Klejnot siedmiu gwiazd

Młody adwokat, Malcolm Ross, zostaje wezwany w środku nocy przez swoją przyjaciółkę, Margaret, do domu jej ojca, Abla Trelawny’ego. Okazuje się, że został on zraniony we własnym pokoju przez nieznanego sprawcę i wpadł w dziwny stan przypominający letarg. Wszystko staje się jeszcze bardziej zagadkowe, kiedy domownicy odkrywają list słynnego egiptologa do córki, w którym znajdują się osobliwe wskazówki odnośnie dalszego postępowania w zaistniałej sytuacji. Wszczęte natychmiast śledztwo i obserwacja nieprzytomnego pacjenta przysparzają jednak tylko kolejnych tajemnic, których trop prowadzi do starożytnego Egiptu i próby wskrzeszenia legendarnej królowej Tery.

Klejnot Siedmiu Gwiazd to niezwykła powieść grozy przesiąknięta klimatem starożytnego Egiptu oraz fascynacją odkryciami tej cywilizacji, która na przełomie XIX i XX wieku była w Wielkiej Brytanii tak ogromna, że niektórzy trzymali mumie i inne artefakty we własnych domach. W historii tej, rozpoczynającej się na wzór kryminału, nie zabraknie elementów horroru, powieści przygodowej czy romansu. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1903 roku, ale kilka lat później ukazało się wznowienie ze zmienionym zakończeniem. W naszym wydaniu, opartym na wersji pierwotnej, dołączyliśmy także ostatni rozdział z 1912 r. o bardziej optymistycznej wymowie. Klejnot Siedmiu Gwiazd nie jest obecnie tak popularny jak Dracula, jednakże został również kilkukrotnie sfilmowany (m.in. Krew z grobowca mumii (Hammer Film Productions, 1971), Przebudzenie (The Awakening) (Warner Bross, 1980) czy Grobowiec (The Tomb) (Trans World Entertainment, 1986), a ponadto wiele wskazuje na to, że powieść Stokera zainspirowała całą historię mumii w kinematografii, począwszy od filmu Karla Freunda z Borisem Karloffem w roli głównej (patrz artykuł: Den of Geek ).

Informacje dodatkowe o Klejnot siedmiu gwiazd:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2022-02-28
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: The Jewel of Seven Stars
Tłumaczenie: Radosław Jarosiński

Kup książkę Klejnot siedmiu gwiazd

Klejnot siedmiu gwiazd - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2022-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Niezwykła historia, wciągająca i intrygująca, choć nie nazwałbym jej horrorem. Owszem, są elementy grozy, ale nie bardzo przerażają: raczej służą budowaniu napięcia i wciaganiu czytelnika w akcję.

Bardzo podobał mi się klimat tej powieści: stara posiadłość, dom pełen egipskich artefaktów, mumie, tajemnicza klątwa, a w tym wszystkim - para mlodych ludzi, między którymi rodzi się uczucie...

Ktoś może poczuć się znużony długimi i szczegółowymi opisami wnętrz, przedmiotów, osób, stanów ducha, ale według mnie to właśnie one pomagają stworzyć ten niezwykły nastrój powieści. Potęgują go ciekawe informacje na temat egipskich wierzeń (bardzo szczegółowe).

Pomysł na fabułę - świetny, wykonanie również (w końcu to Bram Stocker!) i przyznam, że ksiązka nie traci nic ze swej świeżości i jest w stanie zaciekawić także współczesnego czytelnika.

W środku nocy młody adwokat Malcolm zostaje pilnie wezwany przez swą przyjaciółkę Margaret do domu jej ojca. Jej ojciec, Abel Trelawny został ranny we własnym pokoju i zapadł w przedziwny stan śpiączki. Sprawca jest nieznany, śledztwo zostaje szybko wszczęte. Niestety, nadchodzące godziny upływające na obserwacji pacjenta nie przynoszą oczekiwanego rozwiązania zagadki tylko dochodzi do splotu tajemniczych zdarzeń, które rodzą więcej pytań niż odpowiedzi. Okazuje się, że pan Trelawny był zapalonym egiptologiem. Wszelkie ślady prowadzą do starożytnego Egiptu i możliwości odrodzenia się legendarnej królowej Tery.

Wiecie, że na przełomie XIX i XX wieku po odkryciach archeologicznych pozostałości starożytnej cywilizacji Egiptu, w Wielkiej Brytanii ludzie byli tak tym zafascynowani, że trzymali różne artefakty i mumie we własnych domach? Wyobraźcie sobie zatem niezwykły dom Trelawny'ego pełen starożytnych artefaktów, w tym nawet mumii! Jego pokój przepełniony jest orientalnymi zapachami... Znalezione zapiski z wypraw do mrocznego wnętrza grobowca mrożące krew w żyłach... To wszystko tworzy taki niesamowity klimat, wręcz upiorny, który przenika pod skórę. I jak tego nie kochać?

Od pierwszych akapitów tej historii byłam zachwycona, czułam klimat przygód Sherlocka Holmesa. Podróże po pustyni i grobowce godne wypraw Indiany Jonesa. Niewyjaśniona tajemnica i elegancki starodawny styl, jakim jest napisana sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Fabuła trzyma w napięciu i jest nieprzewidywalna.

Stoker jest mistrzem suspensu, nikt nie tworzy tajemnicy jak on. Miał ogromny talent do opisywania emocji i miłosnych uczuć, może sprawiać wrażenie melodramatycznego, ale tkwi w tym urok dawnych lat. Narracja sprawiała, że czułam się aktywnym uczestnikiem tych wydarzeń.

To niezwykła, klasyczna, wiktoriańska opowieść gotycka, przesiąknięta egipską mitologią. Gatunkowo to niezwykłe połączenie grozy, kryminału, mistycyzmu i ezoteryki. Zdumiewają szczegóły dotyczące egiptologii oraz naukowego podejścia do magii i religii z przełomu wieków, płynnie przechodzące z logicznego świata do prób zrozumienia zjawisk nadprzyrodzonych i okiełznania nieśmiertelności.

Niesamowita historia, którą po tylu latach nadal rewelacyjnie się czyta i do tego w pięknym wydaniu. Przepiękna, retro okładka od Joanny Widomskiej!
Ta książka to Klejnot, któremu z dumą patronuję!

Drakula
Bram Stoker0
Okładka ksiązki - Drakula

Dawno temu marzyłem o Drakuli. Znałem filmy z Bélą Lugosim i Christopherem Lee, zdobyte jakimś cudem na kasetach wideo, ale sama powieść pozostawała niedostępna...

Essentials of General Organic & Biological Chemistry
Bram Stoker0
Okładka ksiązki - Essentials of General Organic & Biological Chemistry

This text provides a pared-down but thorough approach that is perfectly suited to one-semester survey courses in general, organic, and biological chemistry...