Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2019-04-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8079-422-1
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

Ocena: 4.33 (3 głosów)


Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza

Amory, żony i kochanki Kazimierza Wielkiego.

Dynastia Gryfitów wymiera po klątwie Sydonii von Borck.

Miłosne porażki Władysława Jagiełły.

Czy potop szwedzki był skutkiem uwiedzenia żony podkanclerza Hieronima Radziejowskiego?

Ognisty romans Napoleona i pani Walewskiej – wpływ alkowy na wielką politykę.

Czy generał Zagórski zaginął, bo wiedział za dużo o przeszłości Marszałka Piłsudskiego?

Tajemnicza śmierć Eugenii Lewickiej, domniemanej kochanki Józefa Piłsudskiego.

Miłosne perypetie generałów Orlicz-Dreszera i Tadeusza Kasprzyckiego.

Igo Sym - filmowy amant w życiowej roli agenta gestapo.

Czy Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej zmieniła pościelowe życie Polaków?

Seks, szybkie kobiety i szybkie samochody czerwonego księcia PRL-u.

Klątwy, sekrety i skandale opisane brawurowo drapieżnym piórem Sławomira Kopra - znanego popularyzatora historii.

Tagi: bóg

Kup książkę Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam,

Sławomir Koper to polski pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Książki jego autorstwa cieszą się wielką popularnością, więc nie mogłam sobie odmówić przyjemności, by sięgnąć po najnowszą publikację ,,Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza."


Wielu historyków skupia się głównie na opisywaniu wielkich wydarzeń historycznych, ale bardzo rzadko pochyla się nad przedstawieniem codziennego życia władców, polityków czy ludzi kultury. Natomiast Sławomir Koper ukazał znane postacie historyczne, jako ludzi, którzy mają słabości, popełniają błędy, a wszystko to znajduje odbicie w ich działalności. Autor wybrał różne afery i skandale, które miały miejsce w Polsce począwszy od pierwszych Piastów, a skończywszy na sprawie Reginy Wasiak-Taylor (prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie) w 2014 roku. 


Przyznam, że Sławomir Koper dokonał ciekawego wyboru historii i afer do książki. Niektóre skandale były mi znane, ale było też wiele takich, o których czytałam po raz pierwszy. Nie każdy wie, że Bolesław Chrobry zgwałcił kijowską księżniczkę Przedsławę i uczynił z niej swoją oficjalną nałożnicę, podczas gdy miał legalną żonę. Kazimierz Wielki oprócz licznych kochanek miał też jednocześnie trzy żony. Nie afiszował się ze swoimi upodobaniami, ale w różnych grodach państwa zorganizował sobie prywatne haremy. Pomorska szlachcianka Sydonia von Borck uwiedziona przez jednego z książąt z dynastii Gryfitów, który obiecał jej małżeństwo i nie dotrzymał słowa, a ożenił się z majętniejszą panną, rzuciła na jego ród klątwę, po której cała dynastia pomorska wymarła. August II Mocny był największym playboyem z grona polskich władców. Uwodził chłopki, mieszczki, szlachcianki i arystokratki, a nieślubnych dzieci miał ponad trzysta. Jako pierwszy polski król wprowadził na dworze funkcję metresy. Delfina Potocka uchodziła za najpiękniejszą Polkę pierwszej połowy XIX wieku, a do tego była inteligentna i utalentowana. Miała za sobą nieszczęśliwe małżeństwo, wiele skandalizujących romansów i była muzą dla Słowackiego, Norwida, Chopina oraz Krasińskiego, który dostawał ataków furii, wyzywając swoich rywali od psów i grożąc, że ich wysmaga nahajką. Stanisława Walasiewiczówna-polska lekkoatletka, medalistka olimpijska i rekordzistka świata po śmierci stała się bohaterką ogromnego skandalu. Wyszło bowiem wówczas na jak, że była hermafrodytą. Autor zwrócił uwagę na sytuację w Polsce po II wojnie światowej i katastrofalny rozwój chorób wenerycznych spowodowany wieloletnią okupacją, wojennymi gwałtami i przemieszczaniem się ludności. Od 1946 roku za ukrywanie swojej choroby wenerycznej lub przerwanie leczenia groziła kara dwóch tygodni aresztu i grzywny. Do walki z chorobami wenerycznymi zaangażowano państwową propagandę. Drukowano ulotki, wyświetlano filmy i edukowano w szkołach. Oprócz chorób wenerycznych wielkim problemem obyczajowym w PRL-u była prostytucja i aborcje oraz alkoholizm i bandytyzm.


Życie intymne i prywatne, jak dowodzi autor książki miało ogromny wpływ na wydarzenia historyczne. Subiektywny wybór afer i skandali oraz ukazanie historii Polski przez dziurkę od klucza okazało się bardzo interesujące. Czyta się lekko i przyjemnie, a momentami z nutą niedowierzania. Książkę polecam miłośnikom historii:)

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,
Inne książki autora
Święta po polsku. Tradycje i skandale
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Święta po polsku. Tradycje i skandale

„To najbardziej nietypowa z moich książek. Zawsze chciałem przedstawić historię polskich świąt zupełnie inaczej niż to dotychczas robili historycy...

Walka o granice (1918-21)
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Walka o granice (1918-21)

Kolekcja "Dwudziestolecie międzywojenne " to wyjątkowa seria 39 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy