Klaus. Odwrócona prawda

Czy da się oszukać zawodowego oszusta? Klaus przekonuje się o tym na własnej skórze, kiedy postanawia skończyć ze złodziejskim fachem. Chcąc zmienić swoje życie wraca do rodzinnego miasta. Tam jednak zaczynają go nękać upiory przeszłości, a nad jego rodziną zawisa śmiertelne niebezpieczeństwo.

To historia zdesperowanego człowieka uwikłanego we własne kłamstwa, który ponad wszystko stawia jednak spokój bliskich i miłość do kobiety.

Opowieść o tym, jak trudno podejmować proste zdawałoby się decyzje w sytuacji, kiedy nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem. Czy Klaus potrafi oszukać samego siebie?

Informacje dodatkowe o Klaus. Odwrócona prawda:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2023-08-03

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Klaus. Odwrócona prawda

Klaus. Odwrócona prawda - opinie o książce

Kłamać każdy może i nikt nie powinien sądzić, że jego nie da się oszukać, bo jest to kompletnie niemożliwe. Wystarczy, że ktoś znajdzie słaby punkt i perfidnie go wykorzysta dokładając do tego perfekcyjną grę aktorską i dany człowiek jest już skazany na porażkę. Istnieje szansa na odwrócenie skutków danego przekrętu, jeśli w miarę szybko ofiara dostrzeże proceder i podejmie odpowiednie kroki w celu jego przerwania.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Klausa, który oprócz posiadania legalnie zarabiającej galerii, trudni się okradaniem innych złodziei. Pod koniec swej kryminalnej kariery trafia na pewnego francuza, który grozi mu, że go znajdzie i się zemści. Klaus wraca do swego rodzinnego domu, gdzie mieszka jego przybrana mama, wraz z córką i jej chłopakiem. Jego ostatnim zadaniem przed złodziejską emeryturą będzie wykradzenie drogocennych znaczków z tajnej skrytki znajdującej się w zamku Czocha. Niestety sprawa zaczyna się komplikować, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jego siostra Klara. Kto stoi za porwaniem Klary i czy ma coś z tym wspólnego pragnący zemsty francuz? Gdzie znajdują się znaczki? Jakie niespodzianki czekają Klausa i z których będzie zadowolony? Jak zakończy się ta historia? O tym w książce „Klaus. Odwrócona prawda” autorstwa Maxa Bilskiego.

Oszustwa

Autor w swej książce zwrócił uwagę na to, że w obecnych czasach nie należy nikomu ufać na 100%, bo nawet najbliżsi w jakiś sposób mogą nas okłamać lub wyjawić jakąś skrywaną przez nas tajemnicę. Ograniczone zaufanie może złagodzić nasze późniejsze cierpienie lub uchronić nas przed jakąś katastrofą. Niemniej powinniśmy również pamiętać żeby nie popadać w skrajność kontrolując wszystkich na każdym kroku, bo sami staniemy się oprawcami krzywdząc innych i nas samych. W każdym przypadku ważny jest umiar, o którym bohater kilka razy zapomniał, przez co doświadczył przykrych wydarzeń, o których przeczytacie w książce.

Miłość

Innym istotnym wątkiem w pozycji są uczucia, którymi Klaus obdarzył pewną Sashę. Pomimo ich rozłąki i jej powrotu po jakimś czasie z dzieckiem, bohater nie zamknął się i postanowił dać im szansę. Ta sytuacja pokazuje, że czasem warto zagrzebać swe urazy, bo inaczej możemy przegapić szczęście, które zostanie z nami już na zawsze. W sprawach miłosnych trzeba zawsze wszystko na spokojnie przemyśleć i posłuchać swego serca, czy na myśl o danej osobie nasze ciśnienie przyjemnie rośnie lub się po prostu uśmiechamy.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z zaciekawieniem, gdyż co chwilę pojawiały się nowe tajemnice, których prawdy byłem ciekaw. W tym wypadku mamy do czynienia z delikatnym kryminałem z elementami komedii i myślę, że taka kombinacja wyszła bardzo dobrze. Dodatkowym plusem jest wzmianka na końcu książki o samym zamku Czocha, która jednocześnie świadczy o tym, że historia została oparta na prawdziwym miejscu z realnymi zagadkami. Zakończenie pozostawia pewien otwarty wątek, który może być rozwinięty w kolejnych tomach, jeżeli takie będą, na co liczę. Okładka pasuje do głównego bohatera i przykuwa wzrok potencjalnego odbiorcy. Gorąco polecam pozycję każdemu, kto lubi tajemnice związane z przeszłością oraz wszystkim tym, którzy chcieliby zobaczyć, jak łatwo można oszukać zawodowego oszusta.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Videograf.

Avatar użytkownika - Mirela
Mirela
Przeczytane:2023-09-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

RECENZJA

🕸"KLAUS. ODWRÓCONA PRAWDA"🕸

AUTOR: MAX BILSKI

WYDAWNICTWO: VIDEOGRAF

-Czy można oszukać oszusta?

"Teraz dochodzi do wniosku, że niektórych prawd lepiej nie poznać. Że jest z nimi tak jak z nieznanymi potrawami. Dopóki nie wiesz, że istnieją, nie znasz ich smaku, niczego nie żałujesz."

KLAUS. ODWRÓCONA PRAWDA to historia człowieka, który został nauczony od najmłodszych lat, że świat nie jest sprawiedliwy i trzeba z niego podbierać i stał się mistrzem w tym fachu. Jednak on okazuje się być, całkiem inne niż myślałam, a  z każdą kolejną przeczytaną stroną utwierdzałam się o tym.
Max oszust, przestępca, tylko z tą różnicą, że oszukuję oszustów, co jest bardzo ciekawym wątkiem. Sam jako człowiek ma dobre serce i dla swojej przyszywanej rodziny zrobiłby wszystko.
Autor przeniesie, nas do Zamku Czocha na Dolny Śląsk i jego tajemnic a pośród tego intrygi, zagadki, szantaż, duża garść akcji a pośród tego wszystkiego niepostrzeżenie rodzi się uczucie.
Opowieść o tym, jak trudno podejmować, proste zdawałoby się decyzje w sytuacji, kiedy nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem. Autor idealnie pokazał, jak cienka jest granica między prawdą a kłamstwem, która zaciera się bardzo szybko gdy podejmuje się decyzję, które mogą zaważyć na całym życiu.
Bardzo wciągnęłam się w historię, która z każdą chwilą robiła się coraz bardziej, ciekawsza wciągając w intrygującą intrygę i rozwój wydarzeń, w którą został wciągnięty główny bohater. Watki zostają tak poprowadzone, że cały czas autor wodzi, nas za nos prowadząc w ślepy zaułek. Niby dostajemy całkiem prostą, jakby się zdawało zagadkę, naprowadzeni jesteśmy na proste tropy, które jednak okazuje się, że prowadzą nas nie tam, gdzie byśmy chcieli, wprost w ślepy zaułek a  prawda okazuje się, zgoła inna niż nam się wydawało. (Choć powiem szczerze, że od samego początku nie podobała mi się pewna postać, do której miałam mieszane uczucia, jednak moja intuicja mnie nie zawiodła 😀).
 A zakończenie nawet zaskoczy samego bohatera.

Całość historii dobrze poprowadzona, napisana w trzeciej osobie z perspektywy głównego bohatera Klausa.
Napisana lekkim i przyjemnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie.

Bohaterowie dobrze wykreowani, szczególnie główna postać Klausa. Klara również jest ciekawym przypadkiem z dziwną przypadłością.

Klaus to człowiek znikąd, człowiek zjawa, człowiek o stu twarzach, który okrada złodziei, uwikłany we własne kłamstwa. Postanawia skończyć ze swoją profesją i zmienić swoje życie. Ostatni raz,  ostatnia zagadka do odkrycia, która jest jak tropienie cieni przeszłości. A potem spokojne życie po swojemu. Zagadka starych znaczków pociągnie za sobą nieoczekiwanie zwroty.

Jednak nic nie będzie takie proste, a do jego życia wkrada się, chaos a nad jego rodziną zawisa groźne niebezpieczeństwo.
Życie mężczyzny zaczyna przewracać się do góry nogami. Nie tak wyobrażała sobie zmiany w jego życiu.

-Czy Klaus wpadnie we własną pułapkę?
-Jaką tajemnicę skrywała Sasha przed Klausem?
-Czy odnajdzie, w Zamku Czocha ukryte znaczki?
-Kto tak naprawdę stoi za porwaniem Klary?
-Kto zabawił się kosztem Klausa?

To było moje pierwsze spotkanie z autorem i tak naprawdę nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej lekturze. Oczywiście pierwsze komentarze i opinie były pozytywne, więc z ochotą zabrałam się za czytanie. Niestety czasem życie stawia nam kłody pod nogi i nie mogłam książki skończyć tak szybko jakbym tego chciała. Cóż życie, najważniejsze że dobnęłam do końca. A o czym jest ta książka? Hmmm o tym jak łatwo można wpaść ofiarą oszusta.

Klaus jest zawodowym oszustem, na jego obronę można powiedzieć tylko jedno, oszukuje oszustów. Czy to rozgrzesza jego niecne uczynki? Chyba nie dokońca. Sam jednak zdaje sobie sprawę, że czas coś zmienić w swoim życiu, ale musi jeszcze wykonać jedno oszustwo. I kończy z takim życiem. W tej sprawie przyjeżdża do domu rodzinnego, gdzie zaczynają się zbierać czarne chmury nad Klausem.

Dochodzi do różnych małych i dużych zdarzeń, które miały na celu oszukać samego Klausa. Apogeum tych zdarzeń było porwanie jego siostry. Początkowo Klaus dał się wodzić za nos, jednak w pewnym momencie zorientował się co jest grane i kto jest odpowiedzialny za szereg dziwnych zdarzeń.

Czy Klaus poradzi sobie z tym problem? Czy odnajdzie siostrę i winnego jej porwania? Czy Klaus będzie potrafił zmienić swoje życie, nawet dla ukochanej kobiety?

To była lekka lektura. Spodziewałam się trochę więcej po niej. Zapowiedzi, okładka przedstawiała mi książkę jako kryminał z krwi i kości. A co dostałam? Bardziej komedię kryminalną. Wyobrażałam sobie Klausa jako twardziela, ale takiego co biega z bronia za pasem. A Klaus okazał się oszustem, który z bronią nie ma za wiele wspólnego. Nie mniej jednak dobrze się bawiłam czytając jego przygody.

Oprócz oszustwa pojawia się tu szantaż, porwanie, ale także miłość i spora dawka humoru. Całą książkę czyta się bardzo szybko i płynnie (gdyby nie brak czasu skończyłabym ją dużo wcześniej 🤷). Do tego krótkie rozdziały i duża czcionka dopełniały całości. Zakończenie nie zaskoczyło mnie, ale pozamykało wszystkie wątki i wg mnie było ok.

Kończąc zachęcam Was do poznania Klausa, nie będziecie się przy nim nudzić. Sama muszę poznać Maxa w innej książce, bo bardzo spasowało mi lekkie pióro autora.

Polecam

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Historia, którą zaserwował nam Max Bilski, jak wspomniałam na początku jest naprawdę inna i to w niej mnie urzekło. Nie znajdziemy tu krwawych scen, przemocy, policyjnego śledztwa czy mrocznego półświatka, do czego powieści kryminalne mnie przyzwyczaiły. Owszem, mniej więcej w połowie powieści ukazują się nam sceny, na które można zareagować przyspieszonym tętnem i są typowe dla kryminału, jednak prawda, z pozoru przewidywalna, wcale taka nie jest. Czytelnik zatem może czuć się wiele razy zaskoczony rozwojem wydarzeń. A wątki, które z początku układają się w logiczną całość, tak naprawdę prowadzą w ślepy zaułek ukazując na samym końcu szokująca prawdę.

Całkiem fajnie obserwowało się tu również sylwetkę Klausa, który pomimo swojego nielegalnego "fachu" nie należy do negatywnych bohaterów, a wręcz przeciwnie...troszkę przypominał mi Robin Hood'a. Pomimo ciężkiego dzieciństwa, które zasponsorował mu ojciec, Klaus dba o swoją rodzinę, znając i stosując ważne w życiu wartości. Mamy tu również mały wątek miłosny, który stanowił istotny równoważnik w życiu bohatera.

Trzeciosobowa narracja w powieści, pomimo iż prowadzona z punktu widzenia tytułowego bohatera, wprowadzała w fabule pewien dystans, zarówno do wydarzeń, jak i samego Klausa. Dynamiczna akcja sprawiła, że z każdą przeczytaną stroną ciekawość rosła, a rosnące napięcie nie pozwoliło się oderwać od przygód bohatera. Autor świetnie przemyślał intrygę i umiejętnie wplótł ją w akcję, gwarantując nam tym samym wiele emocji. Naprawdę dobrze czytało się tą książkę, w które poznamy nie tylko sympatycznego Klausa, ale również dowiemy się wielu rzeczy m.im. o zamku Czocha.

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2023-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Tytułowy Klaus to zawodowy oszust, który podjął wreszcie życiową decyzję ,by zakończyć z tym fachem i rozpocząć nowy etap. Powrót do domu ,w którym wychowywał się po śmierci mamy ma mu w tym pomóc. Jest jednak jeszcze jedna sprawa, którą musi poprowadzić do końca ,a ma ona związek z pewną skrytką na Zamku Czocha. Jednak pojawiają się pewne komplikacje.. przypadkowo znalezione przez Klausa zwłoki mężczyzny i porwanie bliskiej mu osoby. Takiego początku nowego życia się niespodziewał. Dodatkowo zaczynają w niego uderzać demony przeszłości.. Czy w takim przypadku wejście na drogę praworządności będzie możliwe? Kto stoi za tajemniczym zniknięciem Klary i czy Klaus zdąży ją odnaleźć nim będzie za późno?

Książkę przeczytałam w jeden dzień. Lubię zagadki ,więc nie mogłam zakończyć czytania zanim nie poznam prawdy. A takiego końca się niespodziewałam. Intryga, która oplotła Klausa z każdej strony i mnie zdołała wyprowadzić w pole. Ale odpowiada mi to ,gdyż nie lubię oczywistych rozwiązań. Dzięki temu fabuła okazała się ciekawa i wybrzmiewała w mojej głowie nieustannym "jak to się skończy?" Wciągnęła mnie ta historia a jeszcze dodatkowym smaczkiem jest wątek z Zamkiem Czocha. Aż nabrałam ochoty by go pozwiedzać. Po krwistych kryminałach i thrillerach dobrze jest sięgnąć po coś lżejszego, jednocześnie wciąż pozostając w tematyce powieści sensacyjnej. Polecam !!!

Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2023-08-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

Po nieco poważniejszych lekturach ucieszyłam się na myśl, że będę mogła przeczytać coś lżejszego, czyli romans pisany przez mężczyznę. Jednak zaskoczę was – nie jest to romans a historia mężczyzny walczącego z demonami przeszłości. Niech nie zmyli więc was okładka. Klaus to samotnik, żaden tam z niego łamacz damskich serc, czy bożyszcze tłumów. Nasz bohater to mężczyzna po przejściach. Z pozoru wielbiciel i kolekcjoner sztuki a w rzeczywistości etatowy złodziej i oszust doskonały. Powrót w rodzinne strony jest doskonałą okazją do konfrontacji z tym, co już z pozoru dawno zapomniane i nieważne. Jednak jak możemy się przekonać, urlop z rodziną niekoniecznie potoczy się tak, jak to sobie zaplanował.
Jaka jest najnowsza książka Bilskiego? Zabawna, dobrze napisana, z wyraziście wykreowanymi postaciami pierwszo- i drugoplanowymi. O ile bohaterom stworzonym przez Bilskiego niczego nie brakowało, a cała historia zgrabnie zmierzała ku szczęśliwemu zakończeniu, to ja jednak odczuwam pewien niedosyt. Nie jestem pewna czy jest to spowodowane tym, że lubię historie o takich niebezpiecznych, ale jednocześnie przedsiębiorczych mężczyznach i zawsze, gdy kończą się w momencie, gdy mogłyby jeszcze trwać, to ja czuję niezadowolenie. A może po prostu jest to zapowiedź kontynuacji losów Klausa?
To historia o tym, że nigdy nie jest za późno na to, by całkowicie zmienić swoje życie i przekierować je na inny tor. Klaus jest doskonałym przykładem tego, że to, co wynosimy z domu rodzinnego, pozostaje z nami już na zawsze i może być naszym błogosławieństwem bądź ciężkim bagażem. Dzieciństwo i wczesna młodość kształtują naszą osobowość i wpływa na relacje z innymi ludźmi. A Klaus nie jest mistrzem ani w okazywaniu uczuć, ani w tworzeniu trwałych więzi. Przykładem tego jest jego była żona i siostra, z którą delikatnie mówiąc, łączą go dziwne relacje.
Duży plus dla Autora za promocję naszego pięknego kraju. Podczas gdy wielu z nas wydaje niebagatelne sumy na egzotyczne podróże, on zachęca do odkrywania uroków naszych rodzimych okolic. Nigdy nie widziałam na żywo Zamku Czocha, ale po lekturze Klausa wybrałam się tam nieco pozwiedzać. Wirtualnie oczywiście.
Podsumowując - książka podobała mi się, aczkolwiek po tego typu literaturę sięgam bardzo rzadko. Od premiery (03.08) minęło już trochę czasu, a o książce nie jest zbyt głośno na Instagramie. Słusznie to czy nie? Sprawdźcie sami.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @videograf

Avatar użytkownika - Spizarnia_ksiaze
Spizarnia_ksiaze
Przeczytane:2023-09-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Niektórych prawd lepiej nie poznać. (...) jest z nimi tak, jak z nieznanymi potrawami. Dopóki nie znasz ich smaku, niczego nie żałujesz. Żyjesz w błogiej nieświadomości. Ale wystarczy raz posmakować i myśl o nich będzie się za tobą snuła niczym nić z poprutego swetra."

Wracając w rodzinne strony, do domu, w którym zaznał dużo ciepła i miłości Klaus utwierdza się w przekonaniu, że decyzja, o zakończeniu złodziejskiej kariery jest słuszna. Od teraz koniec z oszustwami, ryzykiem i życiem na walizkach. Co prawda, ma jeszcze zaplanowaną ostatnią akcję, ale miliony, których stanie się właścicielem zapewnią mu spokój i dostatek. Szczegółowo zaplanowana, koronkowa robota rozsypuje się, gdy do głosu dochodzą demony przeszłości...

Pamiętam, jak przechadzając się po wytwornych komnatach Zamku Czocha chłonęłam opowiadane historie i legendy. Owiane mgiełką tajemniczości i grozy pobudzały wyobraźnię pogłoskami o ukrytych skrytkach i kosztownościach. Skarbach, do których Autor nawiązuje w swojej powieści. W końcu, nie ma co się dziwić, że takie bogactwa zwróciły uwagę zawodowego złodzieja, jakim jest tytułowy Klaus. Jak sam o sobie mówi "człowiek znikąd, człowiek zjawa, człowiek o stu twarzach". Wrodzonym urokiem, wzbudza sympatię i sprawia, że z ciekawością śledzimy jego losy. Częste wstawki z przeszłości pomagają lepiej zrozumieć jego postępowanie i poznać go z innej strony.

Od pierwszych stron jesteśmy wciągnięci w skomplikowaną i sprytnie uknutą intrygę, która wciąga i zaskakuje. Barwne dialogi z dużą dawką humoru i ironii, nadawały lekkości i nieraz wywołały uśmiech. Nie jest to typowy kryminał, którego się początkowo spodziewałam się po opisie. I bardzo dobrze. Autor udowadnia, że nie potrzeba krwawych opisów, by podtrzymać zainteresowanie czytelnika. Idealna na długie jesienne wieczory. Polecam.

(Recenzja zamieszczona także na moim profilu na Instagramie).

Klaus nie miał łatwego życia: ojciec pijak o agresor, matka zginęła w wypadku. Wychowała go przyjaciółka mamy, pani Zofia. Te wydarzenia go ukształtowały. Teraz jest dorosły i jest złodziejem okradającym innych złodziei. Aby nie martwić swojej rodziny okłamuje ich. Ale kłamstwa mają to do siebie, że potrafią wyrządzić mnóstwo szkody i samemu można się w nich pogubić.
"Klaus. Oświecona prawda" to fantastyczna przygoda. Dobrze poprowadzona akcja sprawia, że nie można się nudzić. Już od pierwszych stron coś się dzieje. Oszustwa, poszukiwanie skarbu, zaginięcia, tajemnice i miłość. A w centrum tych wydarzeń dobrze wykreowany główny bohater. Przestępca, a jednak dobry człowiek. Planuje zmienić swoje życie, ale przeszłość się o niego upomina. Przekonuje się na własnej skórze , że zmiany w życiu nie są proste, a w sytuacji zagrożenia najprostsze decyzje urastają do rozmiarów Himalajów. Jak sobie poradzi z piwem, które sam sobie nadarzył? O tym przekonacie się sięgając po książkę 'Klaus. Odwrócona prawda." Ja polecam.

Avatar użytkownika - aneta5janiec12
aneta5janiec12
Przeczytane:2023-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytałam, Posiadam,

"Klaus. Odwrócona prawda" to wciągająca powieść, która prowadzi czytelnika przez labirynt kłamstw i tajemnic. Autor świetnie opowiada historię zawodowego oszusta, Klausa, który w desperacji postanawia wycofać się ze złodziejskiego fachu. Wraca do swojego rodzinnego miasta, aby rozpocząć nowe życie, lecz szybko okazuje się, że przeszłość nie daje mu spokoju.

Fabuła wciąga czytelnika od pierwszych stron, ukazując walkę głównego bohatera z duchami swojej przeszłości. Zmagania Klausa z własnymi kłamstwami, a jednocześnie dążenie do ocalenia rodziny i miłości do kobiety stanowią główny sens tej opowieści. Fabuła buduje napięcie, gdy nad rodziną Klausa zawisają ciemne chmury śmiertelnego niebezpieczeństwa. Opisane emocje i konflikty są prawdziwe i autentyczne, co pozwala czytelnikowi wczuć się w bohaterów i ich trudne sytuacje. Czytelnik ma wrażenie, że staje się częścią tej lektury.

Książka skupia się na trudnościach podejmowania decyzji w otoczeniu, gdzie granica między prawdą a kłamstwem staje się coraz bardziej zatarta. Pytanie, czy Klaus zdoła oszukać samego siebie w imię ocalenia i wyzwolenia się z toksycznych więzów, prowadzi czytelnika przez emocjonującą podróż.

"Klaus. Odwrócona prawda" to opowieść, która angażuje umysł i serce, skłaniając do refleksji nad moralnością, lojalnością i ceną, jaką płacimy za własne wybory. Książka zachęca do przemyśleń nad naturą prawdy i kłamstwa w tym skomplikowanym świecie.

Sezon na śmierć
Max Bilski0
Okładka ksiązki - Sezon na śmierć

Kiedy w upalne lato w małym miasteczku na południu Polski w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać dzieci, mieszkańców ogarnia groza. Mimo...

Zła krew
Max Bilski0
Okładka ksiązki - Zła krew

W małym, klimatycznym miasteczku na południu Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza kilkanaście kobiet popełnia samobójstwo, podrzynając sobie gardła...