Kissinger

Pełna biografia sekretarza stanu Henry'ego Kissingera, napisana przez autora bestsellerowego Leonarda da Vinci, ukazuje jego rolę w świecie polityki.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa zanim w 1973 roku Henry Kissinger objął urząd sekretarza stanu, był najbardziej znanym i uwielbianym człowiekiem w Ameryce, który wpłynął na wyobraźnię ludzi na całym świecie. Jednakże Kissinger miał też przeciwników w wielu kręgach opinii publicznej, od liberalnych intelektualistów po konserwatywnych aktywistów. Z niniejszej książki dowiemy się też, jak cechy charakteru sekretarza stanu wpływały na prowadzoną przez niego politykę zagraniczną.

Pierwsza pełna biografia Kissingera powstała na podstawie rozmów, jego prywatnych zapisków i tajnych notatek, a także ponad stu pięćdziesięciu wywiadów, między innymi z byłymi prezydentami Stanów Zjednoczonych i klientami jego firmy consultingowej. Ta wyjątkowo wciągająca, wypełniona zaskakującymi informacjami historia ukazuje wszystkie oblicza barwnego polityka, od prześladowanego przez nazistów żydowskiego chłopca, przez sekretarza stanu męczącego się w toksycznej relacji z Richardem Nixonem, po znanego na całym świecie biznesmena.

,,Bezgranicznie fascynująca biografia... genialne i poruszające studium władzy".

,,The New York Times"

,,Ukazuje Kissingera jako jednego z najważniejszych graczy na międzynarodowej scenie politycznej, a jednocześnie odsłania jego słabości. Nie sposób się oderwać".

Peter Jennings, ABC News

,,Doskonale opracowana, barwnie opisana i niezwykle interesująca historia człowieka, który w trudnych czasach wiódł nieprzeciętne życie".

,,The Boston Sunday Globe"

Informacje dodatkowe o Kissinger:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382023473
Tytuł oryginału: Kissinger: A Biography

Kup książkę Kissinger

Kissinger - opinie o książce

Być może Henry Kissinger nie jest w Polsce postacią powszechnie znaną. Nie jest to gwiazda Hollywood. Nie bryluje na okładkach kolorowych magazynów. Kojarzony będzie raczej przez osoby interesujące się polityką i historią współczesną. Kim jest ów pan? Rzekłabym, amerykański dyplomata. Podczas kadencji prezydentów Richarda Nixona oraz Geralda Forda piastował urząd Sekretarza Stanu, czyli był odpowiedzialny za politykę zagraniczną państwa.

Wydawnictwo Zysk i s-ka oddaje w nasze ręce biografię polityka autorstwa Waltera Isaacsona. Biografię obszerną i rzetelną. Moi drodzy, dostajemy do ręki ponad 800 stron pełnych tekstu, pełnych informacji. Żeby was zachęcić do poznania bohatera napiszę, że jest to postać kontrowersyjna. Mówi się, że jego sposób prowadzenia polityki ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Domyślam się, że pisząc życiorys takiej osoby trudno zachować bezstronność i powstrzymać się od komentarzy. Walter Isaacson stara się za wszelką cenę. Co mi się bardzo spodobało, przedstawia czym ten człowiek się fascynował, kogo cenił, co ukształtowało jego i jego poglądy. Autor stara się, żeby czytelnik zrozumiał Kissingera i jego sposób myślenia.

Czy tę biografię czyta się dobrze? Generalnie tak. Ja z Kissingerem miałam do czynienia na studiach i zdecydowałam się spojrzeć na jego postać w szerszym kontekście. Dlaczego o tym piszę? Zmierzam do tego, że posiadam elementarną wiedzę w zakresie poruszanego tematu, ale musiałam sobie pewne pojęcia, postacie itp. odświeżyć. Totalny laik zapewne będzie musiał wspomóc się słownikiem. Co nie znaczy, że nie powinien czytać tej książki. Jeżeli ma ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz zachęcam.

Podsumowując. Jeżeli zapalił się u was płomyczek zainteresowania wobec tej biografii, nie wahajcie się, czytajcie. Walter Isaacson powołuje się na prywatne zapiski samego Kissingera oraz wiele wywiadów przeprowadzonych z nim i osobami, które go znały – również byłymi prezydentami. Autor stara się poznać i zrozumieć przedmiot swojej pracy, a dzięki temu doświadczamy tego my, czytelnicy.

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2021-11-28,

Uff udało się! Skończyłam meeeega grubą, pokaźnych rozmiarów biografię sekretarza stanu Henry’ego Kissingera. Książka naprawdę mocno objętościowa, czytałam ją grubo ponad 2 tygodnie.

IG: Czytomanka

👉Biografia została wydana po raz pierwszy w 1992 r, a później dwukrotnie wznowiona! Przedstawiona na zdjęciu jest najnowszą książką wydaną przez wydawnictwo zysk. Powstała na podstawie rozmów, jego prywatnych zapisków i tajnych notatek, a także ponad 150 wywiadów. Kissinger był uwielbiany przez Amerykanów, miał bardzo "ludzkie" podejście do wielu spraw politycznych. Nie był zwolennikiem agresywnej polityki zagranicznej, ale również miał wielu przeciwników.

👉Książkę czytało się bardzo szybko, mi to zajęło wiele czasu, ponieważ ja czytam kilka książek jednocześnie, a przy tej musiałam wyjątkowo mocno się skupić. Bardzo dobra lektura, wiele z niej wyciągnęłam wniosków dla siebie, a to cenie najbardziej w książkach. Warto uczyć się nie tylko na swoich błędach, ale też na cudzych! Szczerze polecam! Fani biografii na pewno będą zachwyceni.

❗Ocena: 9/10

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Henry

"Władza to największy afrodyzjak"

Henry Kissinger, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w latach 1973-1977 najpierw w administracji prezydenta Richarda Nixona, a później Geralda Forda,  wcześniej doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego. Niemiecko-amerykański polityk i dyplomata żydowskiego pochodzenia, który w 1938 roku uciekł z rodziną przed nazistowskimi Niemcami do USA. W 1943 roku uzyskał amerykańskie obywatelstwo.

"(...)co to znaczy być Amerykaninem. Napisałem, że(...) moim zdaniem jest to państwo, w którym można przejść na drugą stronę ulicy z podniesioną głową."

Jest to dość kontrowersyjna postać, przez jednych uznawany za najlepszego sekretarza stanu USA w historii tego kraju, a przez drugich za zbrodniarza wojennego,  mi po lekturze jego biografi jawi się jako niezbyt przyjemny, fałszywy, o wielu obliczach człowiek, dla którego władza jak sam przyznawał była najlepszym afrodyzjakiem, i była najważniejsza, nieufny, podejrzliwy, wręcz paranoiczny, niepewny siebie, manipulator, który ciągle prowadził jakąś grę, pragnął być podziwiany, dostrzegany, zdobywać przychylność każdego, nawet wrogów, kameleon, który każdemu mówił co innego, przybierał daną twarz jak maskę do sytuacji, której ta wymagała. Czytając przed oczami miałam wypisz wymaluj postać z serialu Ranczo, Arkadiusza Czerepacha. Kto serial widział, ten zrozumie moje skojarzenie. Postaci Kissingera nie da się lubić, wzbudza wiele emocji, ale w moim przypadku nie są to pozytywne emocje.

Jest to biografia Kissingera, zwolennika polityki realnej, jednego z twórców polityki odprężenia, ale autor w tej monumentalnej publikacji nie skupia się tylko na samym Kissingerze, bowiem dostajemy tu także wiele z historii Ameryki, o prezydencie Nixonie, i ludziach z jego rządu, otoczenia i najważniejszych wydarzeniach tamtych czasów jak wojna w Wietnamie, stosunki z ZSRS, Izraelem, Chinami, inwazja na Kambodżę, próby obalenia niewygodnego dla USA prezydenta Chile, Salvadora Allende, afera Watergate, kryzyz na Bliskim Wschodzie, kryzys w Jordanii, których Kissinger jest uczestnikiem, mniej lub bardziej aktywnym, a także przedstawia zakulisowe rozgrywki polityków, świat dyplomacji, polityki i jego blaski i cienie.

Kissinger to na pewno ciekawa publikacja, ale w lekturze nie jest to lekka książka i w sensie fizycznym, jak i merytorycznym. Ogrom nazwisk, zdarzeń, sytuacji do których czytelnik zostaje wrzucony może przytłoczyć i zniechęcić do dalszej lektury. Myślę, że dla kogoś kto choć w pewnym stopniu interesuje się polityką, a zwłaszcza polityką i historią Ameryki, lektura biografii Kissingera będzie łatwiejsza, lepiej się w niej odnajdzie.

Jest to bogata w źródła, czego dowodem bogata bibliografia i liczne przypisy, solidna, wyczerpująca i dobrze napisana biografia, którą autor spisał przystępnym językiem, dzięki któremu da się czytać tę biografię i nie czuć zacięcia naukowego. Nie jest to lektura dla każdego, ale jeśli interesujesz się sylwetkami słynnych, kontrowersyjnych postaci ze świata polityki, dyplomacji światowej, historią Ameryki, i historią samą w sobie, to sięgaj i czytaj, jeśli nie to odpuść sobie tę lekturę, chyba, że jesteś ciekawy świata, odważny i gotowy na wyzwania, to wtedy także sięgaj i czytaj, tak jak ja, bo ja specjalnie polityką ani Ameryką nie interesowałam się, a całą biografię Kissingera przeczytałam i jestem z siebie dumna, a wiedza jaką zdobyłam dzięki tej lekturze, jest już moja, a to ważne by od czasu do czasu książki nas także czegoś uczyły, a nie tylko bawiły.

Na koniec należy zwrócić uwagę na piękne i solidne wydanie tejże publikacji, twarda oprawa, śliski papier, taki jaki spotyka się w albumach czy encyklopediach, nie wiem jak Wam, ale on bardzo wpada w moje gusta papiernicze, małym minusem jest kolor okładki, biały, bo bardzo się brudzi gdy trzyma się książkę w dłoniach, szczególnie teraz latem, gdy jest gorąco, a dłonie się pocą. Ale to tylko taki mały minusik, który nie odbiera blasku temu wydaniu.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Benjamin Franklin
Walter Isaacson0
Okładka ksiązki - Benjamin Franklin

Wciągająca biografia jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii Benjamin Franklin był nie tylko jednym...

Einstein
Walter Isaacson0
Okładka ksiązki - Einstein

Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy...