudności zawsze będą, jednak nie masz obowiązku udawać, że wszystko jest ok, "bo inni mają gorzej", bo "przecież masz wszystko a wymyślasz". Często też w trudnych momentach po tragedii chcesz złapać chwilę oddechu, ale czy wypada? Może powinieneś cierpieć? Bardzo dużo odpowiedzi i ważnych cytatów, mądrości i filozofii Kintsugi. Kintsugi mówi o tym, że wszystko możesz naprawić. Każda trudność to jak rozbite naczynie, które możesz skleić, a rysy przyozdobić złotem. Każde pęknięcie symbolizuje Twoją siłę i wyciągniętą naukę. Niesamowita pozycja. Myślę, że warto do niej wracać co jakiś czas, żeby naprostować swoje myślenie. Nie ma się co bać takich książek. Wszystko siedzi w nas i każdy z nas ma siłę, aby pokonać przeciwności. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie uderzyć. Może pomoże Ci w tym "Kintsugi"?

Potęga niedoskonałości
Tomas Navarro0
Okładka ksiązki - Potęga niedoskonałości

Czy zaakceptowanie własnej niedoskonałości, niepełności i przemijania może być kluczem do spokojnego życia i szczęścia? Tomás Navarro twierdzi, że...